Ana Sayfa Karşılaştırma En Büyük Selfie Karşılaştırması - iPhone XS -Galaxy S10+ – Pixel 3...

En Büyük Selfie Karşılaştırması – iPhone XS -Galaxy S10+ – Pixel 3 – Huawei P30 Pro – OnePlus 6T

-

2013 yılında hayatımıza giren Selfie (Özçekim) kavramı, günümüzde geldiği nokta itibariyle uzun bir yol kat etti. Telefonlar bu günlerde Instagram için ya da sizin için ödül kazandıracak derecede selfie çekecek donanımdalar ama basitçe, “iyi” artık yeterince iyi değil.

Bugün sizler için piyasadaki en iyi amiral gemisi modelleri topladık ve Selfie konusunda karşılaştırmamızı yaptık. Bakalım Selfie konusunda hangi amiral gemisi gönlümüzü kazanacak. Önceki yazımızda aynı amiral gemisi modelleri Portre fotoğraf çekimleri noktasında değerlendirmiştik. Portre çekimleri sıkça kullanan biriyseniz o karşılaştırma yazımıza da göz atmanızda büyük fayda var.

 

Bkz: En Detaylı Portre Modu Karşılaştırması | iPhone XS -Galaxy S10+ – Pixel 3 – Huawei P30 Pro – OnePlus 6T

Hangi cihazları seçtik? Saygın rekabetimiz için elbette Samsung Galaxy S10+, Google Pixel 3, Apple iPhone XS Max, Huawei P30 Pro ve OnePlus 6T‘yi seçtik. Not: OnePlus 6T’nin rekabette biraz geri kalmasının doğal olacağını baştan belirtmeliyim. OnePlus 7 geldiğinde tekrar karşılaştırmamız gerekecek. Gerçek şu ki, bunlar şu anda satın alabileceğiniz en iyi telefonlar arasında yer alıyor ve bu modeller arasında yapılan bir selfie karşılaştırması oldukça ilgi çekici olacak.

Sahne #1 – Klasik

Google Pixel 3: 8/10
Pixel bu senaryoda oldukça hoş bir selfie üretti. %100 açıkça görüleceği gibi, Pixel detaylar ve kalite bakımından sadece Galaxy S10+’a geçilerek ikinci sırada yer aldı. Bu Selfie’nin, diğerlerine nazaran biraz daha karanlık çıktığını söylemek mümkün. Arka plan iyi pozlandırılmış fakat bokeh yok.

Samsung Galaxy S10+: 9/10
Mükemmel selfie! Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi burada çok net ve bulanıklaşmayan çok fazla ayrıntı var. Resmin bir bütün olarak pozlanması mükemmel ve renkler de gerçekçi ve doğal. George’un yüzünde korunmuş, yüz yapısının ve özelliklerinin tanımlanmasına büyük ölçüde yardımcı olan sayısız gölge ve vurgu var. Arka plan iyi pozlandırılmış ve aynı zamanda doğal görünen çekici bokeh efektlerine de sahip. Genel olarak S10+, Selfie savaşında ilk raundu kazan taraf.

Apple iPhone XS Max: 8/10
Buradaki pozlama dikkat çekiyor ve George’un yüzü hariç çoğu renk var. Bu Selfie hoşumuza gitti ancak iPhone yüzün renk spektrumunu, renk spektrumunun daha sıcak olan tarafına doğru hafifçe düzeltti. Bu sebepten vurguların ve gölgelerin çoğunu elimine etti ve derinliği olmayan düz bir görünüm sağladı. Yukarıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi, iPhone’un “güzelleştirici” algoritmaları devreye giriyor ki bu harika bir şey.  Çünkü George’un cildi çok hoş görünüyor. Buradaki kötü şey ne? Kullanıcı, güzelleştirmenin etkin veya devre dışı olup olmamasını seçemiyor.

Huawei P30 Pro: 5/10
Huawei P30 Pro’nun Selfie doğal olarak yanlış bir şey yok fakat harika diyeceğimiz bir tarafta yok. Ayrıntılar tamam ama renkler biraz kasvetli ve cansız. George’un yüzü çin dükkanındaki porselen bir heykelcik gibi beyaz görünmesini sağlıyor.

OnePlus 6T: 5.5 / 10
Cansız detaylar ve heyecanlandırmayan renk üretimi. Bu iki ifade, buradaki sahnede OnePlus 6T’yi temsil ediyor. Telefon doğal olarak kötü bir çekim yapmıyor fakat unutulmaz bir selfie çekmekten de çok uzak.

Sahne #2 – HDR Selfie

Bu özel sahnede, bu sahnedeki tüm cihazların HDR özelliklerini oldukça farklı bir dinamik aralık ile test etmek istedik. İdeal olarak, meslektaşım Victor’un yüzünü iyi pozlandırırdık ama arkaplan boğulmazdı ve gün batımı pastel renk tonlarını korurdu.

Google Pixel 3: 6/10
Çekim bittiğinde, Google Pixel 3, hem renkleri hem de arka plandaki farklı bulut şekillerini koruyarak, HDR açısından en iyi işi yaptı. Burada ayrıca, ne sarı ne de mavimsi olmayan, gerçeğe uygun renk paleti olduğu kadar çok ayrıntı da var. Bununla birlikte, aşırı derecede keskinlik ve kontrast var. Sevebileceğiniz özel bir estetik, ancak bu selfie o kadar da hoş değil.

Samsung Galaxy S10 +: 8/10
Öte yandan, Samsung Galaxy S10+, HDR konusunda da kalitesini ortaya koydu. Tabii ki, arka plan Pixel 3’teki kadar iyi görünmeyebilir ancak burada önemli olan daha iyi bir iş çıkardı. Nesnenin yüzünü açığa çıkardı. Victor’un yüzü biraz daha canlı gözüküyor ve aşırı doygunluğa bürünüyor. Sıcak renklere olan genel salınma da denizin biraz yeşilimsi görünmesini sağlamıştır.

Apple iPhone XS Max: 7.5 / 10
Genel olarak, bu selfie diğerlerinden biraz daha düz. Öznenin yüzü hafifçe az pozlanmış ve bazı yazılımsal iyileştirmeler yapabilirdi. Vurguların çoğu, özellikle resmin sağ üst kısmında yanmış. Detaylar tamam, ama burada çok fazla güzelleştirme var.

Huawei P30 Pro: 7/10
Görünüş yönünden Huawei, Galaxy S10+’a oldukça benzeyen bir renk işlemeye sahip. Her iki cihaz da benzer görünümlü selfieler üretiyor. Ancak, Huawei P30 Pro’nun çektiği selfielerde daha az ayrıntı var.

OnePlus 6T: 2/10
Özensiz bir Photoshop işine benzeyen berbat bir selfie. Ayrıca, başının sağ kısmındaki yapaylığa dikkat edin. Telefon, arka planın doğru gösterimi için birkaç puan alır.

Bkz: En İyi Kameraya Sahip Telefonlar 2019

Sahne #3 – Grup Selfie

Google Pixel 3: 7.5/10
Tonlarca ayrıntı ve hoş renk üretimi ile beğenimizi kazanan bir fotoğraf. Kırışıklıklar, benler, hepsini görebilirsiniz. Biraz karanlık kalmasını sevmiyorum ve aşırı kontrast beni yanlış yönlendiriyor.

Samsung Galaxy S10 +: 8/10
Yine en çok beğenimizi kazanan oldu. En isabetli renklere sahip. Ne çok mavi ne de sarı, gölgelerde çok fazla görünür detay sağlayan ve genel olarak mükemmel cilt renkleri ortaya koyan harika bir pozlama. Yine de biraz daha fazla ayrıntı görebilirdik.

Apple iPhone XS Max: 5/10
İPhone, yüz özelliklerimizi belirleyen vurgu ve gölgelerin yanı sıra, ayrıntıların çoğunu lekeleyen bir güzelleştirme işlemi sayesinde bir kez daha yüzlerimizi çok düz ve sıkıcı hale getirdi. Söz veriyorum, gerçek hayatta o sarıya bakmadık.

Huawei P30 Pro: 5/10
IPhone’a benzer, P30 Pro aşırı sıcak bir fotoğraf ortaya koydu. Özellikle yüzümdeki detaylar lekeli görünüyor, oysa Victor’un yüzü iyi durumda. Gülümsüyor, muhtemelen vizördeki gördükleri hoşuna gidiyor. Benim ise hiç hoşuma gitmedi.

OnePlus 6T: 5/10
Yüzlerimiz burada biraz cansız ve iki boyutlu görünüyor. Porselen-cilt yüzlerimizde neredeyse hiç ayrıntı yok, iyi değil!

Sahne #4 – Portre Selfie

Google Pixel 3: 7.5/10
Victor’un gözlüğünü o şekilde batırmamış olsaydı, bu Pixel 3 için sıra dışı bir fotoğraf olurdu. Renk üretimi ve detayları olağanüstü, arka plan ayrımı iyi, bokeh görünümü hoş. Gözlüklerin yanık çerçevesiyle karşılaşmasaydık kesinlikle birinciliği hakederdi.

Samsung Galaxy S10 +: 8/10
Burada, birçok portre detayının yanı sıra, portre çekimlerini çok daha sevimli hale getiren bu Samsung yüz ortaya çıkarıcının imzası da var. Genel pozlama, aşırı derecede parlak olan kısımda biraz kötü, bu da çok kötü değil ve Victor’un gözleri bugün ekstra yeşil görünüyor! Sağ gözlük çerçevesinin sahte bokeh tarafından nasıl flulaştırıldığına dikkat edin.

Apple iPhone XS Max: 6.5 / 10
iPhone, karşılaştırılabilir renkler ve pozlama ile Galaxy S10+’a çok benzeyen bir selfie üretti. Yüzün dinamik aralığı biraz daha düz, Victor’un burnundaki ve sol yanağındaki hafif tonlar hafifçe aşağı ve daha sıcak taraflarda. Gözlüklerin çerçevesini beceremediğini görüyoruz ki bu da XS Max’in puanından düşmemize sebep oluyor. Detaylar kabul edilebilir ancak hayal kırıklığı yaratıyor. Kaşlara ve saat beş gölgesine bakın.

Huawei P30 Pro: 6.5 / 10
Huawei P30 Pro, burada yüz ayrıntılarını yakalamak için iyi bir iş çıkarırken aynı zamanda gözlüklerin ünlü çerçevesini de karıştırdı. Yine de, arka plan yalnızca doğru miktarda bokeh ile hoş bir şekilde bulanıklaşıyor ve renkler de oldukça çekici. Yine de, ayrıntılar Pixel kadar net değil ve renkler daha canlı olabilirdi.

OnePlus 6T: 4/10
Victor’un kahverengi renkten siyaha dönüşen deri ceketi ve aşırı soğuk renkler. Ne yazık ki bu nokta da OnePlus 6T hayal kırıklığı yaratıyor.

Sahne #5 – Düşük Işıkta Selfie

Google Pixel 3: 7/10
Pixel 3 yine beklentiyi karşılıyor. İstenmeyen kırmızı renk tonlarına rağmen, telefon koyu kırmızı tonları hafifletmek için çok çalıştı. Özelliklerim iyi tanımlanmış ve yüzüm iyi pozlanmış durumda ancak ayrıntı biraz bulanık görünüyor. Bu arada, arka plan keskin ve renkli. Düşük ışıkta selfie için çok iyi bir fotoğraf.

Samsung Galaxy S10+: 3.5/10
Galaxy S10 + yüzümü aşırı pozladı, bu da beni hayalet gibi gösterdi Ayrıntılar yeterli değil. Yüz özelliklerim biraz lekeli ve sert bir şekilde ayrılıyor. Kısacası iyi değil.

Apple iPhone XS Max: 1/10
Tek cümleyle özetleyecek olursak, sosyal medyada paylaşacağım bir selfie değil.

Huawei P30 Pro: 5.5/10
P30 Pro, arka plandaki ortam aydınlatmasını yeterli şekilde yakalamak konusunda iyi bir iş çıkardı. Detaylar biraz çamurlu ve yüzüm yeterince görülebiliyor ve bu sayede 10 üzerinden 5 puan alıyor.

OnePlus 6T: 7.5 / 10
OnePlus 6T yüzümdeki güçlü kırmızı çizgiyi küçümsememe kararı aldı ve gerçekten benimsedi! Bunu çok beğendim. Arka planda çok fazla ayrıntı var. Kesinlikle Instagram’a layık bir fotoğraf ve buradaki altı katılımcı arasında benim kişisel favorim.

Sahne #6 – Düşük Işıkta Flaşlı Selfie

Google Pixel 3: 7.5 / 10
Yüzüm iyi pozlanmış durumda ve Pixel 3 selfie’de mükemmel detaylar görüyoruz. Ancak, flaşın dökümü daha soğuk taraftadır.

Samsung Galaxy S10 +: 2/10
Galaxy’nin aşırı kuvvetli parıltısı sadece özçekimi değil, yüzüme doğal olmayan bir kırmızımsı döküm de verdi. Bundan hoşlanmadım.

Apple iPhone XS Max: 7/10
iPhone’un True Tone flaşı burada harika bir iş çıkardı: Yüzüm bu özel selfie’de çok iyi görünüyor ve doğal görünüyor. Ancak, ayrıntı biraz bulanık.

Huawei P30 Pro: 6/10
Huawei’nin sarı renkli flaşı tüm yüzümü aydınlatmakta iyi iş çıkardı. Bununla birlikte, yüzdeki kusurlarımın birçoğu lekeli ve yüzüm bir bütün olarak biraz bulanık görünüyor.

OnePlus 6T: 9/10
OnePlus 6T’den çok hoş bir sürpriz! İtiraf etmeliyim ki, aslında bu testte yer almasını beklemiyordum, ama gerçek bu – OnePlus 6T flaşlı selfie o gece gördüğüm en iyi fotoğraf. Mükemmel cilt renkleri, iyi pozlama ve tonlarca detay. Genel olarak, Instagram’da paylaş beni diyen bir fotoğraf…

Ve Kazanan!

Google Pixel 3: – 43,5 / 60
Samsung Galaxy S10 +: – 38,5 / 60
Huawei P30 Pro: – 36/60
Apple iPhone XS Max: – 35/60
OnePlus 6T: – 33/60

Sonuç

Fotoğrafları gördünüz, mini yorumları okudunuz, son puanı gördünüz ve şimdi hepsini tamamlamanın zamanı geldi.

Testin kazananı, Pixel 3. Birkaç sahnede yaşanan sıkıntılara rağmen, diğer tüm telefonları kolayca geçebilir. Büyük miktarda ayrıntı ve mükemmel renk sunumu yanı sıra, selfie kamerasının mükemmel HDR yetenekleri, bunu şu anda selfie severlerin ilk seçeneği haline getiriyor. Tabi bu noktada ülkemizde Pixel telefona sahip olmanın zorluğunu da söylememiz gerekiyor. O yüzden ülkemiz özelinde Pixel’in pekte şansı yok. Ama özellikler fotoğraf konusunda Pixel’in neler yapabildiğini bilenler bir şekilde temin edecektir. Elbette iyileştirmesi gereken yönleri de var. Selfie kameranın portresi ve selfie flaşı gibi. Google bunları ele alırsa, Pixel 4 jenerasyonu baştan başa kendisi için çok güçlü bir durum yaratacaktır.

Galaxy S10+ birinciliğe yakın ancak birincilik için geliştirmesi gereken birçok yönü var. Aynısı P30 Pro için de geçerli. İlginç arka kamera özelliklerine rağmen, ön kamera biraz yavan kalmış ve bazı durumlarda yüksek performans göstermesine rağmen etkileyici olmaktan uzak. iPhone XS Max, kendi başına iyi bir iş çıkardı ancak bu amiral gemisi modeller arasından birinciliği elde etmesi zordu. OnePlus 6T, şüpheli renk bilimi ve HDR yetenekleriyle beni etkileyemedi, ancak düşük ışıklı zor koşulları en iyi hale getirerekte sevindirmeyi başardı.

Peki sizin favori Selfie telefonunuz hangisi?

 

 

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Türk Telekom 10 GB Hediye İnternet Veriyor!

Türk Telekom 10 GB hediye internet kampanyası başlattı. Yalnızca Efsane Tarifeler kullanıcılarının yararlanabileceği kampanya, müşterilere her hafta bedava internet dağıtacak. Yılın sonuna...

Bugün Koronavirüse 1.008 Kişi Yakalandı, 1.049 Kişi İyileşti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yapmış olduğu açıklamada 14 Temmuz 2020 koronavirüs vaka sayıları hakkında detayları paylaştı. Bugün 992 kişinin COVID-19 testinin...

Oppo Reno 4 Pro NCC’de Göründü

Oppo Reno 4 Pro 5G yakında Çin dışında küresel bir piyasaya sürülmeye hazır olabilir. En son kanıt, Oppo Reno 4 Pro'nun Tayvan'da...

LG Aristo 5 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

LG, yaşadıklarına ve eleştirilere rağmen akıllı telefonlarda yoluna devam etmekte kararlı. Marka yoluna devam ederken daha çok giriş seviyesine önem vermeye başladı....

Galaxy Z Fold 2 Özellikleri Belli Oldu

5 Ağustos Samsung'un tanıtım günü. 5 Ağustos ile düzenlenecek olan Unpacked etkinliğinde Galaxy Note 20 serisini göreceğiz. Note 20 akıllı telefonları bir...