Ana SayfaTeknoloji HaberleriDünya benzeri üç Gezegen tesbit edildi!

Dünya benzeri üç Gezegen tesbit edildi!

-

Evrende yalnız mıyız sorusuna cevabımız tabi ki hayır olacaktır. Zira evren dediğimiz bilinmezin içinde milyarlarca galaksi olduğu düşünüldüğünde bu galaksilerin içinde de binlerce güneş sistemi hayal edildiğinde elbet tüm bu muhteşemlik sadece Dünya üzerinde yaşayan biz insanlar için olmasa gerek.

Dunya-Benzeri-Gezegen

196o’lı yıllara ait teknoloji ile ay yüzeyine bir kere inmiş iken şimdiki teknoloji ile yapılan bu gezi büyük bir başarı sayılır. Gelişen teknoloji nimetlerinden faydalanan Bilim insanları ilk kez güneş sisteminin dışında kalan ‘potansiyel olarak yaşanabilir’ derecede üç ayrı Gezegeni tespit etmeyi başardı.

Michael Gillon araştırma ekibinden bir bilim insanı ve bize tespit edilen Gezegenlerin dünyaya 39 ışık yılı uzaklığında olduklarını söylüyor. Gök bilimindeki mesafeler dikkate alındığında dünyaya yakın mesafede olduklarını dile getirdi.

habitablezone-yaşanabilirbölge

Gece gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yıldızlara ev sahipliği yapan Samanyolu galaksimizin bir ucundan diğerine olan uzaklığı 100.000 ışık yılıdır. Bunu bir diğer perspektifte incelersek, kayıtlı insan tarihi kabataslak olarak 5.000 yıldır. Yani bir uçtaki yıldızdaki ışığın diğer uca ulaşması bu kayıtlı tarihin 20 katı kadar sürer.

gunes-sistemi

Dünya ve Ay arasındaki en büyük uzaklık 1,5 ışık saniyesidir.
Dünya ile Güneş arasındaki ortalama uzaklık 8 ışık dakikasıdır.
Güneş sistemimizi kuşatan Oort bulutu yaklaşık 2 ışık yılı çapındadır.
Bize Güneş’ten sonra en yakın yıldız olan Proxima Centauri, 4,2 ışık yılı uzaklıktadır.
Samanyolu galaksisinin çapı 100.000 ışık yılı kadardır.
Samanyolu’nun komşu galaksilerinden Andromeda, bize 2,3 milyon ışık yılı uzaklıktadır.

hubble galaksiler

Tespit edilen Gezegenlerin küçük bir yıldızın yörüngesinde olduklarını belirten Gillon, ilk kez güneş sistemi dışında kalan bir gezegende hayatın izlerinin olabileceğine dikkat çekti. İki gezegenin küçük bir yıldızın çevresinde bulunurken üçüncüsünün ise ‘yaşanabilir’ bir bölgede bulunduğu ve burada sıcak ve soğuğun aşırı düzeylerde olmadığı belirlendiği bilgisi verildi.

Söz konusu gezegenler görünüşe göre üç dikkat çekici karakteristiğe sahip. Bunlar; dünya ile benzer kütleye sahip olmaları, potansiyel olarak yaşanabilir olmaları ve uygun atmosferik özelliklerinin bulunması.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here