btk

BTK  yaptığı  duyuruyla bizleri uyardı. Bu günlerde sıkça gündeme gelen olayda Cryptolocker isimli zararlı yazılımın önemli zararlara yol açtığı bildirildi.  Yapılan açıklamada, “Bu tuzağa düşmemek için gelen e-postalar dikkatli biçimde incelenmeli. İsim benzerlikleri, harf farklılıkları gibi küçük nüanslara dikkat edilmeli ve içeriğinden emin olunmayan dosyalar çalıştırılmamalı” uyarısında yapıldı.

“Kullanıcı, şifrelenen dosyaları açamamakta ve dolayısıyla da kullanamamaktadır. Zararlı yazılım aracılığıyla kullanıcının ekranına bir mesaj çıkartılarak, dosyaların şifrelendiği, şifrelenen dosyaların bir daha elde edilmesi için fidye yazılımını yazan kişilerin belirlediği ve yönlendirdiği yere belirli miktarlarda ücret ödenmesi talep edilmektedir.

Bahsi geçen zararlı yazılımın yayılması çeşitli içeriklerde ‘oltalama saldırıları’ olacak şekilde gerçekleşmektedir. Örneğin saldırganlar hedef alınan kullanıcıya özel olarak düzenlenmiş ve bilinen telekomünikasyon-teknoloji şirketleri tarafından gönderildiği izlenimi veren düzmece fatura e-postaları göndermektedir. Vatandaş da kendisine gelen faturayı görüntülemek için e-postadaki bağlantıları takip etmektedir.
Son günlerde karşılaşılan başka bir yöntem ise PTT posta hizmetlerinin ismini kullanarak ‘Kargonuz teslim edilememiştir’ başlığıyla e-posta atmak şeklindedir. Bu yöntemde kullanıcıdan adres bilgilerini güncelleyip kargolarını alabilmeleri için ‘PTT Adres Değişikliği Formu’nu doldurmaları istenmekte ve teslim edilmeyen gün başına ücret ödenmesi gerektiği belirtilmektedir.”

BTK Sosyal Medya Kullananları Uyardı!

KRİTİK DOSYALARINIZI YEDEKLEYİN
Benzeri e-postaların, bankacılık, finans ve turizm gibi değişik sektörlerdeki şirketlerin isimleri de kullanılarak gönderilmesi ihtimalinin göz önüne alınması, bu tuzağa düşmemek için gelen e-postaların dikkatli biçimde incelenmesi gerektiği kaydedilen duyuruda , “İsim benzerlikleri, harf farklılıkları gibi küçük nüanslara dikkat edilmeli ve içeriğinden emin olunmayan dosyalar çalıştırılmamalıdır. Kritik dosyalar belirli aralıklarla yedeklenmelidir. Vatandaşlarımız böyle bir saldırı ile karşı karşıya kaldığında  Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ni ve ilgili işletmecilere bilgilendirerek lazım gelen tedbirlerin alınmasına muavin olabilirler” ifadeleri kullanıldı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.