Ana SayfaİncelemeDJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

DJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

Fiyat, ağırlık, akıllı dengeleme kontrolleri, pil ömrü ve Hikaye portre modu çekimleri ile ön plana çıkan DJI Osmo Mobile 2 gimbalının incelemesini hazırladık...

-

DJI Osmo Mobile 2, popüler drone şirketinin akıllı telefonların üst düzey video ve fotoğraf çekmeleri için geliştirdiği en yeni gimbalıdır. Şirket, şu ana kadar üretilen gimbalların yerini alabilecek bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyor.

Önceki model olan DJI Osmo Mobile’in da ya yükseltilmiş halidir. Eklenen özellikler arasında daha basit kontroller, daha akıllı dengeleme seçenekleri ve sadece 800 TL’den başlayan fiyat etiketi var.

Akıllı telefon videosundan hiç hayal kırıklığına uğradıysanız, çekimlerinizi yumuşatmak için motorlu bir gimbal düşünebilirsiniz. Osmo Mobile 2, dronlar ile tanınan DJI firmasının ikinci gimbalı oluyor.

DJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

Çekimlerinizi üst düzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan birisidir. Daha kaliteli çekimler yapmak istiyorsanız, DJI Osmo Mobile 2 kesinlikle dikkate değer ve mevcut en iyi yalpalamaya değer.

DJI Osmo Mobile 2 Tasarım Özellikleri

Osmo Mobile 2, tasarım açısından oldukça büyük bir yükseltmedir. Önceki gimbalın plastik ve magnezyum tabanından daha hafif olan yüksek mukavemetli naylondan yapılmıştır. DJI ayrıca, elinizi daha ergonomik olacak şekilde tutacağı değiştirerek uzun kayıt oturumları için daha konforlu hale getirmiştir.

DJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

Alt kısımda, kamerayı tripod veya başka bir uyumlu aksesuara kolayca tutturabilmek için yaklaşık 6mm‘lik bir mekanizma vardır. DJI ayrıca kullanımı daha iyi hale getirebilmek için taban sabitleme, tripod ve uzatma çubuğu da satıyor.

Snapchat ya da Instagram’daki Hikaye özelliğini zaten biliyorsunuz. DJI, Osmo Mobile 2’yi “Hikaye” özelliğini göz önünde bulundurarak tasarladı. Çünkü telefonu gimbalda hem yatay hem de dikey yönlendirme moduna kilitli tutabilirsiniz. Ancak, bunun fiziksel olarak yapılması gerekiyor, arka taraftaki bir düğmeyi çevirerek (ve her seferinde akıllı telefonunuzu çıkarmanız gerekir).

DJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

Önceki modelde yer alan gereksiz düğmeler DJI Osmo Mobile 2’de daha basitleştirilmiştir. Bu sayede kullanım deneyimi daha da geliştirilmiştir. Daha iyi çekimler için özel bir kayıt düğmesi ve parmak pedi vardır. Ayrıca daha zorlu çekimlerde parmak çubuğunun yanında yeni bir fiziksel yakınlaştırma düğmesi bulacaksınız.

DJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

Belki de Osmo Mobile 2’nin tasarımındaki en hoş ayrıntı, her zaman vidalarla uğraşmak zorunda kalmadan her boyuttaki telefonu kolayca yerleştirebilmenizi sağlayan yaylı yeni kelepçesidir. Kelepçe son derece sıkı olmasının yanında telefon herhangi bir zarar görmez ve sallanmaz. İlk yapılan testler iPhone X, iPhone 8, Google Pixel 2 ve Samsung Galaxy Note 8 üzerine olmuştur. Ve tabii ki sonuç oldukça mükemmeldir.

DJI Osmo Mobile 2 Nasıl Kullanılır?

Uygulama ve Sabitleme Kalitesi

Osmo Mobile 2, iPhone veya Android telefonunuzla Bluetooth üzerinden eşleşir. Cihazı, DJI Go uygulamasını kullanarak kontrol edilebilirsiniz. Tabi ki telefonunuzda bulunan video uygulamasını da kullanabilirsiniz. Ancak DJI’nın yazılımını kullanırsanız daha fazlasını elde edersiniz.

DJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

Uygulama, cihazda hızlandırılmış, yavaşlatılmış ve normal video çekimlerinin yanı sıra hedef izleme modlarından yararlanmanıza da olanak tanır. Şirketin insansız uçakları gibi, bir noktaya odaklama yapabilirsiniz. Gimbal kilitli kalmaya devam eder ve o noktayı sürekli olarak odak noktası haline getirir.

Tek kişilik dev kadro iseniz ve uzak çekimlerde dolaşmanız gerekirse, ActiveTrack özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu özellik ayrıca sabit bir hedefe kilitlenip kamerayı hareket ettirmek istiyorsanız kullanışlıdır.

DJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

Ancak yapılan test sonuçlarında ActiveTrack özelliği, arka kısım aydılatıldığında ya da çok fazla kontrast olduğunda odak noktasını seçmekte zorlanmıştır. Bu genel olarak aydınlatmalara hızlı senkronize olmamasından kaynaklıdır.

DJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

Bunlara ek olarak Zoom tuşları, yalnızca DJI uygulamasının video kaydedicisiyle çalışıyor. Bu yüzden DJI’nin kendi uygulamasını kullanmak oldukça iyi olabilir. Ayrıca uygulama, gimbalın dengelemesini düzenleyen standart yürüyüş veya spor modları arasında geçiş yaparak, gimbal’ın ayarlarını değiştirmenize izin verecektir. Hoşunuza gidecek bir diğer özellik ise joystick kontrollerini bile ters çevirebilmenizdir.

DJI Go uygulamasının yanı sıra, Osmo Mobile 2 daha profesyonel video çekimi FiLMiC Pro uygulamasıyla da uyumludur. Bu sayede, bir iPhone veya Android telefondan daha profesyonel görünümlü çekimler elde edebilirsiniz.

DJI Osmo Mobile 2 ile İlk Çekimi Yapmak

Osmo Mobile 2’yi kontrol etmek, ilk başlarda biraz pratik gerektiriyor. Uygulamayı ilk kullandığınızda size kontrolleri öğreten bir öğretici de var. M düğmesi, tek bir basışla kilitli modu değiştirir, ancak iki kez basmak gimbal’ı yeniden ortalar ve tekrar izleme moduna geçirir. Üçlü basmak telefonunuzun öne bakan kamerasına geçecektir.

DJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

Abiyane tabiriyle bu kadar şaşalı bir cihazdan kısa bir ayarlama yaparak uzun süreli çekimler yapmayı bekleyemezsiniz. Bu nedenle, videonuzu buna göre düzenlemeniz gerekiyor.

Osmo Mobile 2’ye alıştığınızda çekimlerinizi yumuşatmak için harika bir iş çıkarır. Yukarıda yer alan videoyu izlerseniz, yürüyüş modunda bile odak noktasının değişmediğini görebilirsiniz. Oldukça hoş ve pürüzsüz bir çekim yapıyor.

Kısacası uygun şekilde kullanıldığında, Osmo Mobile 2 ile harika sonuçlar elde etmek mümkündür. Açıkçası, görüntü kalitesi de akıllı telefonunuza bağlı olacaktır.

DJI Osmo Mobile 2 Satın Alınır mı?

Fiyatı önemli ölçüde düşürmesine karşın DJI, yapı kalitesini ve ergonomiyi son derece yükseltmiştir. Ortaya ise mevcut olan en iyi akıllı telefonu gimbalını çıkarıyor. Hafif ve kullanımı rahat, ayrıca pil ömrü de artmıştır. Fiyatın büyük ölçüde düşürüldüğünü zaten söylemiştik. Çünkü tekrar söylemeye değer.

DJI Osmo Mobile 2 İncelemesi

Tabii ki eksik noktaları da var. Bunlardan ilki gimbalın dikey doğrultuda otomatik döndürülemesi için bir düğme yok. Birde video kaydı sırasında arka kamera ile çekim yaparken, selfie kamerasına doğrudan geçişi barındırmıyor. Fakat bu iki temel sorun sizin için sıkıntı değilse, DJI Osmo Mobile 2’yi satın almak oldukça idealdir.

Genel Değerlendirme

DJI Osmo Mobile 2 her yönden ilk sürüme göre çok daha iyidir. Fiyat, ağırlık, akıllı dengeleme kontrolleri, pil ömrü ve Hikaye portre modu çekimlerine oldukça uygun. O kadar bir gelişme ve fiyatta bir düşüş, orijinal modele sahip olsanız bile yükseltme yapmanızı önerdiğimiz nadir bir durum.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here