via v10 inceleme

Dünyanın en ince telefonlarından birisi olan Casper Via V10 güçlü donanımı ve uygun fiyatıyla dikkatleri çekiyor. Casper VIA V10’u detaylarıyla inceledik.

Casper’ın başarılı VIA ailesinin son üyesi VIA V10 şaşırtıcı seviyede inceliğe sahip. 5.1 mm kalınlık ve 98.8 gram ağırlığa sahip olan VIA V10 ülkemizin en ince telefonu olmasının yanında dünyanın en ince 5 akıllı telefonundan birisi olma özelliğini de taşıyor.

Oldukça zarif tasarıma ve göze hoş gelen bir görünüme sahip olan cihaz güçlü donanıma da sahip. Snapdragon 410 işlemcisi ve 2 GB RAM ile tasarımının yanında donanımıyla da iddialı. Ülkemizde satış fiyatı ise 949 TL.

Cihazın ilk olarak kutusuna baktığımızda şık tasarlanmış karton bir kutu görüyoruz. Kutunun görünümü kadar içeriği de zengin. Şarj adaptörü, USB kablosu, kulaklık gibi standart aksesuarların yanında bir adet ekran koruyucu ve bir adet koruyucu kılıfla karşılaşıyoruz. Böylelikle telefonu aldığınız gibi ek aksesuar derdinden kurtulmuş oluyorsunuz. VIA V10 ile uyumlu kılıf ve ekran koruyucu bulmak çok zor olacağı için Casper kullanıcılarını büyük bir dertten kurtarmış.

via v10 kutu içeriği

Tasarım

Tasarım VIA V10’un en öne çıkan yanı. Tasarımı güzel görünmesinin yanında telefon oldukça ince ve hafif. 5.1 mm kalınlığa sahip telefon dünyanın en ince beş akıllı telefonundan birisi olma özelliğini taşıyor. İnceliğinin yanında 98.8 gram ağırlığı ile de oldukça iddialı. Casper VIA V10’un incelik ve hafiflik olarak ülkemizde tek rakibi General Mobile Discovery Air. Discovery Air 5.15 mm kalınlığa 98 gram da ağırlığa sahip.

via v10 ön

VIA V10 bu kadar ince ve hafif olmasına rağmen malzeme kalitesinden ödün vermemiş.  Telefonun gövdesi alüminyum malzemeden üretilirken ön ve arka yüzeyi Gorilla Glass 3 ile güçlendirilmiş camdan üretilmiş.

VIA V10’un ön yüzüne baktığımız zaman 4.8 inç boyutunda ekranı, ekran üzerine yerleştirilmiş ahize, ön kamera, yakınlık sensörü ve ışık sensörünü görüyoruz. Ekran/Gövde oranı %65,73. Ekranın alt ve üst bölümünde kalan çerçeveler büyük tutulmuş. Alt çerçeve o kadar büyük duruyor ki cihazı çalıştırmadan önce o bölgede kapasitif tuşlar ile karşılaşacağımızı umuyorduk ama o bölge boş tutularak sanal tuş kullanılmış.via v10 arka

Telefonun arka yüzüne baktığımız zaman sol üst köşeye yerleştirilmiş 8 MP çözünürlüğünde arka kamera, tek tonlu led flaş, orta bölümde Casper logosu ve alt bölüme yakın hoparlör ızgarasına yer verildiğini görüyoruz. Arka kapak üzerinde yer alan üretime dair bandrol logoları ve seri numaraları soluk bir şekilde yazılmış, böylece göze batmıyor. Tasarımsal anlamda güzel bir detay olmuş. Fakat hoparlörün yerleştirildiği konum bizim hoşumuza gitmedi. Telefonu düz bir zemine koyduğunuz zaman hoparlörün olduğu kısım zemine geldiği için hoparlörün sesini duymak çok zorlaşıyor. Kullanıcılar bildirimleri daha hızlı takip etmek ve saati daha kolay kontrol etmek için alışkanlık gereği telefonun ekranı yukarı bakacak şekilde bir zemine koyacaklardır. Bu durumda hoparlör, zemin tarafından kapatılıyor ve hoparlörün sesini duymak oldukça güç bir hal alıyor. Keşke hoparlör farklı bir yere yerleştirilseydi yada düz bir zeminde sesi iletecek akustiğe sahip olsaydı.via v10 üst

Cihazın çerçevelerine baktığımız zaman ses açma-kapama butonun sol tarafa, ekranı uyandırma butonunun sağ tarafa yerleştirildiğini görüyoruz. Ekranı uyandırma butonunun hemen üzerinde Nano Sım kart girişi bulunuyor. Cihazın alt köşesinde 3.5 mm kulaklık girişi, mikrofon ve Micro USB girişini görüyoruz. Micro USB girişi alt çerçevenin tam ortasına değil de biraz sağa yakın yerleştirilmiş. Aynı inovasyonu daha önce Huawei telefonlarında görmüştük.

via v10 alt

Cihazın çerçevelerinin alüminyum malzemeden üretilmesi akıllara bükülüyor mu sorusunu getiriyor. Yaptığımız testlere VIA V10’u çok zorladığımız halde herhangi bir şekilde cihazın bükülme eğilimi göstermediğini gözlemledik.

Casper VIA V10 tasarım konusunda üst segment cihazlar kadar iddialı. Telefonu masaya koyduğunuz zaman insanların ilgisini çekebilecek albenisi var. Üstelik ince ve hafif yapısı nedeniyle kullanımı ve taşınması çok kolay. Eğer göze hoş görünen, insanların beğenisini kazanacak güzel tasarımlı bir telefon arıyorsanız Casper VIA V10’u listenizin en üstüne ekleyebilirsiniz.

Ekran

VIA V10, 4.8 inç boyutunda 720 x 1280 çözünürlüğünde AMOLED ekrana sahip. Açıkcası hem fiyatından hem de markasından dolayı VIA V10’da AMOLED panel görmek bizleri şaşırttı. Samsung’un kendi cihazlarında kullandığı ve diğer firmaların bazı amiral gemilerinde kullandığı bu panel Casper VIA V10’un keskin ve ultra canlı görüntüler vermesini ağlıyor. Bulunduğu fiyat aralığındaki rakiplerinde IPS LCD panel kullanılması VIA V10’u ekran kalitesi olarak bir adım öne çıkarıyor. Casper VIA V9’da da AMOLED panelle karşımıza çıkmıştı. AMOLED panel kullanmaya devam etmesi Casper için çok büyük bir artı.

via v10 ekran

Renkler canlı, görüntüler keskin, siyah alanlar olması gerektiği gibi etkileyici, görüş açıları yüksek ve güç tüketimi az. Ekran Gorilla Glass 3 koruma teknolojisine de sahip. Casper VIA V10 kesinlikle çok iyi bir ekrana sahip. Ekranın bize göre tek kusuru 4.8 inç boyutuna rağmen sanal butonlar kullanıyor olması. Ekran biraz daha büyük olsaydı sanal butonların kullanılmasını normal karşılayabilirdik ama ekran küçük olmasına rağmen sanal butonların da kapladığı alan ile birlikte kullanıcıya ekranda kullanabilecekleri az bir alan kalıyor.

Kamera

Cihazın ana kamerasına baktığımız zaman 8 MP çözünürlüğünde bir kamera ile karşılaşıyoruz. Kamera tek tonlu led flaşa sahip. Yaptığımız çekimlerde elde ettiğimiz sonuçlar tatminkar değildi. Casper bir önceki modeli VIA V9’a göre VIA V10’da kameradan fedakarlık yapmış. VIA V9’un kamerası çok daha iyi resimler çekebiliyordu. Anlaşılan Casper ortaya ince bir telefon çıkarabilmek iiçin kamera sensörünü küçültmeyi tercih etmiş.

Ön kamera ise arka kameranın aksine başarılı sonuçlar veriyor. 5 MP çözünürlüğündeki kamera 87 derece geniş açılı selfieler çekebiliyor. Yaptığımız testlerde düşük ışık ve çapraz ışık gibi zorlayıcı koşullara rağmen tatmin edici fotoğraflar elde ettik.

Eğer telefonun ana kamerasından beklentileriniz varsa ve sürekli resimler çekecekseniz Casper VIA V10 sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Ama vasat bir ana kamera benim işimi görür diyorsanız beklentilerinizi karşılayacaktır. Ön kamera ise ana kameranın aksine iddialı görünüyor. Sunduğu performans rakiplerinin hiç de gerisinde değil. Bu telefonun ön kamerası kullanıcısını memnun edecektir.

Batarya

Telefonun bataryasına baktığımız zaman 2000 mAh kapasitede pile yer verildiğini görüyoruz. Günümüz standartları gereği 2000 mAh yetersiz kalacaktır. Android işletim sisteminin büyük güç tüketimi ne yazık ki VIA V10 kullanıcılarının pil sorunu yaşamalarına yol açacak. Her ne kadar güç tasarruflu Snapdragon 410 ve AMOLED panel kullanılmış olsa da yaptığımız testlerde günlük kullanımda bir günü çıkarmakta zorlandık. Eğer gün içerisinde video izleyecekseniz, oyun oynayacaksanız bu telefonun bataryası kesin olarak bir günü bitiremeyecektir.

Tabi bataryanın düşük kapasitede tutulmasının nedenleri de açık bir şekilde ortada. Eğer ortaya ince bir telefon çıkarmak istiyorsanız çoğu şeyden taviz vermelisiniz. Bunların başında batarya geliyor. Eğer batarya daha yüksek kapasiteli olsaydı telefonun kalınlığı 5.1mm’den daha fazla olacaktı. Sanıyorum ki Casper çalışanları telefonun bu kalınlıkta olmasını sağlayabilecek en yüksek pil kapasitesine yer vermişler.

Yine de 2000 mAh kapasitenin çok da az olmadığını söyleyelim. Eğer multimedya deneyiminizi çok kısa süre yapacaksanız ve toğlu taşımada kısa süreli oyun oynarım daha sonrasında gün içerisinde maillerimi kontrol edip kısa süreli web deneyimi yaşarım diyorsanız 2000 mAh yeterli gelecektir.

Performans

Cihaz gücünü bu fiyat aralığında görmeye alışık olduğumuz Snapdragon 410 işlemcisinden alıyor. 2 GB RAM’e yer verilmiş. Grafik işlemcisi olarak Adreno 306’nın kullanıldığını görüyoruz. 720p çözünürlük ve bu fiyat segmentindeki bir cihaz için Snapdragon 410 yeterli diyebiliriz. Evet bir amiral gemisi işlemcisi kadar hızlı ve güçlü değil ama günlük işlemleri yapman için yeterli, menüyü stabil çalıştıracak kadar güçlü ve marketteki çoğu oyunu ve uygulamayı çalıştırabilecek kadar da yetenekli.

Oyunlar ile yaptığımız testlerde Real Racing 3, Modern Combat 5, Asphalt 8 gibi üst seviye oyunları oynarken herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadık. Her üç oyunu da sıkıntısız bir şekilde oynatmayı başardı. Fakat bu oyunları düşük grafik ayarları ile oynattığını belirteyim.

Peki yoğun kullanım sonunda telefon ısınıyor mu? Hayır, telefon rahatsız edici seviyede ısınma yaşatmıyor. Zaten Snapdragon 410’un bu konudaki başarısını da bildiğimiz için ısınmanın çok az olması bizim için bir süpriz olmadı.

via v10 benchmark

Yaptığımız sentetik testlerde AnTuTu’dan 22131, Geekbench tek çekirdekte 484 çok çekirdekte 1440, CPU Prime Benchmark testinden ise 4886 puan elde etti. Aldığı sonuçlar Snapdragon 410’lu diğer cihazlar ile hemen hemen aynı seviyede.

via v10 antutu

Casper VIA V10’un sunduğu performans fiyatına göre iyi düzeyde. Bu segmentdeki çoğu telefon gibi Snapdragon 410 kullanıyor. Bu yüzden ne rakiplerinden geride ne de önde. Eğer Casper VIA V10’un performans olarak size yeterli gelmeyeceğini düşünüyorsanız bu fiyat aralığındaki başka cihazlara bakmak yerine bütçenizi yükseltmelisiniz.

Son Olarakvia v10 kenar

Cihaz ülkemizde 16 GB dahili depolama seçeneği ile birlikte 949 TL’ye satılıyor. Ürün siyah ve beyaz renk seçeneklerine sahip.

Dahili hafıza maalesef arttırılamıyor. Dosya ve veri boyutlarının giderek arttığı şu günlerde en azından 32 GB seçeneği sunulması veya Micro SD kart desteği olması gerekirdi. Sistemin kullandığı alanları çıkınca kullanıcıya 12 GB’lık bir alan kalıyor. 12 GB sizler için yeterli olacak mı bunun tespiti doğru bir şekilde yapmalısınız.

Casper VIA V10 tasarıma önem verenler için güzel bir telefon. Hala daha ülkemizin en ince cep telefonu olma özelliğini taşıyor. Fakat telefonun bu kadar ince olması bazı özelliklerde kısıtlamalara gitmesine neden olmuş. Örneğin batarya kapasitesi düşük, arka kamera yeterli değil ve dahili depolama alanı az. Eğer bu kriterler sizin için önemli ise bu fiyat aralığındaki başka telefonlara yönelmelisiniz. Eğer tasarım önemli değil donanımı güçlü olsun diyorsanız bu telefona fazladan para ödemenize gerek yok. Zira 600-650 lira seviyelerinde VIA V10’la hemen hemen aynı hatta daha iyi özellikllere sahip telefonlar var. Fakat ben zarif, şık ve göz büyüleyen bir telefon arıyorum derseniz VIA V10 doğru tercih olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here