e-devlet_

e-Devlet, devlet hizmetinin en kolay sunumu

Türksat AŞ’den yapılan açıklamada, Google Play’de “en iyi geliştirici” seçilebilmek için geliştirici şirketlerin “yüksek kalitede” ve “yenilikçi” ürün geliştirmiş olmasının gerektiğine işaret edildi.

e-Devlet, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak İnternet ortamında, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşı dogru bilgiye ulaştırılmasını ve bilgilendirmeyi amaçlayan web tabanli bir sistemdir.

e-devlet

 

18 Aralık 2008 yılında hizmete açılan e-Devlet sistemi’ne, T.C Kimlik Numarası kullanarak kolayca girmek mümkündür. Siteye PTT’den alınacak şifre ile, Turkcell ve Avea hatta sahip olanlar Mobil İmza ile, smart kart ve okuyucu kullanarak Elektronik İmza sistemi ile ve çipli T.C. Kimlik Kartı ile girilebilmektedir. Bu projenin sorumlusu Türksat A.Ş.’dir. Gerekli altyapının kurulmasından, e-Devlet hizmetlerinde hem bilgi,hem iletişim,hem de kalite standartlarının belirlenmesinden Türksat A.Ş sorumludur.

Her yıl olduğu gibi Google veri tabanında bulunan platformları değerlendirip onları puanlamaktadır. 2015 yılı için de yapılan Google açıklamasında e-Devlet platformu için ‘Best Of 2015’ ünvanı verilmiştir. “Google, geliştirici hesaplarına bu unvanı vererek, Android kullanıcılarına uygulamanın kullanıcılar açısından güvenilir ve kaliteli olduğunu vurgulamış oluyor. Ayrıca söz konusu uygulama aralık ayı içinde Best Of 2015 listesine de girdi” ifadeleri kullanıldı. Kasım ayı içinde 11 milyondan fazla kullanıcı e-Devlet mobil uygulamasına giriş yaptı. Kullanıcıların yüzde 97,8’inin uygulamayı 1 kereden fazla kullandığı, 4A hizmet dökümü, mahkeme dava dosyası, araç sorgulama, genel sağlık sigortası ve prim borcu ile tapu bilgileri sorgulamanın aylık bazda en çok kullanılan hizmetler olduğu açıklandı.

Her ne kadar son günlerde sayfalar kolay kolay açılamasa da bu sorun siber saldırı kaynaklı olup güvenlik gerekçesi ile girişler kısıtlanmaktadır. Bunu da bilmekte fayda var. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here