Ana Sayfa Akıllı Telefon En İyi Google Telefonlar 2020

En İyi Google Telefonlar 2020

En iyi Google telefonlar hangileri? Telefonların fiyatı ve özellikleri.

-

En iyi Google telefonlar, her ne kadar ülkemizde doğrudan satılmıyor olsa da özellikleriyle rakip amiral gemisi akıllı telefonlarla boy ölçüşebiliyor. En iyi Google telefonlar listemizde de bu iddialı modelleri göreceksiniz.

Gerek teknik özellikleri, gerekse de kamera özellikleri ile Samsung, Apple gibi rakiplerini zorlayan en iyi Google telefonlar listemize geçelim.

En İyi Google Telefonlar Hangileri?

Başta şunu belirtmek gerekiyor. Google bu alanda uzun süredir varlığını sürdürüyor ancak markanın kendi adıyla değil, diğer markalarla ortaklaşa olarak sunduğu telefonları biliyoruz. Buna en büyük örnek ise Nexus akıllı telefonları. Biz listemizde Google’ın direkt kendi adıyla piyasaya sürülen Pixel modellerini inceleyeceğiz. Zaten en iyi Google telefonlar da bu modeller. Eski modeller performans açısından biraz daha düşük serilerdi.

Google Pixel 4 XL Fiyatı ve Özellikleri

En güncel model olan Pixel 4 XL, markanın da en iddialı akıllı telefonlarından biri. Özellikle tasarım kısmında yenilenen seri, tabii ki amiral gemisi akıllı telefonlar arasında yer alıyor.

Tasarım: Telefonun tasarımında bir yenilik var. Eski serilerden farklı olarak çerçeve kısımlarında biraz daha değişik bir tasarım kullanılmış durumda. Çerçeve kısımlarında Samsung’un eski akıllı telefonlarında kullandığı sonsuz ekrana benzer bir yapı bulunuyor. Üst kısımda çift ön kameranın yer aldığı bir çerçeve alanı var ve bu alan tam boy uzanıyor.

Çentik alanından söz etmek mümkün değil. Bunun dışında alt kısımda ise herhangi bir çerçeve bölümüne yer verilmiyor. Yanlardan ise telefonun çerçevesiz serilerden biri olduğu söylenebilir. Arka kısma geçtiğimiz zaman ise söz konusu akıllı telefon modelinde kare şeklinde bir kamera alanı karşımıza çıkıyor. Kare şeklinde bu kamera alanının içerisinde 2 adet kamera ve bir de flaş ışığının konumlandırıldığını görüyoruz.

Ekran: 6.3 inç ekran boyutuna sahip olan Google Pixel 4 XL, ana modelden bu yönüyle biraz ayrılıyor. En iyi Google telefonlar içerisinde de ilk sırada yer almasını sağlayan etkenlerden birisi telefonun ekranı. OLED ekranda çözünürlük değeri olarak 1440 X 3040 piksel çözünürlüğe yer veriliyor. HDR ekranın bu değerle beraber elde etmiş olduğu piksel yoğunluğu ise 537 PPi.

Açıkçası bu derece bir piksel yoğunluk değerinin sunulmuş olması. Markanın en iyi Google telefonu sunmasının yanında, diğer amiral gemisi modellerin çok önüne geçtiğini gösteriyor. Ekran yenileme hızının da 90 Hz olduğunu belirtelim. Flexible OLED adı verilen bir teknoloji var ve görüntü kalitesi çok çok iyi. Gorilla Glass 5 camlarının kullanıldığı seride ekran gövde oranı da %82.24 olarak açıklanmış durumda.

Özet

 • 6.3 inç
 • 1440 X 3040 piksel çözünürlük
 • 90 Hz yenileme hızı
 • OLED panel
 • 537 PPi piksel yoğunluk değeri

Teknik Özellikler: Telefonun amiral gemisi modellerine dahil olduğunu zaten baştan beridir söylüyoruz. Teknik kısımda bunu daha iyi anlayacaksınız. En iyi Google telefonlar listemizin ilk sırasında yer alan akıllı telefonun içerisinde Snapdragon 855 amiral gemisi işlemcileri var. 2.84 GHz hız değerine kadar çıkabilen 8 çekirdek işlemcinin yanında Adreno 640 grafik birimi de sunuluyor. Açıkçası Google’ın bu modelde Snapdragon 855+ işlemcilerini kullanmasını beklerdik.

Fakat tanıtımda da söylendiği gibi, yeni işlemcilerin üretimi yetişmemiş olabilir. Yine de tabii ki bu modelde amiral gemisi akıllı telefonlar arasında yer alıyor. RAM kısmına baktığımız zaman ise telefonların 6 GB LPDDR4x belleği öne çıkıyor. Bu bellek miktarının yeterli gelmeyeceğini düşünebilirsiniz ancak optimizasyonu en iyi şekilde sunulan bir sistem var. Depolama alanında da 64 GB ve 128 GB olmak üzere iki farklı seçeneğini bulunuyor.

Özet

 • Snapdragon 855 işlemci
 • 6 GB RAM
 • 64 GB veya 128 GB depolama alanı.

Kamera: Google Pixel 4 XL akıllı telefonlarının kamera konusunda rakiplerinin çok gerisinde kalacağı düşünülüyordu. Fakat Google bu konuda ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. Telefonun arka kısmında 2 adet kamera bulunuyor. Kameralar şöyle:

Arka

 • 12.2 MP f/1.7 diyafram açıklık değerinde 4K çekim yapan ana kamera.
 • 16 MP f/2.4 diyafram açıklık değerinde telefoto kamerası.

Ön

 • 3D ToF sensörü
 • 8 MP f/2.0 diyafram açıklığında ikinci kamera.

Fiyat: 899 dolar başlangıç fiyatı.

Google Pixel 4 Fiyatı ve Özellikleri

En iyi Google telefonlar arasında yer alan XL modelinin ana modeli olarak değerlendirebileceğimiz akıllı telefon, serinin tasarım çizgilerini koruyor. Bu nedenle tasarım için uzun uzadıya detaylardan söz etmeden kısaca tasarımı geçeceğiz.

Tasarım: Ön kısımda yine sonsuz ekran tasarımına benzer sadece üst kısımda bir çerçeve alanının bulunduğu ekran tasarımı var. Arka kısımda ise kare şeklinde kamera alanı bu modelde de kullanılıyor. Yine kare şeklinde kamera alanında da bir fark olmadığını belirtelim. Sadece ölçüler değişmiş durumda.

Ekran: Bu kısımda önemli bir boyut değişikliği söz konusu. Zaten iki modeli ayıran en net çizgi ekran  boyutunun farklı olması. Ana modelde 5.7 inçlik bir panel karşımıza çıkıyor ve 5.7 inçlik ekran panelinin çözünürlük değeri yine oldukça yüksek.

1080 X 2280 piksel çözünürlük değeri var. Aslında bakarsanız bu değerle beraber piksel yoğunluğu yüksek tutulmuş. Tabii ki XL modelinde olduğu kadar değil ancak bu modelde de 444 PPi piksel yoğunluk değeri karşımıza çıkıyor. Yine OLED panelin kullanıldığı akıllı telefonda 90 Hz yenileme hızı ve Gorilla Glass 5 camlarıyla koruma yer almakta.

Özet

 • 5.7 inç ekran boyutu
 • 1080 X 2280 piksel çözünürlük değeri
 • OLED panel
 • 90 Hz yenileme hızı
 • 444 PPi

Teknik Özellikler: XL modeliyle ana model arasında teknik özellikler kısmında herhangi bir fark söz konusu değil. Telefonun içerisinde Snapdragon 855 serisi işlemciler yer alıyor. Amiral gemisi işlemciler 2.84 GHz hız sunuyor ve beraberinde Adreno 640 grafik birimiyle geliyor. Sadece bu değerler bile söz konusu akıllı telefonların ne kadar iddialı modeller olduğunu göstermekte. RAM kısmında da bir değişikliğimiz yok. Yine 6 GB RAM kullanılıyor ve 64 GB ile 128 GB arasında depolama alanı seçenekleri mevcut.

Özet

 • Snapdragon 855 işlemci
 • 6 GB RAM
 • 64 veya 128 GB depolama alanı

Kamera: Kameralar da değişmeyen detaylar arasında. Aslında bu model sadece XL modelinin biraz daha küçük ekranlı olan kardeşi. Kameralar şöyle:

Arka

 • 16 MP f/2.4 diyafram telefoto kamerası
 • 12.2 MP f/1.7 diyafram açıklığı ile ana kamera.

Ön

 • 3D ToF sensörüne ek olarak 8 MP f/2.0 ana ön kamera.

Fiyat: 799 dolar.

Google Pixel 3 XL Fiyatı ve Özellikleri

Biraz daha eski serilere doğru ilerleyelim. Yine en iyi Google telefonlar arasında yer alsa da biraz daha eski bir telefon olan Google Pixel 3 XL modelinden başlayacağız.

Tasarımı: Bu modelde eski Google tasarımı olarak gösterebileceğimiz tasarım var. Telefonun ön kısmında çerçeveli yapı yerine çentik alanına geçiş yapılmış durumda. Zaten eski tasarımlarda Google bu yönde bir tasarım kullanıyordu.

Çentik alanının bulunduğu akıllı telefonun alt kısmında da bir çerçeve bölümü yer alıyor. Arka kısma geçtiğimiz zaman da yine Google’ın eski tasarım çizgilerini görüyoruz. Arka kısımda tek bir arka kamera ve iki farklı renkte parça tasarımı kullanılmış. Yine parmak izi sensörleri de arka kısımda odaklanmış ve ortalanmış durumda. Bunun dışında tasarımda önemli bir fark yok.

İlginizi Çekebilir: En İyi Samsung Telefonlar 2020

Ekran: Google, ekran konusunda her zaman iddialı akıllı telefonlar sundu. İlk iki modelde zaten bunu net bir şekilde anlamışsınızdır. Yine Google Pixel 3 XL modelinde de bir fark yok. 6.3 inçlik çerçeveli ekranda 1440 X 2960 piksel çözünürlük değerine yer veriliyor. Bunun dışında ekran paneli ise P-OLED olarak seçilmiş. Hem canlı renkler sunuluyor hem de daha az enerji harcanıyor. Bu modelde koruma kısmında da yine Gorilla Glass 5 camlarına yer verilmekte. HDR desteği ve %80.96 ekran gövde oranını da unutmamış olalım.

Özet

 • 6.3 inç ekran boyutu
 • 1440 X 2960 piksel çözünürlük değeri
 • 522 PPi piksel yoğunluğu
 • P-OLED panel

Teknik Özellikler: Google Pixel 3 XL modeli de yine amiral gemisi akıllı telefonlar arasında ancak dediğimiz gibi bu seri daha eski bir seri. Yani içerisinde Sandpragon 855 işlemcilerini beklemek biraz haksızlık olur. Telefonun içerisinde bir eksi nesil amiral gemisi işlemciler olan Snapdragon 845 serisine yer veriliyor.

İşlemcilerin 2.5 GHz hız değerine kadar çıkabildiğini ve 8 çekirdekli olduğunu biliyoruz. Bunun dışında grafik birimi de yine bir eski seri olan Adreno 630 serisi. 10 nm üretim sürecinin ürünü olan işlemcinin yanında çift kanallı 4 GB RAM var. Zaten bu ayrıntı bile yüksek performans değerlerine ulaşabileceğini kanıtlamakta. Depolama alanı seçimi Google Pixel 4 modellerinde olduğu gibi 64 GB ve 128 GB olarak seçilebiliyor.

Özet

 • Snapdragon 855 işlemci
 • 4 GB RAM
 • 64 GB veya 128 GB depolama alanı

Kamera: Yeni modellerde yer alan çift kameradan farklı olarak bu modelde tek bir kamera yer alıyor. Kameralar şöyle:

Arka

 • 12.2 MP f/1.8 diyafram açıklığında tek arka kamera.

Ön

 • 8 MP değerinde ekstra geniş açılı f/2.2 diyafram açıklığında bir kamera.
 • 8 MP f/1.8 diyafram açıklığında ikinci ön kamera.

Fiyat: 296 dolar.

Google Pixel 3a XL Fiyatı ve Özellikleri

Amiral gemisi akıllı telefon modellerinden devam ettik ancak sadece bu telefonlara yer vermemiz haksızlık olur. Yine yakın zamanda tanıtılan Google Pixel 3a XL modelleri de en iyi Google telefonlar arasında yer alabilir. Orta segment modeller olsa da başarılı telefonlar söz konusu.

Tasarım: Bu kısımda 3 serisinin devamı niteliğinde bir tasarım var. En büyük değişiklik ise üst kısımda herhangi bir çentik alanının olmaması. Bunun yerine çerçeve kullanılmış ve telefon biraz daha eski akıllı telefonların tasarımına sahip bir model olarak sunulmuş. Hem alt kısımda hem de üst kısımda bir çerçeve alanının olduğunu görmekteyiz.

Bunun dışında arka kısımda ise Google’ın tasarımının doğrulandığını söylemek yanlış olmaz. Yine tek geniş bir arka kamera ve parçalı renk tasarımı sunulmaya devam ediyor. Bunun yanında ortalanmış bir parmak izi sensörüne yer verildiğini de ekleyelim.

İlginizi Çekebilir: Suya Dayanıklı En İyi Telefonlar 2020

Ekran: 6 inçlik bir ekranın kullanıldığı akıllı telefonun çözünürlük değeri orta segment olmasına karşın düşürülmemiş. Kendi sınıfında en yüksek ekran çözünürlüklerinden birini sunan modelde 1080 X 2160 piksel ekran çözünürlük değeri bulunuyor. Google telefonlar içerisinde de kendini fark ettiren serinin, piksel yoğunluk değeri ise 402 PPi olarak belirlenmiş durumda. Açıkçası aynı sınıfta genelde piksel yoğunluk değerlerinin 280 ile 380 arasında olduğunu görüyoruz. Bu da telefonların görüntü kalitesinin çok daha iyi olmasını sağlamakta.

Özet

 • 6 inç
 • 1080 X 2160 piksel çözünürlük değeri
 • 402 PPi piksel yoğunluğu
 • OLED panel

Teknik Özellikler: Orta segment iyi bir model olan Google Pixel 3a XL içerisinde Snapdragon 670 serisi işlemciler bulunuyor. Bu işlemciyle beraber telefonun sunmuş olduğu saat hızı ise 2.0 GHz olarak açıklanmış durumda. Genel anlamda saat hızının yüksek olduğunu söyleyebileceğimiz akıllı telefonun grafik birimi de Adreno 615 serisi olarak karşımıza çıkıyor. 4 GB RAM miktarı ve 64 GB depolama alanı ise sabit değerlerimiz.

Özet

 • Snapdragon 670 serisi işlemci
 • 4 GB RAM
 • 64 GB depolama alanı

Kamera: Bu modelde de tek bir arka kamera var. Kameralar:

Arka

 • 12.2 MP f/1.8 diyafram açıklığında ana kamera.

Ön

 • 8 MP değerinde f/2.0 diyafram açıklığında tek bir kamera.

Fiyat: 300 dolar.

Google Pixel 3a Fiyatı ve Özellikleri

En iyi Google telefonlar listemizde yer vereceğimiz son model ise Google Pixel 3a akıllı telefonu olacak. Yine yakın zamanda tanıtılan akıllı telefonun teknik özellikleri çok değişiklik göstermiyor. Hemen hemen benzer bir seri karşımıza çıkıyor.

Tasarım: Çerçeveli tasarım serisinin bu modelde de kendisini gösterdiğini ekleyelim. Telefonun üst kısımda bir çerçeve alanı var ve geniş bir çerçeve alanı kullanılıyor. Alt kısımda ise yine çerçeve alanı var ve bu da modelin eski akıllı telefonlarda olduğu gibi bir tasarımı yansıtmasını sağlıyor.

Arka kısma geçtiğimiz zaman yabancılık hissetmiyoruz. Öyle ki arka kısımda da ana arka kameranın yerleştirildiği ve başrol olduğu bir tasarım var. Yine parçalı renk düzeni de korunmuş durumda. Parçalı renk düzenin de ortalanmış olan bir parmak izi sensörü bulunuyor. Tasarımın XL modelinden farkı yok.

İlginizi Çekebilir: En İyi Vivo Telefonlar 2020

Ekran: En iyi Google telefonlar listemizde yer alan modeller içerisinde ekran konusunda en küçük akıllı telefonlardan biri olan Google Pixel 3a modeli, 5.6 inçlik bir ekranla beraber geliyor. Telefon abileri olarak göstereceğimiz diğer modellerde olduğu gibi çözünürlükten kayıp vermiyor.

Çözünürlük kısmında da 1080 X 2220 piksel çözünürlük değerine yer verilmiş durumda. OLED panelde bu değerle beraber 441 PPi piksel yoğunluk derecesine ulaşılmış durumda. Bu değer yine söz konusu akıllı telefonların çok net görüntü vermesi anlamına gelmekte.

Özet

 • 5.6 inç
 • 1080 X 2220 piksel çözünürlük değeri
 • OLED panel
 • 441 PPi

Teknik Özellikler: XL modelinde olduğu gibi bu modelin de teknik özelliklerinde başrol oyuncusu Snapdragon 670 serisi işlemciler. Snapdragon 670 serisi işlemcilerin 2.0 GHz hız değerine çıkmasının yanında 4 GB RAM miktarı da performans konusunda başarılı bir seri sunulmasını sağlamakta. Telefonun 64 GB depolama alanına sahip olduğunu da ekleyelim.

Özet

 • Snapdragon 670
 • 4 GB RAM
 • 64 GB depolama alanı

Kamera: Arka kısımda kamera kısmında yine aynı seri var. Kameralar:

Arka

 • 12.2 MP f/1.8 diyafram açıklığında tek kamera.

Ön

 • 8 MP f/2.0 diyafram açıklığında tek kamera.

Fiyat: 250 dolar

En iyi Google telefonlar 2020 listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Google’ın çok fazla akıllı telefonu olmayabilir ancak bu modellerin kameraları ve özellikle ekranlarının bir hayli öne çıktığını söyleyebiliriz. Biraz değerlendirmeyi buna göre yapmak gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei’nin Orta Sınıf Gizemli Telefonu Geekbench’te Görüntülendi!

Geçen ay, MED-AL00 model numarasına sahip gizemli bir Huawei telefonu, 3C ve TENAA yetkilileri tarafından onaylanmıştı.  3C listesi, MED-AL00 model numaralı telefonun 10W...

Apple AirPods’un Yeni Aksesuarı – Apple Airbands!

İnternet, pratik ürünler açısından tüketici endüstrisine kadar uzanıyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor. Pratiklikte sınır tanımayan teknoloji ürünlerinden bir tanesi de Apple Airpods tutucuları...

Google, Huawei İle Bağları Yeniden Kurmaya Hazırlanıyor!

Google ve Huawei arasındaki ticari bağlarla ilgili yeni bir rapor ortaya çıktı. Rapora göre arama motoru devi yasak kararına itiraz etmeye ve iş ilişkilerini yeniden kurmaya...

Oppo’nun Yeni Akıllı Saati Aklınızı Başınızdan Alabilir!

OPPO, ilk akıllı saatinin lansmanı üzerinde çalışıyor. Ürünün resmi adı henüz bilinmiyor. Ancak, OPPO Watch'un 6 Mart'ta OPPO Find X2 ve Find X2 Pro akıllı telefonlarıyla birlikte resmi olması...

Vivo Z6 5G Teknik Özellikleri Sızdırıldı!

Geçtiğimiz hafta Vivo, şirketin 29 Şubat'ta yeni bir 5G akıllı telefon piyasaya süreceğini duyurdu - Vivo Z6 5G. Bu duyuruyu yaptıktan kısa bir süre sonra...