Ana Sayfa İpucu Bütün Uzayı 3D Görüntüleme Programı: Celestia

Bütün Uzayı 3D Görüntüleme Programı: Celestia

Uzayı eş zamanlı olarak izlemenize olanak sağlayacak Celestia, 3D animasyonları ile son derece hoş duruyor...

-

Galaksiyi ya da uzayı 3d görüntüleme nasıl oluyor? Google Earth uygulamasına rakip en iyi program hangisi? Uzayı 3D görüntülemek için hangi programlara ihtiyaç var? İşte tüm bu sorulara yanıt, bu makale ile geliyor.

Şu anda piyasayada birçok uzay keşif programı var. Ancak Celestia en iyilerden biri. Sadece Samanyolu’nun etrafındaki yolunuza tıklamanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda etkileyici seyahat animasyonlarıyla, zamanı kontrol etmenize ve nesnelerin nasıl davrandığını ve etkileşime girdiğini görmenize de olanak tanır.

Bir gezegenin yüzeyinde bir tutulmayı, bir teleskop ile yörüngeyi veya bir kuyruklu yıldızın yörüngesini izlemek isteyip istemediğinize göre, tamamen kontrolü siz yapıyorsunuz.

Celestia’daki tüm gezegenler ve yıldızlar tam olarak 3D gösteriliyor ve kesintisiz animasyonlarla onları yakınlaştırıp döndürebilirsiniz. Gerçekten çok etkileyici ve tamamen ücretsiz. İşte, galaksiyi keşfetmenin en iyi yolu.

Uzayı 3D Görüntüleme

Celestia’yi indirin ve yükleyiciyi çalıştırın. Tamamlandığında, Celestia’yı ilk kez başlatın ve tam ekran moduna erişmek için [Alt] + [Enter] tuşlarına basın.

Bütün Uzayı 3D Görüntüleme Programı: Celestia

Celestia Nasıl Kullanılır

Celestia’da gezinmek, alışık olabileceğiniz diğer programlardan biraz farklıdır. Sol fare düğmesini basılı tutup sürüklemek, pencereyi yatay ve dikey olarak hareket ettirir. Sağ tuş ise doğrudan gezeni döndürmenize olanak sağlar. Hem fare düğmelerini basılı tutup hem de sola ve sağa hareket etmek seçilen nesneyi döndürür ve yukarı veya aşağı doğru hareket etmek yakınlaştırır veya uzaklaştırır.

Gezegenin Dönüşünü Hızlandırma

Dünya’ya baktığımızda, güneşe ve aya göre konumunun mevcut tarih ve saati sağ üstte gösterilir. Doğru bir temsili olduğunu fark edeceksiniz.

Bütün Uzayı 3D Görüntüleme Programı: Celestia

[L] düğmesine dokunarak saati hızlandırabilir, [K] düğmesine dokunarak yavaşlatabilir, [Boşluk] öğesini kullanarak dondurulabilir veya ana menüdeki “Zaman” seçeneğini kullanarak özel bir zaman ayarlayabilirsiniz.

Diğer Gezegenleri Keşfedin

Klavyenizdeki 1-9 tuşları, güneş sistemindeki diğer gezegenleri ziyaret etmenizi sağlar. Satürn’ü seçmek için [6] düğmesine, ardından oraya gitmek için [G] düğmesine basın.

Bütün Uzayı 3D Görüntüleme Programı: Celestia

[C] düğmesine basmak seçilen nesneyi görüş alanınızda ortalar. Güneş sisteminin merkezine ulaşmak için önce [H] düğmesine basın, sonrasında [G] tuşuna basarak ilerleyin.

Sadece güneş sistemi ile sınırlı değilsiniz. Bir yıldızı veya diğer gök cisimlerini de görebilirsiniz. Merak ettiğiniz yıldızın üzerine tıklamanız yeterlidir. İsmi sol üstte gösterilecektir. Ziyaret etmek için [G] düğmesine dokunun.

Belirli Bölgelere Işınlanın

Celestia’da belirli bir yeri ziyaret etmek istiyorsanız, “Navigasyon> Select Object” e tıklayın, ardından gitmek istediğiniz yıldızın ya da gezegenin adını yazın. Son olarak “Tamam”‘a düğmesini tıklayın.

Bütün Uzayı 3D Görüntüleme Programı: Celestia

“Navigasyon>Star Browser”ı seçmek belirli bir yıldızı ziyaret etmenin başka bir yoludur ve yalnızca gezegenleri, en yakın veya en parlak olanları görmeyi seçebilirsiniz. Herhangi bir sistemdeki gezegenler arasında geçiş yapmak için 1-9 tuşlarını kullanabilirsiniz.

Uzay İstanyonlarını ve Yörüngeleri Görme

Celestia ‘da Dünya’ya dönmek için [H] [G] [3] [G] düğmesine dokunun. Sonra “Render> Seçenekleri Göster” e tıklayın. Burada görüntüleme için farklı yörünge ve etiket seçeneklerine bir göz atın.

Bütün Uzayı 3D Görüntüleme Programı: Celestia

“Spacecrafts” ve “Yörüngeler” i kontrol etmeyi deneyin, ardından Uluslararası Uzay İstasyonu ve Hubble Teleskobu bulana kadar gezegeni döndürmek için farenizi kullanın. Gerçek zamanlı olarak hareket ettiğini görebilirsiniz. Yörüngelerini görünür hale getirirken yıldızlarının etrafındaki gezegenlerin yörüngelerini de görebileceksiniz.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bugün Koronavirüse 1.003 Kişi Yakalandı, 1.493 Kişi İyileşti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yapmış olduğu açıklamada 10 Temmuz 2020 koronavirüs vaka sayıları hakkında detayları paylaştı. Bugün 1.003 kişinin COVID-19 testinin...

Galaxy Buds Live Gerçek Görüntüleri ve Renk Seçenekleri

Galaxy Buds Live isimli bir kablosuz kulaklık geleceği neredeyse kesindi. Hatta Galaxy Buds serisine farklı bir tasarım kazandıracağı da söylenen bu kulaklık...

Performans Canavarı Yeni Tablet Galaxy Tab S7 Plus Sızdı

Samsung yakın zamanda çıkartma yapacak. Kulaklık, akıllı telefon, akıllı saat tanıtacak olan markanın şimdi Galaxy Tab S7 Plus isimli yeni amiral gemisi...

İşte Yeni Galaxy Fit Akıllı Bileklik

Unpacked 2020 etkinliği için çok çok az bir süre kaldı. Etkinlik 5 Ağustos tarihinde ama Samsung'un bazı teknolojileri için bu süreyi beklemeyeceği...

İşte Google Pixel 5 XL Akıllı Telefonu

Google, birkaç farklı üretim yöntemiyle birkaç farklı akıllı telefon serisi sunduktan sonra sonunda başarıyı Pixel ile yakaladı. Seri emin adımlarla yoluna devam...