Facebook

Sosyal medyada adından sıkça söz ettirerek; sürekli olarak gündemde kalan Facebook; hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilerin bir takım bilgilerini talep ederek; üyelik almalarını sağlayabiliyor. Her geçen gün kullanıcı sayısını arttıran Facebook, kullanıcılarının bilgilerini bir ortamda topluyor.

Facebook’un Veri Bankaları Kişisel Bilgilerle Dolup Taşıyor

facebook
İlişki durumu, cinsiyet ve burç gibi sıradan bilgilerin dışında çoğu arkadaşımızın bilmediği ve fikir sahibi olmadığı bilgiler bile Facebook’un veri tabanında yer edinmeyi başarmış bir konumda bulunmayı sürdürüyor.

Temel bilgilerimizi baz alacak olursak; ad ve soyadımızı, doğum gününüzü ve ailesel bilgilerinizi paylaşıyorsunuz. Bunun yanı sıra okuduğunuz kitapları, seyrettiğiniz filmlerin de sosyal medya platformunda yer edinmesini sağlayarak; bu tür bilgileri de diğer kullanıcılarla paylaşma amacı güdüyorsunuz.

Kendi isteğimiz doğrultusunda paylaşmış olduğumuz bu bilgilerin Facebook’a ne gibi bir fayda sağlayacağını kestiremiyor olsak da Facebook’un veri bankalarında bu tür bilgileri barındırıyor olması bir gerçek.

Bilgilerimizi içerisinde barındırmasının yanı sıra Facebook’ta yer edinen fotoğraflarımızın ya da silinenlerin halen daha veri tabanında yer etmesi de şüphe uyandıracak bir gelişme olarak kendisini gösteriyor. Yer alan fotoğraflarımız nedeniyle yüz tanıma sistemini de geliştiren Facebook; bu alanda %97 gibi bir başarı oranına sahip oluyor.

Yani Facebook bizi en yakın tanıyan sanal portal olarak kendisini gösteriyor. Facebook’ta yer alan bilgilerimizin ya da resimlerimizin ne şekilde kullanılacağı ve Facebook’taki yeri de merak konusu.

Önerimiz facebook ya da her ne sosyal medya platformu kullanıyorsanız siz siz olun tüm ayarlarınızı, tüm bilgilerinizi açmayın. Çoğu alanlarınızı dilediğiniz gibi gizleyebilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here