Vatandaşlar artık kamuya olan herhangi bir ödemesini e-Devlet yardımı ile evlerinden çıkmadan ve zaman kaybetmeden anında ödeyebilecekler.

Ülkemizde vergi ödemeleri başta olarak bir çok kamu kurumlarına ait borç ve ödemeler olabiliyor. Bu borçları veya ödemeleri ödemeye gittiğimiz zaman yoğunluktan ve yavaş ilerlemeden dolayı zamanımız oldukça fazla gidiyor. Bu durumu çözmek adına devlet, artık hem bireysel hemde kurumsal bütün kamuya yapılacak ödemeleri e-Devlet üzerinden ödenmesini sağlayacak.

Bugün resmi gazetede yayınlanan habere göre; vatandaşlar ve şirketler kamu tahsilatlarını e-Devlet sisteminde yapılacak yenilikle birlikte ödeyebilecek. Ayrıca dijital ödemeyle ödemenin kolaylaştırılmasının yanı sıra banka kartı, kredi kartı, havale, EFT ve mobil ödeme gibi pratik ödeme yöntemleriyle ödemeler gerçekleşecek.

Bu haberin Resmi Gazete’de yayınlanması ile beraber onaylanmış ama şuan e-Devlet üzerinde hizmete açılmış değil. Sistem en fazla 2 sene içerisinde e-Devlet içerisine dahil edilecek. Bu hizmetin yanı sıra engelli vatandaşları içinde belirli çalışmalar yapılarak onlarında kullanması sağlanacak.

e-Devlet’in ciddi anlamda bu şekilde bir hizmeti sisteme eklemesi çok güzel olur açıkcası. Çünkü artık o kadar yoğunluk oluyorki havaların sıcak veya soğuk olması insan psikoloji bu tür etkenlerin yanı sıra trafik sorunu, park sorunu vatandaşları zaten sinirlendiriyor ve acele işi olan vatandaşlar oluyor. Sonra ödeme için sıraya giriyor 30 kişi sırada acelesi var adamın tartışmalar oluyor. Sonra ödemiyor gidiyor. Faiz felan ciddi anlamda zor oluyor.

Devletimiz e-Devlet sistemine bu hizmeti en kısa sürede getirirse eğer herşey daha kolay olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here