Ana SayfaTeknoloji HaberleriElektrik Enerjisi Üreten Ayakkabı

Elektrik Enerjisi Üreten Ayakkabı

-

Ayakkabılar günümüzde oldukça önem verilen şeylerdir. Ve bu önemi oldukça hak etmektedir. Ayakkabılar biz yürürken yere her bastığımızda vücut ağırlığımız ve yer çekimi sayesinde belirli bir enerji birikmektedir. Bu enerji ayağımızı yere koyduğumuzda geri kaldırırken daha zor kaldırmamızını zorlaştırır. Bunun nedeni de yer çekimi sayesinde birleşerek temas kopana kadar artı bir çekim gücü oluşrurur. Bu oluşan enerji bazı elektronik aletlerimizi az da olsa şarj edebilecek dereceye getirmek için çalışan bilim adamları da vardır.

Her Adımda Biraz Daha Şarj
Adımlarımızdaki enerjiyi elektrik enerjisine çeviren ayakkabı üretiliyor.

Elektrik Üreten Ayakkabı

Gelecek zamanda üretilen ayakkabıların kullanıcılarının yanlarında taşıdıkları elektronik aletlerin şarjını karşılayacak kadar elektrik üreteceğini belirten bilim adamları, ayakkabıların iç kısımalarında iki adet cihaz bulunacağını belirttiler. İlk cihaz bir şok cihazı, bu cihaz yürürken topuğumuz yere bastığında oluşan enerjiyi emiyor. İkinci cihaz ise adım toplayıcı adını alıyor ve bu da yürürken ayağımız yerden kalkıp da yere doğru inmeye başladığı anda oluşan kinetik enerjiyi emiyor.

Klevis Ylli adındaki Almanya’da HSG-IMIT araştırma merkezinde çalışan kişi, ‘’Bu yöntemi ayakkabının prototipinde denedik. Kablosuz olan bir vericiye enerji sağlamaya çalıştık. Bir de Küçük bir sensörü bu yeni ayakkabını prototipi ile çalıştırdık.’’ dedi. Ayakkabı daha tam olarak geliştirilmediği halde bazı şeylerin çalışmasını sağlıyor.

Uzmanlar bu ayakkabıyı bir navigasyon cihazı gibi çalıştırmak istediklerini de söylediler. Yürüyerek üretilen enerji ile çalışacak olan bu cihaz adımlarımız sıklığını, hangi yöne doğru atıldığını, kaç derecelik açılarla atıldığını ölçeceğini söyleyen uzmanlar, bu veriler yolun ile kişinin kaç km yol yürüdüğünü, hangi yönlere gittiğinin bilinmesini sağlayacak.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here