Google tarafından gelen son açıklama ile Chrome uygulamalarını Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri için kademeli bir şekilde bitireceğini belirtti.

Chrome OS işletim sistemini daha üst seviyeye çıkarmak adına geliştirmelerini sürdüren Google bu konuda çok hassas. Sadece Chrome OS üzerinde uygulamalarına destek vereceğini ve kullanımını yaygınlaştırmak adına diğer işletim sistemlerinde kullanıma sunulan bir çok uygulamayı kaldıracağını daha sonra ise sadece Google’ın kendi işletim sistemi olan Chrome OS için sunacağı söylenildi.

2016 yılının sonlarına doğru başlanması beklenilen güncelleme ile beraber Chrome uygulamaları tamamen kullanılamayacak. Açıklamalarda 2017 yılının ikinci çeyreğinde Chrome Web mağazası olarak bilinen mağazada Windows, Mac ve Linux içinde kaldırılacağı ve kullanılamayacağını belirtti.

Şuan kurulu veya yüklenmiş uygulamaları 2018 yılının başına kadar güncelleme ve destek verileceği söylenilirken mağazanın 2017 yılı sonunda kapatılması daha sonra ise 2018 yılında uygulamaların tamamen yüklenemeyeceği belirtildi.

Chrome OS Gelişiyor

Chrome OS işletim sistemini daha kullanılabilir ve popüler bir hale gelmesi için çabalayan Google bu konu üzerinden bir çok farklı yolda yürüyor. En çok göze çarpan ise uygulamaların sadece Chrome OS için özel kılınacağı ve diğer işletim sistemlerinde yükleme ve güncellemelere izin verilmeyeceğini belirtti. Bu durum ile bir çok kullanıcı Chrome OS’a geçmesini sağlayacak. Şuanda Google tarafından hazırlıkların yapılıyor olması ve son hali sunulmayan işletim sistemi için bir çok geliştirilmenin ve yeniliğin yapılmadı herkesin ortak görüşü diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here