Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook Live Çipleri Geliyor

Facebook Live Çipleri Geliyor

Facebook Live sistemi için kullanıcıların yeni bir dönemle karşı karşıya kalacağı haberi ortaya çıktı. Facebook Live yapay zeka ile güçlendirilecek. İşte tüm detaylar.

-

Sosyal medya devleri arasında yer almasına rağmen, veri gizliliği olayı sonrasında büyük bir güven kaybı yaşayan Facebook, tüm bu sorunları yeni özellikler ve sistemlerle beraber unutturmaya çalışıyor. Sosyal medya devinin bu konuda ilk olarak F8 konferansına özel açıklamalar yaptığını gördük. Sürekli olarak yeni özellikler ve düzenlemelerini duyurarak kullanıcıları arasında yeniden güven kazanmaya çalışan firma, şimdi ise Facebook Live bölümü için yeni bir teknolojiyle gündeme gelmiş durumda. Yine genel kullanımı oldukça değiştirecek bir sistem üzerinde çalıştığı ortaya çıkan uygulamanın, neler sunacağından söz edelim.

Facebook Live İçin Akıllı Çip Dönemi

Yine güvenlik konusunda çalışmalar yaptığı açıklanan firmanın, yapay zeka sistemi üzerinde çalışmalar yaptığını görüyoruz. Yapay zeka birimi başkanı olan Yann LeCun tarafından yapılan açıklamaya göre canlı yayınlar özel bir sistemle izlenecek. Bu sistem için özel geliştirmeler yapan firmanın, yapay zeka destekli çipler ürettiğini göreceğiz. Çiplerin ise karar verme yeteneği olacak. Çip filtreleme sistemi üzerinde çalışacak ve videolar yapay zeka tarafından anından içerik olarak algılanabilecek.

Videoların içeriğinde herhangi bir olumsu yön ya da herhangi bir şiddet davranışı varsa, insan kontrolünden çok daha hızlı bir şekilde videoların engellenmesi sağlanacak ve bu durum anında yetkililere bildirilecek. Yeni sistemin getirdiği artılar bununla sınırlı kalmayacak. Bunun dışında genel olarak yayın kalitesi takip etme ve içerikleri sınıflandırma gibi işlemcilerin de yapılacağından söz ediliyor.

Facebook Live

Bunun dışında Facebook Live sisteminde derecelendirmelerde kullanılabilecek. Facebook Live sistemini kullanarak, canlı yayın sırasında intihar edenler, cinayet işleyenler ve benzeri durumların çok sık gündeme gelmeye başladığını biliyoruz.

Atılan bu adımların amacı da son dönemde artan tüm bu olumsuz olayların önüne geçmek. Bunun için yapay zeka desteği alınacak. Ancak Facebook Live için yeni sistemin ne zaman kullanıma gireceği konusunda net bilgiler verilmedi. Bunun için firmanın üretime geçtiği ve kendi donanımını kendi ürettiğini biliyoruz. Haliyle süre biraz uzayacaktır.