Ana Sayfa Otomobil En iyi Motor Yağları

En iyi Motor Yağları

En iyi Motor Yağları seçiminde dikkat edilecek olan tüm noktalar.

-

Otomobil sahiplerinin çeşitli masrafları var. Bu masraflar içerisinde en sık karşılaşılan ve en çok gündeme gelenlerinden birisi de motor yağlarıdır. Aracınızın sorunsuz kullanımı için hayati öneme sahip olan motor yağları, doğrudan kullanım ömrünü etkileyen kısımlardan biri olarak değerlendirilebilir.

İşte bu noktada En iyi Motor Yağları sorusu karşımıza çıkıyor. Aracınızın ömrünü kısaltmayacak ve maliyet açısından sizi çok zorlamayacak motor yağları için örnekler vermeye çalışacağız. En iyi seriler neler? Neye göre seçim yapılır? Daha detaylı bir şekilde bakalım.

Motor Yağı Ne Amaçla Kullanılıyor?

Motor yağlarının ne amaçla kullanıldığı ve tam olarak ne işe yaradıklarını aktararak başlamak gerekiyor. Bu konuda detaylı bilgi vermemiz, seçeceğiniz yağların cinsini de belirlemenizi sağlayacak. Motor yağı, motorda sürtünmeyi en aza indirmek için kullanılan yağlardır.

Motorun birbiriyle temas halinde çalışan tüm parçalarının oluşturduğu bir sürtünme vardır. Parçalar arasında oluşan sürtünme, zaman içerisinde ciddi oranda aşınmaya neden olur.

En iyi Motor Yaglari

Bunun dışında bir diğer etken ise motorun aşınmaya bağlı olarak aşırı ısınmadır. Kullanılan motor yağları ise birbirleriyle temas eden bu parçaların arasına girer. Böylece parçalar arasındaki sürtünme kuvvetinin en aza indiğini görüsünüz.

Sürtünmeyle beraber ısınmanın da en aza indiği görülür. Hem ısınma hem de sürtünmeyi engellemek için kullanılan motor yağları, doğrudan motorun ömrüyle alakalıdır. Doğru motor yağını kullanmak bunun için önemlidir.

En iyi Motor Yaglari

Doğru motor yapını kullanmamak, motordaki parçalar arasındaki sürtünmenin yeteri kadar düşürülememesine neden olur ve bu durumda da motorunuzda ciddi hasarlar meydana gelebilir.

Motor yağının parçaları sürtünmeye karşı koruduğunu ve aşırı ısınmayı engellediğini anladık. Fakat yağların tek artısı bu değil. Bunun dışında motor yağının parçaları temizlediğinden de söz edelim. Parçalar arasında oluşan tortular ve kir, yağ sayesinde temizlenir.

Bu şekilde motorun çalışmasını engelleyecek olan tortuların da pisliğinde önüne geçilir. Motor yağı seçiminde tüm bu etkenleri göz önüne alarak seçim yapmak oldukça önemli. Dilerseniz konuyu anladıktan sonra şimdi geçelim motor yağlarında yer alan türlere. Nasıl motor yağları kullanılıyor ve bunlar nasıl türlere ayrılıyor ona bakalım.

En iyi Motor Yaglari

En iyi Motor Yağları için Yağ Türleri

Şimdi burada ilk dikkat edilecek olan nokta, yağ türleri olacak. Piyasada genelde 3 farklı yağ türü bulunuyor. Bunlar sentetik yağlar, Mineral yağlar ve yarı sentetik olan yağlar olarak ayrılıyor. İlk  olarak sentetik yağlardan başlayalım.

Sentetik Yağlar: Laboratuvar ortamında geliştirilen ve belli başlı kimyasallarla oluşturulmuş olan yağlardır. Kalite konusunda biraz daha iyi sonuçlar verir. Biraz daha uzun kullanım ömrü sunulmasının yanı sıra, daha dayanıklı ve görevini daha iyi yapan yağlardan söz ediyoruz.

En iyi Motor Yaglari

Bunun dışında ısıya karşı dayanımları da biraz daha fazladır. En iyi Motor Yağları içerisinde yer alan yağlar genelde sentetik yağlar olarak bilinir ancak tek kötü yanı fiyatının biraz yüksek olmasıdır.

Mineral Yağlar: Klasik yağlar olarak da bilinen petrol türevinden oluşturulmuş olan yağlardır. Aşınma önleyici maddelerle zenginleştirilmiş olan petrol türevi yağlar, piyasadaki en ucuz yağlar olarak biliniyor.

Tabii ki bu kadar ucuz yağların sunulmasının en büyük dezavantajı, uzun süre dayanmamaları ve ısıya karşı dirençli olmamalarıdır. Yağların dayanıklılığını arttırmak için kullanılan malzemelerde sentetik yağlar kadar başarılı sonuçlar sunulmasını sağlamaz.

En iyi Motor Yaglari

Yarı Sentetik Olan Yağlar: Bu iki yağ türünün tam ortasında yer alan bir yağ türü daha var. Yarı sentetik yağlar. Genelde çoğunluğunun sentetik yağların oluşturduğu karışım yağlar, fiyatı aşağı çekmek üzerine oluşturulan ve biraz daha standart bir kullanım sunmak odaklı oluşturulan yağlar olarak değerlendirilebilir.

Bu tür yağlar hem mineral yağlara göre daha uzun süre dayanması hem de sentetik yağlara göre daha ucuz olması nedeniyle en çok tercih edilen yağlardır. Bir nevi arada yer alan yağlardan söz ediyoruz.

Yağın Temel Görevleri Özet

Yağlar konusunda detaylara geçmeden önce yukarıda söz ettiğimiz açıklama içim bir de özet bilgi paylaşımı yapalım. Motor yağlarının görevlerinden söz edeceğiz. Görevleri şöyle sıralamak mümkün.

 • Isınan parçaların soğutulmasını sağlamak.
 • Tozu, kiri ve motor parçaları arasındaki tortuları engellemek.
 • Segman ve pistonlar arasındaki boşlukları doldurmak.
 • Sürtünmenin en aza inmesini sağlamak.
 • Gaz kaçağını engelleyerek verimlilik konusunda artış sağlamak.

En iyi Motor Yaglari

Yağ Çeşitleri Özet

 • 3 yağ çeşidi var ve en kaliteli yağlar sentetik yağlar.

Motor Yağı Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Motor yağını nasıl kontrol edeceğinizden devam edelim. Her aracın içerisinde sürücülerin motor yağlarını kontrol etmesi için sunulan bir kontrol çubuğu bulunuyor. Bu kontrol çubuğunu kullanarak motor yağı seviyesi hakkında bilgi almak mümkün.

İlk kontrol araç içerisinde yer alan sistemlerle yapılmaktadır. Gösterge panelinde yağ işaretini gördüğünüz zaman, aracınızın yağ seviyesinde düşüş olduğu anlaşılmalıdır ve buna göre kontrol yapmalısınız. Kontrol için aracınızın kaput kısmını açmanız gerekiyor.

En iyi Motor Yaglari

Kaput kısmını açtığınız zaman genelde başının sarı olduğunu ve üzerinde yağ işareti olduğunu gördüğünüz bir çubuk bulacaksınız. Bu çubuğu çekmeniz durumunda yağ seviyesi gösterilecek. Çubuğun maksimum ve minimum derecelerinde yağ durumunun ne olduğuna bakabilirsiniz. Minimum seviyenin altında yağ seviyesi varsa, bu durumda da yağ eklemesi yapmanız gerekiyor.

Önemli Uyarı: Aracınızda gösterge panelinde yanan yağ uyarı ışığının tek nedeni yağın bitmesi olması olmayabilir. Bunun dışında yağ pompasında çalışmama durumu ve yağ basınç sensöründe arızalanma gibi bir durumda söz konusu olabilir.

Eğer yağ seviyesinde düşüş olmamasına karşın gösterge panelinde bu yönde bir hata alınıyorsa, yapmanız gereken aracınızın servis kontrollerini gerçekleştirmek olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Mercedes CLA Alınır mı?

Yağı Ne Zaman Değiştirmeliyiz?

Yağ seviyesinin kontrol edilmesi hakkında bilgi verdik. Ancak motor yağı değişiminde seviye kontrolleri kadar zamanda önemli. Genelde yeni araçlarda 20 bin ile 25 bin kilometre arasında yol gittikten sonra yağ değişimi yapılmalıdır.

En iyi Motor Yaglari

Fakat bu aracınızın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Eski araçlarda ise 5-6 bin kilometre sonrasında yağları kontrol etmek gerekiyor.

Aracınızın kullanım katalogları içerisinde bu konu hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, yağ değişimiyle beraber yağ filtrelerinin de değişmesi gerektiğidir.

Motor Yağı Viskozitesi Nedir?

En iyi Motor Yağları için seçim yaparken dikkat edeceğiniz noktalardan birisi de motor yağı viskozitesidir. Seçim sırasında mutlaka bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Sadece motor yağı için değil hemen hemen tüm sıvılar için viskozite ifadesinin kullanıldığını biliyoruz.

En genel terimiyle viskozitenin sıvının akmaya karşı direnci olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Burada yağ seçimi için de viskoziteye dikkat etmek gerekiyor.

En iyi Motor Yaglari

Eğer yağ kalınsa, bu durumda viskozitenin de yüksek olduğunu göreceksiniz. Eğer yağ inceyse de viskozitenin düşük olduğunu göreceksiniz. Burada dikkat edeceğiniz değer, yağın viskozitesinin ne yüksek olması ne de düşük olması olacaktır.

Çok yüksek viskoziteye sahip olan yağlar akıcılıkları zayıf olduğu için tüm motor parçalarına ulaşamayabiliyor. Yeterli ısınma olmazsa bu konuda sıkıntılar yaşanabilir. Bunun yanında yüksek akışkanlığı olan yağların da inceliklerini koruma konusunda sıkıntıları bulunuyor. Bu yağlarda aşırı ısınma sonrasında özelliğini kaybedebilir. Seçimi buna göre düzenlemek gerekiyor.

Mevsime Göre Viskozite Seçimi

Yağların genel olarak viskozite değerlerinden söz ettik. Fakat En iyi Motor Yağları seçimi için mevsim şartlarını da göz önüne almak gerekiyor. Burada yağların tek viskozite ve multi-viskozite olarak ikiye ayrıldığını görüyoruz. Tek viskozite yağlar, genelde tek mevsimlik olarak kullanılan ve çok fazla kullanım ömrü sunmayan yağlardır.

Multi ise 4 mevsim kullanılabilen yağlar olarak öne çıkar. Burada seçim yaparken, yaşadığınız bölgenin hava durumunu göz önüne almanız gerekiyor.

En iyi Motor Yaglari

Yaz mevsiminde en sıcak değerle beraber kış mevsiminde en soğuk değeri hesaplamanız ve seçiminizi de buna göre dayanıklılığı bulunan yağlar üzerinden yapmayı tercih etmelisiniz.

Fakat genel bir tavsiye yapacak olursak, çok viskozite yağların biraz daha pahalı olmasına karşın daha avantajlı olduğunu ekleyelim. Bu yağlar, her hava koşulunda daha iyi performans sonucunu verecektir. Değişen sıcaklık değerlerine göre yağların yapısının da uyum gösterdiğini görmek mümkün olacak. Bu tür yağların avantajları çok daha fazladır.

Ayrıca Bakınız: Opel Insignia Alınır mı?

Sınıflandırma Nasıl Yapılıyor?

Şimdi viskozite değerlerine göre sınıflandırmanın da nasıl yapıldığına bakalım. Akışkanlık durumuna göre yapılan sınıflandırmada Society of Automotive Engineers kelimelerinin baş harfleri olarak gösterilen SAE kısaltması kullanılıyor.

Sınıflandırmada SAE değeri ne kadar küçükse yağ o kadar akıcı ve o kadar ince olarak karşımıza çıkıyor. Aynı şekilde değer ne kadar yüksekse yağın o kadar kalın olduğunu görmek mümkün oluyor.

Yağın ne kadar ince olduğunu gösteren numaralandırmada bir de kış ve yaz durumu hakkında bilgiler verilir. Eğer yağın numaralandırmasının yanında bir de W harfi görüyorsanız, bu durumda yağın kışlık bir motor yağı olduğunu göreceksiniz.

En iyi Motor Yaglari

Kışlık motor yağında da donma derecesinin daha yüksek olduğu görülüyor. Tam tersi durumda da yazlık motor yağları karşımıza çıkan ve yazlık motor yağlarında da motor yağının kaynama noktasının daha yüksek olduğunu görürüz. En iyi Motor Yağları seçiminde her iki koşulun da sağlanması gerekiyor.

SAE 20W – 50” şeklinde bir gösterimi bulunan yağlar, 4 mevsim kullanılabilen yağlar olarak değerlendirilir ve bu yağların her hava şartına göre kullanım ömrü biraz daha yüksektir.

Yazlık motor yağı gösterimi SAE 10, kışlık motor yapı gösterimi SAE 5W, dört mevsim yağların gösterimi SAE 10W-40 şeklinde örneklendirilebilir. Seçimlerinizi yaparken bu numaralamaya mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

En iyi Motor Yaglari

Seçim Yaparken Dikkat Edeceğimiz Detaylar Neler?

En iyi Motor Yağları için önerilerimize devam ediyoruz. Dediğimiz gibi bir yağın akıcılık değerini araştırıp buna göre seçim yapmalısınız. Bunun yanında yağın mevsim uyumu konusunda da detaylara dikkat etmelisiniz.

Peki, bunlar dışında ne gibi konulara dikkat etmek gerekiyor? Yağın kalitesi konusu bir yana, bize en uygun olan yağı nasıl bulabiliriz? Dilerseniz şimdi bu sorulara cevap aramaya çalışalım.  Bakalım motor yağları seçiminde önceliğimiz ne olmalı.

En iyi Motor Yaglari

Motor Teknik Özellikleri Ön Planda Olmalı

Her aracın motoru farklı bir yapıya sahiptir. Kullanılan yakıt cinsi, motorun gücü gibi değişen birçok etken görürüz. Motor yağlarının seçiminde de doğrudan bu etkenler başrol oynamaktadır. Motor yağının seçimi sırasında mutlaka teknik özellikleri kontrol etmeniz gerekiyor.

Eğer yüksek devirli bir motora sahip aracınız varsa, yağ boşluğu az olan yağları tercih etmeniz gerekiyor. Yani yukarıda söz ettiğimiz gibi daha ince yağları tercih etmek gerekiyor. Bu şekilde yağların tüm motor parçalarına ulaştığını görmek mümkün oluyor.

En iyi Motor Yaglari

Düşük devirli motora sahip bir aracınız varsa da tam tersi bir kullanım gerekecek. Bu motorlarda da kalınlık yani SAE değeri yüksek olan yağları tercih etmeniz gerekli. Biraz daha kalın yağlar, yağ boşluğu fazla olduğu için bu serilerde doğru kullanım sunulmasını sağlayacaktır.

Yine orta değerde bir motor kullanıyorsanız da buna göre SAE değeri ortalama olan herhangi bir motor yağına yönelmeniz gerekecek. Seçim yaparken ilk dikkat edeceğiniz şey motorunuzun durumu olacaktır. Başta dediğimiz gibi her araca göre değişen bir teknolojiden söz ediyoruz.

Ayrıca Bakınız: Renault Kadjar 2019 Fiyat Listesi

Araç Modeli Önemli Mi?

Seçim yaparken ya da bir yerden motor yağı alırken araç modeli sorusuyla karşı karşıya kaldığınız olmuştur. Anlamsız bir şekilde neden araç modelinizin sorulduğunu düşünebilirsiniz. Fakat seçim etkenin de doğrudan araç modelinin de önemli bir kriter olduğunu belirtelim.

Benzinli ve dizel motorlar için önemli bir nesil sınıflandırması yapıldı. Yağlar üzerinde yer alan kodlar, araçların modellerine göre sınıflandırma yapıldığını gösteriyor. Hem benzinli araçlar hem de dizel araçlar için bu sınıflandırmanın nasıl yapıldığını belirtelim.

En iyi Motor Yaglari

Benzinli Araçlar için: 2001 yılı veya daha öncesinde üretilen bir otomobil kullanıyorsanız alacağınız yağ SJ koduna sahip olacak. Eğer 2004 ve öncesi üretimi bir aracınız varsa bu durumda da SL kodunu göreceksiniz. 2010 ve öncesi seriler için SM, 2011 ve sonrası modeller ise SN olarak kodlanmıştır.

Benzinli araçlarda karşımıza çıkan bu durum, dizel araçlarda da karşımıza çıkar. Dizel araç modellerinde de sınıflama yapılmakta. CH-4, CI-4, CJ4 sınıflamalarını tercih edebilirsiniz. Burada en performansı yüksek olan sınıf ise CJ-4 sınıfı olarak ele alınmıştır. Sınıfların değerine göre kalitede değişikliklerde olabilir.

Motor Yağı için İlave Yapmak

Gelelim biraz daha detaylı konulara. Yağ seçimi konusunda bilgilerimize devam edeceğiz ancak burada ekstra bir bilgi daha vermek gerekiyor. Merak edilen bir başka konu olan motor yağı ilavesi kısmında bilgilendirme yapacağız.

Aracınızın motor yağı seviyesinde bir azalma söz konusuysa bu durumda motor yağı kontrollerini yapmanız gerekiyor. Aracınız motor yapını yakıyor olabilir. Bunun kontrollerini de egzoz dumanından yapabilirsiniz.

En iyi Motor Yaglari

Egzozdan koyu siyah ya da mavi bir duman çıkıyorsa, kaputu açtığınız zaman bir miktar hava üflüyorsa bu durumda motor yağ yakıyor olabilir. Motor yağ yakımı sonrasında, yağın seviyesinde ciddi bir düşük meydana gelecektir. Motor yağının seviyesinin düşmesinin sonrasında yağ çubuğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer yağ seviyesinde bir düşüş varsa, yeni yağ eklemesi yapabilirsiniz.

Motora yeni yağ eklerken de dikkatli olmanız lazım çünkü ekleyeceğiniz yeni yağın mevcut yağ ile aynı değere sahip olması, hatta aynı yağ olması gerekiyor. Farklı bir yağ eklemesi yapmanız durumunda aracınıza zarar gelebilir. Çünkü yağların incelik değeri ve ısıya karşı gösterdikleri direncin farklı olması soruna neden olacaktır.

Ayrıca Bakınız: Volkswagen Passat 2019 Fiyat Listesi

Motor Yağı Çok Koyu Renk Aldı

Gelen bir başka sorudan söz ederek devam edelim. Diyelim ki motor yağınızı kontrol ettiğiniz ve yağ çubuğunda zift gibi bir renk karşınıza çıktı. Aslında açık sarı rengine sahip olan yağların neden böyle renk değiştirdiğini düşünebilirsiniz.

En iyi Motor Yaglari

Bu şekilde koyu bir renge geçiş yapılması tehlikeli bir durumu ifade etmiyor. Aksine yağın temizleme yaptığını gösteriyor. Motor parçalarında yer alan pisliklerin bu şekilde temizlendiğini görmek mümkün oluyor.

Bu temizleme işleminin sonrasında size düşen ise filtreleri ve yağı düzenli aralıklarla değiştirmek olacaktır. Zaten araç markaları bu konuda zamanları açıklıyor.

Değişim Araç Performansını Etkiler Mi?

İyi bir motor yağı seçimi, aracınızın performansının artmasını sağlayabilir. Bu konu biraz daha karmaşık bir konu. Tabii ki motorunuzun belli sınırları vardı ve kullandığını yap bu sınırların aşılmasını sağlamaz.

Sadece motor yağlarının aşınmaları engellediğini görürüz. Aşınmaların engellenmesi ve sürtünmenin de engellenmesi, daha az enerji harcanmasına neden olur.

En iyi Motor Yaglari

Daha az enerji harcanması durumunda da motorunuzun gücünün yola daha net bir şekilde aktarılması sağlanacaktır. Bu şekilde otomobil performansının da artması sağlanacaktır. Yani her ne kadar motorunuzun sınırlarını değiştirmiyor olsa da en iyi performansın alınması konusunda yardımcı bir güç gibi gösterilebilir.

Yakıt Tasarrufuna Etkisi Var Mı?

Yakıt tüketimi konusunda yağ değişiminin doğrudan bir etkisi yok. Doğrudan yakıt tüketimi konusunda bir artı sunulmasa da motor yağının değişmesinin yakıt tüketimi konusunda dolaylı olarak da artısı bulunmaktadır.

Motorun biraz daha rahatladığını ve en ideal performans değerinde çalıştığını düşünebilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi doğrudan bir yakıt tasarrufu etkisi beklemeyin.

En iyi Motor Yaglari

Yağ Nereden Konulur?

Motor yağının nereden konulduğu konusunda da bilgi verelim. Motor yağının genelde profesyonel kişiler tarafından konulması gerektiğini belirtelim. Aracınızın servis bakımlarında ya da aracınızın bakımı sırasında usta kişiler tarafından değişim öneriliyor.

Bunun dışında motor yağınızı kendiniz değiştirmek isterseniz de yapacağınız işlemler yine oldukça basit. Supap kapağı üzerinde yer alan koruma kapağının hemen üzerinde bir kapak bölümü bulunuyor. Bu kapağı açıp ekleme yapmanız mümkün.

En iyi Motor Yaglari

Motor Yağı Kaç Litre Konulmalı?

Yine bu kısımda araçtan araca değişiklik göstermekte. Motor özelliklerine göre kullanılacak yağ ve miktar konusunda da değişiklikler yapılabilir. 3 silindirli standart motorlarda 4 litre yağ yeterli olurken, silindir miktarı artıkça eklenecek olan yağ miktarı da artış gösterecektir. Yine araca konacak olan yağ miktarını belirlemek için profesyonel birinden destek almak gerekebilir.

Dediğimiz gibi bu konuda daha çok servis bakımlarını beklemek gerekiyor. Çünkü sadece yağ eklemesi değil, bunun yanında bir de yağ filtresinin değişmesi durumu söz konusu. Yağ değişimi sırasında mutlaka yağ filtresinin de değişmesi gerekmekte. Her iki değişimi de sizin yapmanız mümkün değil. Her ne kadar kısa bir işlem olsa da profesyonel destek almak gerekiyor.

En iyi Motor Yaglari

Peki, yağı fazla koyma durumunda nasıl bir sorunla karşı karşıya kalırsınız? Bu durum hakkında da bilgi verelim. Eğer yağı fazla koyarsanız, bu durumda fazla yağ, yanma odası içerisine akacaktır. Bu da aracınızın egzoz çıkışından siyah koyu bir duman gelmesine neden olur.

Bunun dışında fazla yağın sekmanlar ve subaplar için de zararlı olduğunu, zaman içerisinde aşındırma yapabileceğini ekleyelim. Yine buna bağlı olarak motorda üfleme değinilen olayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

En iyi Motor Yaglari

Yağ Seçiminde Hava Sıcaklığı Etkisi

Son olarak yağ numarasına göre hava sıcaklık değerlerinden söz edelim. Bu değerlere göre yağ seçimi yapmanız oldukça önemli.

Hem yağın ömrü hem de yapın işe yarayabilmesi konusunda yukarıda söz ettiğimiz gibi bu değer oldukça önemli bir değer. Sadece aracınızın motor ömrünü değil, anlık performans durumunu da göz önüne alarak karar vermek gerekiyor.

 • SAE 10W-40: -18° ile 40° arasında
 • SAE 20W-20: -8° ile 40° arasında
 • SAE 20W-40: -8° ile 40° arasında
 • SAE 20W-50: -8° ile 40° arasında
 • SAE 5W-20: -8° ile -30° arasında
 • SAE 5W-30: -30° ile 16° arasında.
 • SAE 10W: -18° ile 16° arasında
 • SAE 10W-30: -18° ile 40° arasında

Seçim yaparken tüm bu saydığımız kriterleri göz önünde bulundurun. Tüm bu kriterler, aracınızdan en iyi performansı almanız ve aracınızın kullanım ömrünü uzatmanız için oldukça önemlidir. Sadece yağ durumunun bile ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Bizi Youtube'ta takip et!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

DC Extended Universe Filmleri Sırasıyla Nasıl İzlenir?

Warner'ın DC Genişletilmiş Evreni, 2013'te piyasaya sürüldüğünden beri MCU'nun gölgesinden kaçmak için mücadele ediyor. Bu zorlayıcı yakalama oyununun stüdyoya bazı şüpheli yaratıcı...

En İyi AirPod Alternatifi Kulaklıklar – Temmuz 2020

2020'nin en iyi kablosuz kulaklıkları, hareket halindeyken müzik dinlemeyi her zamankinden daha kolay kılıyor. İster evde olun, ister dışarıda spor yaparken, kitap...

Netflix Geçmişi Nasıl Silinir – İzlemeye Devam Et Listenizi Silin

Android ve iOS'ta Netflix İzlemeye Devam Et Listenizdeki Öğeleri Silin Netflix, bir Android veya iOS cihazınız olduğunu varsayarak,...

Xbox One’dan Oyun Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Xbox One'da oyun paylaşımının nasıl yapıldığını bilmek ister misiniz? O zaman doğru sayfaya geldiniz. Arkadaşlarınıza ve ailenize fiziksel  Xbox One oyunları vermek...

Apple AirPod Nasıl Temizlenir ?

Apple AirPod'larınızı temiz tutma konusunda endişeli misiniz? Apple'ın gerçek kablosuz kulaklıkları, ister spor salonunda, ister işe gidip gelme noktasında kullanın, ister sadece...