Ana SayfaTeknoloji HaberleriBuz Tutmayan Asfalt Yakında Yollarda

Buz Tutmayan Asfalt Yakında Yollarda

-

Buz Tutmayan Asfalt

Kış ayına giridğimiz şu günlerde her ne kadar hala yollarımız buz tutmadı desek de ülkemizin doğusunda durum daha farklı. Tabiri caizse kar kıyamet kendisini gösterdi ve yollar şimdiden donmaya başladı bile. Sürücülerin korkusu yollardaki gizli buzlanmalar zira fark etmediğiniz bu husus sizin can ve mal kaybınıza sebep olabiliyor.

buz_tutmayan_asfalt_

Karayolları ve Köy Hizmetleri kış aylarında yoğun olarak çalışma yapsalar bile yollardaki buzlanmalar ile tam olarak mücadele etmiş sayılmıyorlar.zira her yere yetişmek çok zor ve zaman isteyen bir husus. Ayrıca yollardaki buzlanma için dökülen tuzlar zamanla faydadan çok zarar sağlamaya başlıyor. karı ve buzu eriten tuz zamanla etkisini kaybediyor ve üzerinde patenle kayabileceğiniz bir hale bile dönüşebiliyor ayrıca tuz asfaltın özelliğini bozarak yolların mıcırlanmasına ve araçların fren mesafesinin uzaması yanında aşırı hızda yoldan savrulmalarına bile sebep olabiliyor. Yolcan fırlayıp oto camlarının kırılmasına sebep olan taş parçalarının ortaya çıkmasını saymıyoruz bile.

Bizler bu sıkıntıları yaşarken bu konuda çalışmasını duyduğumuz Koç Üniversitesi araştırma ekibi, asfalt yüzeyde buzlanmayı engelleyen veya geciktiren bir yöntemi geliştirmeyi başardı.

Dünya genelinde etkinliği bilinen Amerikan Kimyasal Üreticileri Birliği’nin yayınladığı Industrial & Engineering Chemistry Research dergisinde çıkan araştırma sonuçlarına göre, Koç Üniversitesi Tüpraş Enerji Merkezi (KUTEM) bünyesindeki Derya AYDIN, Rıza KIZILEL, Ramazan O. CANIAZ ve Seda KIZILEL tarafından geliştirilen asfalt sayesinde yakında yolları tuzlama ile yapılan sorun çözümü yanında yukarıda saydığımız gizli tehlikeleri de bertaraf edecek gelişmeye imza attılar.

Araştırma ekibinin dergiye yaptığı açıklamaya göre, “Tuz, yağmurda ve yoğun araç geçişlerinde kolaylıkla yolda eriyebilir. Çok miktarda kullanılması ekonomik değil, asfalta zarar veriyor, yaşayan organizmalara ve çevreye de olumsuz etkisi oluyor. Geliştirilen yeni bitumen birleşimi daha ekonomik, daha güvenli ve çevreye daha az zararlı.” ifadeleri kullanıldı. Asfaltta buzlanmayı engelleyen bu yeni bileşimini yapılacak test ve araştırmaların ardından karayollarında kullanılmasının mümkün olabileceği kaydedildi.

Bir dönem Almanların dediği gibi ‘Asfaltı biz bulduk ama yama yapmayı Türkler’den öğrendik. Bakalım şimdi de buzlanmayan yolu Türkler’den öğrendik diyebilecekler mi?

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here