En değerli artık Alphabet! Apple aşağıda kaldı...)

Uzun süredir devam eden kazanç liderliğindeki Apple – Google yarışında büyük bir sallantı yaşandı. Google’ın ana şirketi Alphabet, iPhone üreticisi Apple’i geçerek Dünya’nın en değerli firması koltuğuna oturmuş oldu. Her ne kadar hesaplara göre Apple her zamankinden daha fazla para kazanmış olsa da, Google‘ın yeni ana firması dördüncü çeyrek gelirini Wall Street’e sunduktan sonra, bütçe konusunda daha büyük bir piyasa değerine sahip olduğunu göstermiş oldu.

brandz

Alphabet şu anda Google arama ve Android karları sayesinde 570 milyar dolar değerine ulaşmış görülüyor. Apple ise 539 milyar dolar değeri ile geride kaldı. Tabii ki bu sayılar her an değişebilir ancak 2010 yılından beri Apple koltuğu kimselere kaptırmazken  bu sefer  ilk defa yer değiştirmesi sebebiyle önemli sayılıyor. Gerçi o  zamanlarda firmaların değeri sadece 200 milyar dolar civarındaydı.

Alphabet, 2015 yılında 74.54 milyar dolarlık gelirin ardından yapmış olduğu 23.42 milyar dolarlık kar ile “Dünya’nın en değerli firması” statüsüne ulaşmayı başardı.

Firma, son çeyrekte Apple’dan daha fazla para kazandı ancak en önemli fark ise yatırımcıların Apple’ın büyük oranda iPhone satışlarına güvendiğini ve Alphabet‘in daha çeşitli alanlara yayılmış olduğunu görmeleri oldu.

alphabet

Ancak Apple’ın yakın zamanda diğer alanlara da genişlemesini söz konusuydu ve bu alanlar sadece Apple Watch gibi güvenli yatırımlar ile sınırlı değildi. Bu durum sık sık haberlerini yaptığımız Apple VR, Apple Car ve yeniden tasarlanmış iPhone 7 söylentilerinin doğru olma ihtimalini katlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here