Avustralya Ulusal Üniversitesinden bir grup bilim adamının yürüttüğü araştırmada, kafaları karıştıran bir gezegen bulunmuş ve bağımsız olarak hareket etmesi şaşkınlıkları daha da artırarak evren mekanizma sistemine aykırı olarak adlandırılan dev gaz gezegenin aslında bir yıldıza sahip olduğu ortaya çıktı.

1 trilyon Kilometrelik devir

Bilim insanlarının şaşkınlığa sebep olan Yalnız Gezegenin aslında, başka bir yıldızın çekim alanında olduğu bulundu. Öyle ki Yalnız Gezegenin “2MASS J2126-8140” isimli gezegene 1 trilyon kilometre uzakta olduğu görüldü. Yalnız Gezegenin,  bağlı olduğu yıldızın ekseninde bir tam turu tamamlamasının neredeyse bir milyon dünya yılını aldığı bildirildi.

uzay

Araştırmada, 2MASS J2126-8140 adlı gezegenin güneş sistemimizin en büyük gezegenlerinden biri olan Jüpiter’den 10-12 kat büyük olduğu belirtildi. Gezegenin yıldızına uzaklığının da dünyanın Güneş’e uzaklığından 6 bin 900 kat fazla olduğu belirlendi.

Araştırma ekibinden Dr. Simon Murphy, yaptığı açıklamada, kütlesi bu kadar az bir gezegeni bulmaktan duydukları şaşkınlığı dile getirerek, “Bu sistemin bizim güneş sistemimiz gibi toz ve gaz bulutundan meydana gelmiş olmasının imkanı yok” dedi.

2MASS J2126-8140

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here