BTK, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından büyük sorunlara yol açabilecek numara klonlama tekniğini CLI sisteminin hemen çözülmesi için GSM operatörlerine 3 ay kadar bir süre tanıdı.

Bunun için ilk akla gelen siber saldırı veya dolandırıcıların kullanmış olduğu CLI (Aranan Hat Bilgisi) manipülasyonu demek. Kısaca numara kopyalama ihtimali olarak bakılmıştı. Daha sonra ise Şimşek’in Hazine’nin telefon numarasını bir hata ile ‘Başbakan’ şeklinde kaydettiği ortaya çıkmıştı. Bu olaydan sonra CLI manipülasyonu nasıl büyük tehlikelere neden olabileceği çok net bir şekilde görülmüştü. Telefon dolandırıcılarının oldukça fazla kullandığı bu yöntemden sonra BTK harekete geçerek CLI kullanımı hakkında bir kaç düzenleme yaptı.

Yapılan düzenlemeler daha sonra GSM operatörlerine hızlı bir şekilde bildirilerek 3 ay kadar bir sürede gerekli alt yapının oluşması istendi.

GSM operatörleri ise bu bildiriden sonra istenilen altyapının kurulabilmesi için yaklaşık 1 yıl kadar bir süre istediler. BTK ise bu altyapının en fazla 3 ay içinde bitirilmesine resmen şart koştu. Çünkü konu sadece dolandırıcılık ile sınırlı kalmayıp büyük güvenlik meselelerine de yol açabiliyor.

Örnek verecek olursak hava kuvvetlerini telefon ile arayan başbakan ‘Gidin şurayı vurun’ şeklinde bir emir verebilir. Telefonu açan kişi Başbakan yazısını görebilir ancak, arayan kişi gerçekte başka bir numara veya kişi olma ihtimali var. Dahası darbe yanlısı olabilir veya başka kötü bir kişi. Bunun önüne geçmek için bu alt yapı şart.

Kısacası bu konu ciddi olarak büyük sorunlara yol açmadan GSM operatörleri 3 ay gibi bir sürede durmaksızın çalışarak bu alt yapıyı kuracaklarını düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here