Cep Telefonu Taksit Yasağı Ne Zaman Kalkacak?
14-12-2014
61
1

Tartışmalı bir kararla cep telefonlarına yapılan taksit uygulamalarına yasak getiren hükumet geri adım atıyor. Henüz kesin bir karar çıkmasa da Ali Babacan’ın yaptığı açıklama ile yasak geri alınacak gibi görünüyor.

Yasağın amacı vatandaşı aşırı tüketimden korumaktı fakat sonuçları hiç de beklenildiği gibi olmadı. Telefon almak isteyenler bu sefer de ya ihtiyaç kredisine, ya nakit avanslara, ya da operatörlerin faturaya yansıttığı daha pahalı fiyatlarla telefon almayı tercih etti.

Bunların haricinde eskiye nazaran daha çok kişi de telefonlarını yurtdışından getirtmeye başladı. Bu yüzden devlet hem bir vergi kaybı yaşadı, hem de satmadıkları telefonlar için servis hizmeti sağlamak zorunda kalan distribütörler ekonomik sıkıntılar yaşadı.

Alınan yasak kararı geri çekilse de ilk planlanan gelir seviyesine göre bir taksitlendirme yapılması. Yani gelir seviyenize göre cep telefonu taksit şartları değişebilecek. Kredi kartı alabilen bir çok kişinin gelir seviyesinin de bu taksitleri zaten karşılayabilir düzeyde olduğu düşünülürse; vatandaşın 1 yıla yakın süredir bankalara ve operatörlere ödediği fazladan fiyat farkının dışında elde edilebilmiş hiçbir şey yok gibi görünüyor.

 

Etiketler
Cep Telefonu Taksit Yasağı Ne Zaman Kalkacak?” Yorumları

    bu kanun oparatörler milleti kazıklasın diye çıkmış bi kanun. telefon alacak olan gene alıyor.

Değerli düşüncelerinizi almak isteriz:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.