dns degistirme

Ülkemizde halen bir çok site için giriş yasağı uygulanabilmekte ve bunların bir çoğunu da aşmak için de en sık başvurulan yöntem DNS ayarlarını değiştirmek zorunlu oluyor. Akıllı telefonlarda DNS ayarı değiştirmeyi henüz bilmeyenler için yazımızda kısaca hem Android Telefonlar için DNS ayarı, Hem de IOS (iPhone) için DNS ayarı nasıl yapılır kısaca bahsedeceğiz.

Andorid Telefonlar için DNS Ayarı

DNS ayarı için öncelikle wi-fi üzerinden bir ağa bağlanıyoruz.

Bağlandığımız ağın üzerine basarak “ağ yapısını değiştir” seçeneğini işaretliyoruz. Bu işlemden sonra karşımıza “gelişmiş seçenekleri göster” diye bir seçenek çıkacak. Pasif olan bu seçeneği de aktifleştiriyoruz.

Karşımıza gelen gelişmiş seçenekler içerisinde IP ayarları kısmına girerek “statik” seçeneğine dokunuyoruz. Bu kısma da tıkladıktan sonra karşımıza, bilgisayarlardan da alışık olduğumuz DNS1 ve DNS2 seçenekleri çıkacak. Bu kısımlara sırası ile 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yazarak kaydediyoruz.

Telefonumuz artık yasakları aşmış durumda.

Iphone için DNS Ayarı

Iphone için de aynı şekilde bir wi-fi ağına bağlanarak işlemlere başlıyoruz. Bağlı olduğumuz ağın yanındaki info’ya (yuvarlak içindeki i harfi) dokunuyoruz.

Burada karşımıza DNS bölümü gelmiş olacak. Burada yine DNS1 ve DNS2 kısımlarını 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak değiştiriyoruz. Değişikliğin aktif olmaması ihtimaline karşın da internet bağlantımızı kapatıp, yeniden açıyoruz.

Evet, şimdi istediğimiz şekilde sörf yapmaya başlayabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here