uzay madenciliğ

Amerika Birleşik Devletleri özel şirketlerin uzayda madencilik yapmasını serbest bırakıp AR-GE çalışmalarını destekleyen Uzay Yasası’nı onayladı.

İnsanoğlunun uzaya çıkmasından sonra uzay ile ilgili yatırıma hız veren ABD bu uğurda milyarlarca dolar harcamaktan kaçınmamıştı. Uzay araştırmaları ve çalışmaları noktasında yeterince geliştiğini düşünen siyasiler sanırız ki olayı ticari boyuta dökme eğilimine girdiler. Bakir madenlerin uzayda dolaşmasına göz koyan yetkililer masraftan kaçınmak için özel şirketleri bu alana yönlendirmek ve ilk olan kazanır mantığını giderek şimdiden ABD’li şirketlerin gözünü uzaya dikme konusunda başarılı oldular. Artık uzaydan maden toplamak geleceğin sektörü haline gelecek gibi görünüyor.

asteroit-madenciligi

ABD Başkanı Barrack Obama tarafından Amerika adına geçtiğimiz ay sonunda imzaladığı ”Uzay Yasası” sonucunda Amerika merkezli firmaların uzay madenciliği bazında çalışmalar yapması için önünün açıldığı belirtiliyor.

Açıklamalardaki  habere göre uzayın tüm insanlığa kısıtlama olmaksızın araştırma amacıyla eşit oranda açık olduğu fikrini temel alan yasa, bu sayede uzay bazlı projelere yönelik yatırımlarda bulunan yatırımcıların da ciddi bir kar, gelir elde etmesinin önünü açacak.

uzay-madenciligi

 

NASA’nın verilerine göre, Dünya’dan 1500 civarında asteroide ulaşılmasının mümkün olduğu açıklanıyor. Önceden yapılan çeşitli araştırmaların gösterdiğine göre, standart bir astroid kuşağında bulunan mineraller, Dünya üzerinde yaşayan her insana 100 milyon dolarlık bütçe sağlayacak kadar değerli. Bu durum iştah kabartıyor.

Son imzalanan Uzay Yasası ile beraber bu çalışmaların önünün açılması ile Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok uzay araştırmaları yapan devletin ve özellikle birçok büyük firmaların uzay madenciliğine geçiş yapması ve harcamalarının büyük çoğunluğunu bu yönde yapması bekleniliyor.

Uzun vadede gerçekleşmesi planlanan bu uzay madenciliği sonrasında bunu başarabilen devletlerin ve firmaların ciddi büyümelere gidebileceği öngörülmekle birlikte geleceğin ticareti uzay ham maddeleri ile sağlanacak. Bu uğurda uzay ulaşım araçları büyük bir yenilenme ile karşı karşıya kalacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here