Casper Via F2 İncelemesi

Bu yazımızda dört kamerasıyla dikkat çeken yerli telefon Casper Via F2’yi tüm detaylarıyla inceleyeceğiz.

Yakın bir tarihte ilk dört kameralı yerli telefon olarak tanıtımı gerçekleştirilen Via F2’nin tüm detaylarını değerlendireceğiz. İncelememize geçmeden önce bilgi vermek gerekirse, Via F2’nin günlük kullanım ihtiyaçlarını rahatlıkla karşıladığını ve kameralarıyla rakiplerinden ayrılan bir deneyim sunduğunu söyleyebiliriz.

Casper Via F2 Tasarım

Metalik dış kaplaması bulunan telefon, ince çerçeveleri ile gayet şık gözüküyor. Son dönemin standartı haline gelen 18’e 9 görüntü oranını ekranıyla kullanıcılara sunan Via F2, üretici firmanın trendlere hızlı bir şekilde adapte olduğunu gösteriyor. Altın renkli kasaya sahip olan telefonun, farklı renk seçenekleri maalesef bulunmuyor.

Telefonun kalınlığı 8.2mm iken ağırlığı ise 185 gram. Sağ tarafında ses ve güç butonlarını bulunduran Via F2’nin sol tarafında sd ve sim kart çekmecesi bulunuyor. Bu çekmece hibrit olarak sunulmuş, ister iki farklı hat takıyor isterseniz de bir bölüme microSD kart takabiliyorsunuz. Telefonun kulaklık girişi alt kısıma konumlandırılmış, bunun yanında hoparlör mazgalını ve micro usb girişini görüyoruz.

Via F2’nin dikkat çekici tarafı elbette dört kamerası oluyor. Önde iki arkada iki olarak alışık olmadığımız bir kamera dizilimini bizlere sunan Via F2’nin arka tarafında ortaya konumlandırış bir parmak izi sensörü de bulunuyor. Bu sensör oldukça hızlı ve stabil çalışıyor, bunu da belirtelim.

Casper Via F2 Ekran ve İşletim Sistemi

Cihazın üzerindeki ekran tam 6 inç boyutunda, 18’e 9 görüntü oranı sunan ekran çözünürlük olarak ise HD Plus olarak tanımlanan 720’e 1440 çözünürlük sunuyor. Ekranın parlaklığının 500 nit seviyesinde olduğunu ve bu değerin gün ışığı altındaki kullanımlarda gayet yeterli olduğunu söyleyebilirim. Bu güzel ekranın Corning Gorilla Glass 3 ile korunduğunu da ekleyelim. Cihaz çözünürlük olarak başarılı olsa da Full HD Plus bu telefona daha çok yakışabilirdi.

Via F2, Android Nougat işletim sistemi ile kutusundan çıkıyor. Telefonun 8.0 Oreo güncellemesi alacağını da düşünüyoruz. Sade bir arayüze sahip olan cihaz, akıcı ve stabil bir işletim performansı sunuyor. Casper, rakiplerinin yaptığı gibi cihazı önceden yüklü olarak gelen uygulamalarla doldurmayarak da mantıklı bir hareket yapmış.

Casper Via F2 Performans

Telefon benim kullandığım süre boyunca güzel bir performans sergiledi bunda Helio P25 işlemcisinin ve 4GB RAM’in etkisinin büyük olduğunu söyleyebilirim.

Via F2, 64 GB dahili depolama alanı sunuyor ve sizleri microSD kart bağımlığından da kurtarıyor. Bu alan yeterli gelmez ise microSD kart desteği sayesinde cihaza 256 GB’a kadar dahili depolama alanı kazandırabiliyorsunuz. 4000 mAh kapasiteye sahip bir bataryası bulunan cihaz, pil performansı konusunda size bir günü rahatlıkla geçirmenizi sağlıyor. Çok fazla film izliyor veya oyun oynuyorsanız, bu durumda gün içerisinde telefonu şarj etmeniz gerekecektir. Telefonun tamamen şarj olma süresi ise 2 saat 30 dakika.

Yeri gelmişken telefonun oyun performansına da değinelim. Telefonda yer alan grafik yongasının orta ve orta üst seviye oyunlar için yeterli olduğunu söyleyebilirim. Çözünürlük konusunda pek fazla bir şey beklememiz gereken cihazda, oynadığım oyunlarda akıcı bir performans elde ettim. Telefonun oyun oynarken pek ısınmaması da beni etkileyen bir diğer nokta oldu. Telefonun hoparlörünün de yüksek ses sunduğunu belirtmek de fayda var. Son olarak, telefonda bulunan Maxx Audio özelliğini kullanarak daha iyi bir ses deneyimi elde edebileceğinizi söyleyip, kameralara geçelim.

Casper Via F2 Kamera

Via F2’nin ön tarafında biri 20 megapiksel, diğeri 8 megapiksel iki adet kamera bulunuyor. Bu kameraların 8 megapiksel olanı 120 derecelik geniş açılı selfie çekmenizi sağlıyor. Arka tarafta 13 ve 5 megapiksel kameralara yer vermiş olan Casper, optik yakınlaştırma ve bokeh efekti gibi özellikleri kullanıcılara sunuyor. Bokeh yani alan derinliği özelliğini arka kamerada olduğu gibi ön kamerada da kullanabiliyorsunuz.

Kameralar hakkında gelen bir değerlendirme yapacak olursam, oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. Elbette olumsuz tarafları da bulunuyor, bunlardan biri netleme konusunda zaman zaman yaşadığım problemler oldu.

Gece çekimlerinde de telefondan yüksek bir performans beklemek hata olacaktır. Üzerinde tek flaş bulunduran telefon, odaklama sorunu ve detay kaybı gibi bu segment telefonlarda karşılaştığımız problemlere sahip, ancak bunlar belirttiğim gibi sadece Casper Via F2’ye özgü sorunlar değiller.

Telefonda fotoğraf çekimlerinizi özelleştirebilmeniz ve kameraları daha etkin kullanabilmeniz için birçok özellik sunulmuş. Bunlar arasında ağır çekim, hızlı çekim ve panorama gibi seçenekler bulunuyor. Bokeh efektine ek olarak, güzellik modu gibi seçenekler de kullanıcılara sunulmuş.

Özet ve Fiyat

Casper Via F2, genel olarak günlük kullanım ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek bir telefon, tasarım ve 18’e 9 görüntü oranı gibi trendleri takip eden ve şık bir görünüme sahip olan Via F2, performans konusunda da konumlandırıldığı orta-orta üst segmente uygun davranıyor. Telefonun pil performansı oldukça iyi, parmak izi sensörü son derece hızlı, kutu içeriği de zengin fakat bu telefonun asıl can alıcı noktası elbette sahip olduğu kameralar. Bu özelliği yok saydığınızda F2’nin çok fazla rakibi bulunmakta.

Buradan sonraki belirleyici etken elbette fiyat oluyor, 2200 TL’den satışa sunulan telefonu videoyu yayınladığımız tarihlerde 1750 TL ödeyerek satın alabiliyorsunuz. Çıkış fiyatı yüksek olsa da şu anki satış fiyatı böylesi özelliklere sahip bir telefon için kabul edilebilir. Elbette bu fiyat bandında da rakipleri var fakat bu noktadan sonra seçim sizlere kalıyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here