Ana Sayfa İpucu DC Karartma Nedir? Telefonunuz Destekliyor mu?

DC Karartma Nedir? Telefonunuz Destekliyor mu?

Göz yorgunluğu, şiddetli baş ağrısı ve migren gibi çeşitli hastalıklara sebebiyet veren telefon ışıkları, DC karartma ile çözüme ulaşabilir...

-

OnePlus 7 Pro, çok ilginç bir özellik ekleyen yeni bir yazılım güncellemesine sahip: DC Karartma. Bu tam anlamıyla mavi değil, ekran parklılığın göze daha iyi görünmesini sağlayan küçük bir özellik gibi düşünebiliriz.

Kısa bir süre önce OnePlus CEO’su Pete Lau DC Karartma ‘nın Laboratuar uygulamasında bir test özelliği olarak OnePlus telefonlarına geldiğini doğruladı. Burada tam olarak ne hakkında konuştuğumuzu merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

DC Karartma nedir?

LCD ve OLED ekranların ekran parlaklığını düşürmenin en ucuz çözümü PWM’dir (veya Darbe Genişliği Modülasyonu). Arkadan aydınlatmalı LCD ekranlarda PWM, arkadan aydınlatmayı yüksek frekansta açıp kapatmakla görevlidir.

AMOLED vs IPS LCD - Hangi Ekran Teknolojisi Daha İyi?

Bu durum hızlı bir şekilde yapılır ve gözleriniz birleşik efekti düşük parlaklık olarak algılar. Örneğin, %50 parlaklığa ulaşmak için arka ışığın aynı anda hem açık hem de kapalı olması gerekir.

Bununla birlikte ortaya çıkan sorun, bazı insanların bu arka ışık geçişine daha duyarlı olmaları ve bu titremeden, özellikle düşük parlaklıkta etkilenmeleridir. Bu tür kullanıcılar için, düşük ışıkta PWM kullanan telefonları kullandıklarında göz yorgunluğu, şiddetli baş ağrısı ve migren gibi çeşitli hastalıklar gün yüzüne çıkar.

Şimdi asıl konumuz DC Karartma da işler nasıl oluyor göz atalım. Teoride basittir ve parlaklığı azaltmanın en belirgin yoludur. Parlaklığı azaltmak için arka ışıktaki akımı veya gerilimi azaltır.

OnePlus 7 Pro Yeni OxygenOS ile Kamerası Geliştirildi!

Ancak DC Karartma, OnePlus’ın telefonlarında kullanılan OLED ekranlarına uygulanması kolay değildir. Bunun nedeni AMOLED ekranlarda, her piksele ayrı olarak güç verilmesi ve bu OLED’ler üzerinden gerilimi veya akımı düşürmesi de renkte bir kaymaya neden olmasıdır.

DC Karartma Nedir? Telefonunuz Destekliyor mu?

Başka bir deyişle, DC Karartma ile farklı parlaklık seviyelerinde farklı renkler göreceksiniz. Bu nedenle, akıllı telefon üreticileri her zaman OLED’den yüksek akım geçirmeye ve PWM döngüsünde parlaklığı azaltmak için çeşitli yollara başvuruyorlar.

Bu nedenle OnePlus, DC karartmayı Laboratuvar’da isteğe bağlı bir özellik olarak listeledi. Renkler etkileyicidir ve bu nedenle PWM’ye veya titremeye duyarlı olmayan kullanıcılar, bu seçeneği devre dışı bırakma seçeneğine sahiptir.

Deneyimlerimize göre, OnePlus 7 Pro’da DC Karartma özelliğini açtığınızda bile renklerde önemli bir düşüş yoktur.

DC Karartmayı Destekleyen Telefonlar

DC Karartma Nasıl Kullanılır?

Bu seçenek şu anda yalnızca Oneplus 7 Pro ve 7’de mevcuttur. Gece kullanımdan hemen önce DC karartmayı da açabilir ve daha sonra kapatabilirsiniz. Otomatik bir zamanlayıcı ne yazık ki yok.

Adım 1: Ana Ayarlar menüsünü açın ve Yardımcı Programlar seçeneğine ilerleyin.

Adım 2: Şimdi OnePlus Laboratuvarına dokunun ve DC Karartma‘yı açın.

Bu kesinlikle titremeye duyarlı insanların takdir edeceği bir şeydir.