Akıllı telefonlarda performans en çok dikkat edilen konulardan bir tanesi. Uygulamalar çok daha performanslı çalıştırma, aynı anda birkaç farklı işlemi birden yapabilme, internet performansı gibi performans konusu akıllı telefonların tercihinde en büyük kriterlerden de biri oluyor. Performansın bu kadar ön planda olması haliyle birçok akıllı telefon markasının da telefonları için en iyi performans sunan donanım özelliklerine yer veriliyor. Bu durumda da markaların akıllı telefonlarında ilk dikkat ettiği konulardan birisi de işlemcileri.

Doğrudan telefonların performansını etkileyen ilk faktörlerden biri olarak bilinen işlemci faktörü için ise dünya genelinde birçok ünlü üreticinin birçok ünlü serisi mobil işlemcileri bulunuyor. Hatta kullanıcılar telefon satın alırken artık işlemci modellerini de dikkate alarak bu markalar arasında en iyi performansı veren işlemci serilerini tercih ediyor. Peki, mobil işlemciler arasında en yüksek performanslı mobil işlemciler hangileri bakalım.

En Yüksek Performansa Sahip 4 Mobil İşlemci

Snapdragon 820

Qualcomm’un en başarılı mobil işlemci serilerinden biri olarak gösterilen Snapdragon 820, şu an için piyasadaki en başarılı telefon işlemcisi olarak değerlendirilmekte. Kısa süre sonra Snapdragon 830 serisini de piyasaya sunması beklenen markanın bu başarılı serisi de ise performans canavarı olarak bilinen Kyro çekirdeklerini kullandığını da belirtelim.

2.2 GHz saat hızında çalışan işlemcilerin bunun dışında 4 Kyro çekirdeği olması işlemcileri tam anlamıyla bir performans canavarına dönüştürüyor. Birçok akıllı telefon markasının da üst segment akıllı telefonları için Snapdragon 820 mobil işlemcilerini kullandığını da belirtelim.

qualcomm-snapdragon-820-işlemciler

Apple A10

Yeni seri iPhone 7 ile beraber dikkat çeken işlemci serisi A10 yine performans canavarı bir işlemci serisi olarak bilinmekte. 2.33 GHz saat hızında çalışan 4 çekirdekli işlemcinin 3.3 milyar transistör kullanması ise serinin eski seri mobil işlemcilerine göre %50 oranında daha iyi performans sunduğunu da belirtelim.

iPhone için yeni seri işlemciler olarak bilinen A10 işlemcilerinin bundan sonraki dönemde ise A11 ile devam edeceği düşünülmekte.

Apple-A10-işlemciler

Exynos 8890

Samsung akıllı telefonları için tercih edilen işlemci serilerinden biri olan Exynos 8890 serisi işlemcilerde yine üst seviye bir performans ürünü. Zaten teknoloji devi Samsung tarafından da genelde üst segment cihazlarında kullanılan işlemcinin 8 çekirdeğe sahip olması ise rakiplerinin bir adım önüne geçmesini sağlamakta.

Exynos 8890 serisinde 4 çekirdekli 1,6 GHz saat hızında çalışan işlemcilerin yanı sıra yine 4 çekirdek 2,6 GHz hızında çalışan işlemcilerin de olduğunu söylemek gerekiyor. Eski serilere göre en az %30 oranında performans artışı sağlayan modelin bu alanda en iyi olanlarından biri olduğu da aşikâr.

Exynos-8890-işlemcileri

Kirin 950

Bir diğer akıllı telefon devi olan Huawei tarafından kendi akıllı telefonları için geliştirilen Kirin serisi işlemcilerinin en başarılı olanlarından biri olan Kirin 950 işlemcilerin de en büyük ayrıcalığı 8 çekirdekli olması. Bu yönü ile tam bir performans canavarı olan Kirin 950 serisinde ise 4 çekirdekli 2.53 GHz hız ile çalışan çekirdekler ve bunun yanında da biraz daha düşük bir performanslı olan 1,8 GHz hızında çalışan 4 çekirdeklere de sahip olduğunu söylemek gerekiyor.

Sadece bu özellikleriyle bile bu alanda en başarılı serilerinden biri olan Kirin işlemcilerinin şimdilerde yeni versiyonlarının da çıkışlarını yapmaya başladığını da belirtelim. Genel olarak bu serilerde de 8 çekirdekli işlemcilere yer veriliyor.

Kirin-950

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here