E-kitap uyarısı
E-kitapların zararlı noktaları ele alındı

Teknoloji ile hayatımıza giren bir yenilik ise e-kitaplar. Bu cihazlar kolay kullanım ve kolay taşıma özelliği ile kitap severlerin büyük ilgisini çekmiş durumda. Çıktığı ilk tarihten beri büyük bir ilgi gören bu cihazlar sadece kullanım rahatlığı açısından değil aynı zamanda internet erişimi açısından da çok büyük ilgi görmüşlerdir ve rakiplerini geride bırakarak piyasaya sürüldüğü günlerde hemen tükenmiştir. Yapılan araştırmalar bu durumun iyi olduğunu ön plana çıkarmıştı. Uzmanlar bu cihazların insanlara kitap okuma alışkanlığı aşıladığını da altını çizerek belirtmişlerdi.

E-Kitapların Olumsuz Etkileri

Yeni yapılan araştırmalarla ise şimdi bu kitapların sağlığa zarar verdiğini ortaya koydu. Normal kitap okuyan birisi ile bu cihazlar üzerinden kitap okuyan birisini kıyaslayarak gözlemleyen uzmanlar bu konuda e-kitapların sağlığa zararlı olduğunu iddia etmiştir. Bu kitapların yaydığı ışınların hem cilde hem de gözlere çok büyük zararları olduğu ve uzun süre kullanımı esnasında bu kitapların okuyucuların gözlerini kör bile edebileceği yayınlanan açıklamalarda önemle bildirildi.

Bu cihazları kullanan insanların kullanmayanlara nazaran daha yorgun kaldığını da uzmanlar belirtmiştir. Bu cihazları kullanan insanların, baskı kitap kullanan insanlara nazaran daha geç uykuya daldığını da açıklamalarına ekleyen uzmanlar bu cihazları kullananlara dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. İnsanların akşam saatlerinde ışık almasının tehlikeli olduğunu söyleyen uzmanlar insanların vücutlarının gündüz gereken ışığı aldığını ve bunun yanında ek olarak akşam saatlerinde alınan ışıkların fazla olduğu gerekçesi ile zararlı olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here