Ana Sayfa İnceleme En İyi Dönem Filmleri 2021

En İyi Dönem Filmleri 2021

Dönem filmleri, geçmişe yolculuk için muhteşem bir fırsattır. Bu yazımızda en iyi dönem filmlerini ele aldık...

-

Karantinada sıkıldığımız bu süreçte film izlemek oldukça iyi bir fikir. Ne izleyeceğini bulamayanlar ve dönem filmlerinden hoşlananlar için tarihi nitelikler taşıyan birbirinden güzel filmleri sizin için derledik ! İyi seyirler.

1.The King’s Speech

kings speech

2010 yılında tom Hooper tarafından çekilen bu başarılı yapım Toronto Uluslararası Film Festivali, People’s Choice Ödülü kazandı ve on dört BAFTA, on iki Akademi ve yedi Altın Küre ödülüne aday gösterildi.
İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmi. Babası V. George’un ölümünün ardından, Frederick Arthur George’un ağabeyi Edward’ın Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek için tahtı Albert Frederick Arthur George’a devretmesiyle başlıyor. Fakat tahta oturan yeni kralın önemli bir engeli vardır. Halka hitabet etmekte sorunlar yaşayan kral çocukluğundan beri başına dert olan kekemeliğini yenmek zorundadır.

2.Jane Eyre

jane eyre


Yönetmenliğini Cary Joji Fukunaga’nın yaptığı film 2011 yılında çekildi.
On yaşında öksüz kalan, babasını da öldü bilen Jane Eyre, kendisine köle gibi davranan halası tarafından yoksul kızların gittiği katı disiplinli bir yatılı okula gönderilir. On yıl kadar kaldığı bu okula sonunda öğretmen olur. Bir süre sonra da Edward Rochester’ın malikânesinde mürebbiyelik yapmaya başlar. Jane, giderek hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar yaşayacak, beş parasız ve evsiz barksız kalacak, erkeklerin egemenliğindeki bir dünyada bir kadının tek başına ayakta kalabileceğini kanıtlamak için savaşacaktır.

3.A Royal Affair

a royal affair

Nikolaj Arcel’in yönettiği filmin konusu Danimarka tarihinden esinleniyor.Danimarka kralı VII. Christian akli dengesi tam da yerinde olmayan, kafasına göre hareket eden, uçuk-kaçık bir karakterdedir. Asabidir, alkolü, fahişelerle eğlenmeyi ülke yönetiminden daha önemli görmektedir; zaten kendisine bağlı olan konseyde kralın tescilli deliliğini fırsat bilerek ülkeyi istediği gibi yönetmektedir. İngiltere prensesiyle politik çıkarlar için evlendirilir; Prenses Caroline ülkeye gelirken sanatçı bir ruhlu bir kral ile evlendiğini sanarken, karşısında hala büyümemiş bir çocuk bulur.
Danışmanları tüm ülkede seçkin isimler arasından krala uygun doktor ararken, sıradan bir kasaba doktoru olan Friedrich Struensee çatlak kralın gözüne girer ve sadece kraliyet doktoru olmakla kalmaz kralın en iyi dostu, danışmanı olur. Bu süreçte de kralın çoktan gözden çıkarttığı, sıkıcı bulduğu Kraliçe Caroline ile de aralarında karşı konulmaz bir çekim oluşur. Doktorun ve kraliçenin yaşadığı gizli aşk, bir ulusun da aydınlanmaya giden yoluna öncülük edecektir…

4.Casanova

casanova

Başarılı oyuncu Heath Ledger’ı dünyanın en meşhur çapkını Giacomo Casanova rolünde izlediğimiz film, izleyicisini 1750’lerin Venedik’inde romantik bir yolculuğa çıkarıyor. Kadınları kandırarak kendine aşık eden Casanova işlediği suçlar sebebi ile engizasyon tarafından aranmaktadır. Katolik kilisesinden kaçmaya çalışan Casanova, başına çok daha büyük bir dert alır. Kasabada kendisi ile ilgilenmeyen tek kadına, Francesca Bruni’ye aşık olmuştur. Bir yandan Francesca’nın gönlünü kazanmaya çalışırken, bir diğer yandan da kendi hayatını kurtarmalıdır.

5.A Fortunate Man

a fortunate manDanimarka yapımı bu film, Henrik Pontoppidan‘ın 1898 ve 1904 yılları arasında yayınlanan Lykke-Per (Lucky Per) adlı romanından uyarlandı.
Film, üniversite eğitimi için başkent Kopenhag’a taşınan Peter’ın serüvenlerini konu ediniyor. Mühendislik eğitimi almak için başkente taşınan Peter, geçmişini geride bırakarak zenginlik ve başarı peşine düşer fakat bir türlü ödün veremediği gururu, kendi sonunu hazırlamaktadı

6.Les Miserables

les miserebles

Hem dönem filmleri hem de müzikal tutkunları için önerimiz, 19. Yüzyıl Fransa’sında geçen Sefiller.
Film, eski mahkum Jean Valjean’ın hayatı üzerinden ihtilalin her iki tarafına da ışık tutuyor. Bir somun ekmek çaldığı için hapse düşen Jean Valjean ile hapisten çıkışı sonrası şartlı tahliyesi ile ilgilenen Müfettiş Javert arasında bir kovalamaca başlar. Yirmi sene süren kaçışın ardından, Jean Valjean kendisini Temmuz Devrimi’nin içinde bulur.

7.Lady Chatterley’s Lover

lady chatters

D.H. Lawrence’ın romanından sinemaya uyarlanan bir film. Sakıncalı bir yaralanma kocasını iktidarsız bıraktıktan sonra, Lady Chatterly kocası için sevgisi ve fiziksel arzuları arasında yırtılır. Kocasının izniyle, ihtiyaçlarını karşılamanın diğer yollarını arar.

8.The Pianist

the pianist

Tartışmalı yönetmen Roman Polanski’nin kült filmlerinden biri olan Piyanist, İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’nın başkenti Varşova’da yaşanan gerçek bir hikayeyi konu alıyor. Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan beyazperdeye uyarlanan film, Nazi işgali altındaki şehirde esir kampına gitmekten bir şekilde kurtulan piyanistin yaşam mücadelesini işliyor.

9.Gladiator

gladiator

Roma tahtının varisi Commodus, imparatorluk içinde hızla yükselen General Maximus’un ve ailesinin öldürülmesi için emir çıkarır. Ölümden kurtulan Maximus, köleliğe mahkum edilerek arenaya gönderilir ve gladyatör olarak eğilir. Yıllar sonra Roma’ya geri dönen Maximus’un tek amacı yeni İmparator Commodus’u öldürerek katledilen karısıyla oğlunun intikamını almaktır.

10. Love & Friendship

friendship

Ünlü yazar Jane Austen’ın romanından uyarlanan bu film, tarihle komediyi buluşturuyor. Filmin konusu ise şöyle; Çekici ve dul bir kadın olan Susan kendisi ve kızı Frederica için uygun birer eş arıyor. Ancak filmin ana teması genç erkeklerin kadınlar karşısındaki zayıflığı.

11.Mary Queen of Scots

mary queen of

En iyi dönem filmleri listemizde yer alan bir diğer film Mary Queen of Scots. Özellikle İskoç tarihine meraklı olanların kesinlikle izlemesi gereken bu film, 16 yaşında Fransa Kralı ile evlenip Fransız kraliçesi olan Mary’nin 18 yaşında dul kalmasının ardından ülkesi İskoçya’ya dönüp hakkı olan tahtı almak için uğraşması konu ediniliyor. Filmde Saoirse Ronan, Margot Robbie ve Jack Lowden rol alıyor.

12.The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society

guernsay

2018 yılında çekilen film, Mary Ann Shaffer ve Annie Barrows tarafından yazılan aynı adlı romana dayanıyor. Yayınlandığı anda en iyi dönem filmleri arasına girmeyi başaran bu film, bir yazarın yeni romanı için yaptığı yolculukta kenti sakinleri ile arasındaki arkadaşlığı konu alıyor. Filmin ana karakteri olan yazar Juliet İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi işgali altındaki Guernsey adasında yaşayan bir grup insanın kurduğu Guernsey Edebiyat ve Patates Turtası Derneği’nin üyesi olan Dawsey’den bir mektup alıyor ve adaya doğru yola çıkıyor

13.Downton Abbey

downtown abbey

1920’li yıllarda, büyük problemlerin yaşandığı toplumda, İngiliz soylularının hayatları üzerine olan film; savaşın yanında, sınıf çatışmalarının da yaşandığı yıllarda, Crawley ailesinin, evin hizmetkârlarıyla yaşadıkları ilişkiyi konu alıyor.

14.Portrait of a Lady on Fire

lady of a fire

Céline Sciamma tarafından yönetilen, başrollerini Noémie Merlant ve Adèle Haenel’in paylaştığı 2019 yapımı Fransız bir dram ve dönem filmidir. Fransa’da 18. yüzyılın sonlarında geçen film, soylu bir kadın ve onun portresini çizmek için görevlendirilen bir ressam arasındaki bir aşk hikâyesini anlatıyor.

15. Lawrence of Arabia

lawrance of arabia

Bilim adamı ve İngiliz ajanı T. E. Lawrence, I. Dünya Savaşı sırasında Arapların yanına gönderilir. Bedeviler, Osmanlı’ya karşı verdiği savaşta Lawrence ve İngilizlerin yardımını kabul eder. Arapların amaçlarına ulaşmalarını sağlayan Lawrence, bir yandan da kendi hükümetinin güvenilirliğini sorgular.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En İyi Western Filmleri 2021

Vahşi batı severler ve aksiyon peşinde koşanlar için birbirinden güzel 15 film derledik. Zamanla liste güncellenecektir. Takipte kalın! İyi seyirler.1.İyi, Kötü ve Çirkinİyi, Kötü...

En İyi Spor Filmleri 2021

Spor tutkunların kesinlikle bakması gereken 15 filmi sizin için seçtik.1.Enzo: Yağmurda Yarış SanatıGart Stein’in yayınladığı andan itibaren en çok satanlar listesine giren kitabından uyarlanan...

Hi-Tech Teknolojisi ile Tasarlanan Türkiye’deki Oteller

Her sene milyonlarca turisti ağırlayan Türkiye, Ege Denizi’nden Akdeniz’e insanın ruhunu dinlendiren, tarihi dokusu ve masmavi görüntüsü ile her insanı büyüleyen bir güzelliğe sahiptir.Gelişen...

Hindistan’da Tablet Satışları Oldukça Fazla Artış Gösterdi!

International Data Corporation (IDC) tarafından yayımlanan rapora göre Hindistan pazarında evden eğitim dolayısıyla tablet satışlarının %14.7 oranında bir artış gösterdiği ortaya çıktı. Raporda 2020...

Samsung, PS5 İçin SSD Üretmeye Hazırlanıyor!

Kore'li dev Samsung, akıllı telefon pazarı dışında teknolojinin birçok alanında ürünler piyasaya sunuyor. Bu ürünlerden bir tanesi de ürettiği SSD'ler olarak karşımıza çıkıyor. Bugün...