E-imza
E-imza ve mobil imza kullanımında artış görülüyor

Sanal platformda yer alan uygulamalardan yararlanmak ve kullanmak için onay isteme noktasında önemli bir yerde bulunan e-imzaların kullanımı giderek artıyor. Bu noktada kendini gösteren e-imzalar, teknolojinin gelişmesi dahilinde adından söz ettirerek; mobil alanda da yer edinmesiyle beraber; sayısını katlayarak arttırıyor ve bu kapsamda daha fazla kişinin ilgisini çekmeye devam ediyor.

E-İmza Devri Başladı

E-imza
E-imza ve mobil imza kullanımı sayısında önemli bir artış görülebiliyor

Türkiye’de geçen yıl e-imza kullanımı hakkında gerekli araştırmaları yapan Bilgi ve Teknolojileri Kurumu; bu istatistiksel verileri; kamuoyuyla paylaştı. İş süreçlerinin daha verimli ve aktif bir kimliğe bürünmesini ve bu kavramlar dahilinde sürdürülmesini sağlayan e-imzalar; 2014 yılı itibariyle 750 bin kişiye ulaşarak; giderek genişlediğini ve yaygın bir biçimde de kullanıldığı yönünde kanıtlayıcı bir durum oluşturuyor. Mobil imzada ise bu kullanım henüz yeni olduğundan dolayı 21 bin 473 kişiyle sınırlı kaldığı ortaya çıkan raporlarda belirtiliyor.

Resmi, hukuki ve ticari anlaşmalarda yasal bir girişim olarak adından söz ettiren bu imzalar; internet platformundan gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi anlamında yeterlilik sağlayarak; anlaşmalara yasal bir boyut kazanmasında önemli bir rol oynamaya devam ediyor.

Yapılan açıklamalara göre e-imza sayısının giderek artması planlanırken; 2020 yılında; e-imza sayısının 5 milyona, mobil imza sayısının ise 8 milyona ulaşmasına yönelik girişimlerin devam ettiğini ve bu girişimler sonucunda ortaya çıkan rakamaların hedefledikleri standartlara ulaşacaklarını belirttiler.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here