1 milyon çocuğa programlama dersi

Teknoloji devlerinden Samsung, Microsoft ve Raspberry Pi Vakfı, yeni bir sosyal sorumluluk projesi ile ortak bir iş yürütme konusunda çalışmalarıyla ön plana çıkmaya hazırlanıyor. 1 milyon çocuğa programa öğretebilme çabası içerisine girecekler.

Çocuklara Yazılım Eğitimi Verilecek

Raspberry Pi
Çocuklara programlama eğitimi verilmesini Raspberry Pi Vakfı destekliyor

Teknolojinin hızla gelişmesine bağlı olarak teknolojik cihazların kullanım yaşı da giderek düşüyor. Küçük yaşta teknolojik cihazlarla iç içe yaşayan çocuklar genellikle oyun oynamak ve vakit geçirme noktasında kullanma noktasında kendisini gösterebiliyor.

Teknolojinin keyfiyet derecesinde çocuklarda etkili olmasını sağlama noktasında ön plana çıkmaktadır. Bunu engellemek isteyen ve genç beyinleri bünyesine katma aşamasında bir atılım başlatan firmalar; çocukların yaratıcılıklarını bilgiyle destekleyerek; kendilerini yazılım anlamında geliştirmeleri için imkan sağlamaya çalışıyor.

Samsung, Microsoft, ARM ve Raspberry Pi Vakfı ortaklığında gerçekleşen bu uygulama doğrultusunda hareket edilerek elde edilmek istenilen amaç; sonbahar sonuna kadar 1 milyon çocuğa yazılım konusunda bilgi sahibi olmasını sağlamak olacaktır. BBC Micro Bit adındaki bilgisayarları dağıtarak; en kısa süre içerisinde programlama dilini öğrenmeyi sağlamak ve büyük çaptaki yazılımlarla kullanılan oyunlara benzer ürünler geliştirmelerini sağlamak olacaktır.

Bu proje kapsamında yeni bir ürün ortaya çıkarılacağı yönünde dedikodular ortaya atılsa da umursanmayacak bir düzeyde yerini alıyor. Çocukların yazılım eğitimi alarak kendini geliştirmesi, çıkacak ürüne göre daha ağır basıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here