Ana Sayfa İpucu Dolby Vision Nedir - Hangi Özellikleri Barındırıyor

Dolby Vision Nedir – Hangi Özellikleri Barındırıyor

Yakın bir sürede telefonlarda da yer alacak olan Dolby Vision nedir? Hangi renk aralıklarına sahiptir ve detayları nelerdir? Sizler için bir rehber oluşturduk...

-

Son zamanlarda gündeme gelen Dolby Vision nedir? Geleneksel görüntüleme seçeneklerine karşın Dolby Vision hangi özellikleri bünyesinde barındırıyor? Dolby, hem sinema hem de ev sineması uygulamaları için HDR’nin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı.

Evde sinema keyfi için şirketin en önemli katkısı, Dolby Vision olarak bilinen gelişmiş HDR (Yüksek Dinamik Aralık) biçimi olmuştur.

Dolby Vision, tıpkı rakip HDR10+ formatının yaptığı gibi, televizyondaki HDR resimleri sunma şeklini sürekli olarak optimize ederek izleme deneyimini iyileştirme potansiyeline sahiptir. Ayrıca içerik üreticilerine, HDR programlarının TV’lerde nasıl görüneceği konusunda daha fazla kontrol sağlar.

Tabi ki, Dolby Vision yavaş yavaş akıllı telefonlara ve tabletlere de geliyor. iPhone 12 ve iPhone 12 Pro dahil olmak üzere artık çoğu iPhone’da destekleniyor. Üstelik iPhone 12 Pro, görüntüleri Dolby Vision’da bile çekebiliyor.

Apple iPhone 12 Pro Tanıtıldı - Fiyatı ve Özellikleri

Başlangıçta, Dolby Vision donanımının (ekranlar ve Ultra HD Blu-ray oynatıcılar) özel bir çip taşıması gerektiği varsayılıyordu. Ancak artık yeterince güçlü işlemcilere sahip cihazlara bir bellenim güncellemesi yoluyla Dolby Vision desteği eklemek mümkündür.

Endüstri standardı HDR10 formatı üreticilerin kullanması için ücretsizdir. Ancak Dolby Vision bir lisans ücreti ödenmesini gerektiriyor.

Dolby Vision Nedir - Hangi Özellikleri Barındırıyor

Dolby Vision Nedir? Dolby Vision vs HDR10

Dolby Vision HDR’nin HDR10’a göre en önemli avantajı olarak çekirdek HDR görüntü verilerine dinamik meta verilerin eklenmesidir. Bu meta veriler, Dolby Vision özellikli bir ekranın içeriği olabildiğince doğru şekilde tasvir etmesini sağlamak için kullanabileceği sahne belirleme talimatları taşır.

Dolby Vision özellikli TV’ler, kaynaktan alınan sahne bilgilerini parlaklık, kontrast ve renk performansı açısından optimize ederek, olağanı daha doğru gösterir. Kısacası HDR10 içeriği ile, HDR TV’niz yalnızca statik meta verileri alır. Bunlar standart kullanıcıların aldığı küresel bilgilerdir.

Her bir çekimin veya sahnenin nasıl gösterilmesi gerektiğine dair güncellemeler içeren bir ekran sağlayamaz. HDR10, görüntüyü sürekli olarak gösterdiği ekranın özelliklerine göre optimize etmek için aynı özelliği taşımaz.

Dolby Vision, HDR10 ile aynı çekirdek üzerine inşa edilmiştir. Bu, Dolby Vision özellikli bir Ultra HD Blu-ray’in yalnızca bu formatı destekleyen TV’lerde de HDR10’da oynatabileceği anlamına geliyor.

Dolby Vision Nedir - Hangi Özellikleri Barındırıyor

Dolby Vision’ın diğer bir avantajı, meta verilerin video sinyaline gömülü olmasıdır. Yani bir noktaya kadar eski HDR bağlantılarında çalışabilir. Yalnızca statik meta verileri kullanmasına rağmen, HDR10, HDMI 2.0a uyumludur.

Dolby Vision Hangi Özellikleri Barındırıyor

İçerik üretimi tarafında, Dolby Vision daha çok HDR’yi teknik sınırlarına zorlamaya odaklanmış görünüyor. Dolby Vision mastering için minimum özellik için 200.000:1 kontrast oranı, 1000 nit maksimum parlaklık, Rec 2020 standardı ve SMPTE ST-2084 HDR formatı desteğine sahip referans monitörlerin kullanılmasını gerektiriyor.

Bununla birlikte Dolby, 800.000:1 kontrast oranı, 4000 nit maksimum parlaklık ve dijital sinema uygulamalarında kullanılan P3 renk aralığı sağlayan bir referans Pulsar monitörü de geliştirdi.

Dolby Pulsar monitörü gelecek HDR’ye bir bakış açısı katıyor. Bunu ileride görmemiz mükemmel olacak. Tabi ki telefonlara da gelmesi oldukça ilgi çekici bir yenilik diyebiliriz.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oppo Reno 5 Pro 5G Resmi Olarak Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Oppo yeni model akıllı telefonlarıyla birlikte pazardaki payını arttırmaya devam ediyor. Bilindiği üzere şirketin yeni akıllı telefonu Oppo Reno 5 Pro 5G'nin birçok sızıntısı...

Huawei MateBook Pro X 2021, Ön Siparişlere Hazır!

Huawei, kısa süre önce Huawei MateBook 13, MateBook 14 ve MateBook X Pro 2021 olmak üzere üç yeni MateBook serisi dizüstü bilgisayar duyurdu. Adından...

Motorola Moto G30 Geliyor – İşte O Detaylar!

Aralık ayında, Motorola'nın Capria ve Capri Plus kod adlı iki akıllı telefon üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. XT-2127 model numarasının Capri'ye ait olduğu, XT-2129 model...

Samsung Galaxy Fold Android 11 ve One UI 3.0 Güncellemesi Alıyor!

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Samsung, yeni Galaxy Z Fold 2 için Android 11 tabanlı One UI 3.0 güncellemesini yayımlamaya başlamıştı. Galaxy Z Fold 2'nin...

MediaTek 1100 İşlemci Geliyor – Özellikleri Sızdırıldı!

MediaTek, akıllı telefon pazarında hızla büyüyor ve bunun arkasındaki nedenlerden biri, şirketin yeni piyasaya sürdüğü Dimensity serisi diyebiliriz. Şirket bu seri adı altında birçok...