facebook, genç kullanıcılarını hızla kaybediyor.

Sosyal medya platformları artık daha aktif ve daha kullanışlı olarak kullanıcıları kendisine çekmeye çalışıyor. Bu konuda en fazla çalışma yapan ve kullanıcı toplayan sosyal medya sitesi olarak Facebook gösteriliyor. Yaptığımız paylaşımlarla başka insanlarla bağ kurabiliyor, aynı zamanda sitede bulunan online oyunlarla keyifli anlar geçirebiliyoruz. Bilgilendirme işlevinin de diğer sitelere oranla daha fazla olduğunu düşünürsek, Facebook; diğer sosyal medya sitelerinin bir adım önünde bulunuyor diyebiliriz.

Facebook’a Genç Kullanıcı Tehditi

Facebook; dünyanın her yerinden insanların talebiyle gitgide büyüme kat eden bir platform olarak görülüyor. Yaklaşık olarak 1,35 milyar aktif kullanıcısı bulunan bu firmanın son günlerde bir derdi var. Frank N. Magid Associates Inc. Şirketinin hazırladığı raporda, Facebook’un gün geçtikçe genç üyelerini kaybettiği ve sitenin yaş ortalamasının giderek yükseldiği gözlemleniyor. Rapora göre 13-17 arasındaki genç grubundaki kesimin yüzde 6’sı Facebook kullanımını bırakmış. İnstagram ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin daha fazla gençlere dönük uygulamaları kullanmasının bu sonucu doğurduğu söylenebilir.

Genç kullanıcılarını kaybetmemek için sürekli yenilik içinde olan Facebook yöneticileri; 1milyar dolar karşılığında Instagram’ı ve 19 milyar dolara da WhatsApp’ı satın almıştı. Facebook, kaybettiği kullanıcılarını, yeni aldığı programlarla bünyesinde tutmayı amaçlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here