CIA ve NSA Facebook Messenger üzerinden dinleme yapıyor!

1.4 milyar aktif kullanıcıya sahip sosyal medya devi Facebook üzerinde her geçen gün onlarca yeni profil, üyelik oluşturmakta. Yapılan iddialara göre CIA ve NSA tarafından desteklenen özel bir birim, Facebook Messenger üzerinden konuşmaları dinliyor ve bilgi sızdırıyor. Bildiğiniz üzere Facebook, daha önce bir kaç kez bilgi sızdırmak ve kullanıcı haklarını ihlal etme nedeni ile birden fazla mahkeme yoluna giriş yapmıştı. Geçmişte suçlanan Facebook hakkında yeni iddialar öne sürüldü.

Eğer Facebook ve Facebook Messenger uygulamaları ile güvenli sohbet gerçekleştirdiğinizi sanıp, dinlenmediğinizi, izlenmediğinizi düşünüyorsanız bu konuda yanılıyor olabilirsiniz. Bosdanev–Code Factory adında bir grup tarafından yapılan derin araştırmalarda, Facebook uygulamalarının CIA’e bağlı özel birimler tarafından izlendiği, dinlendiği ortaya sunuluyor.

Bosdanev–Code Factory adlı grup, bu tespiti Facebook programı içerisine yerleştirilen gizli bir koddan yola çıkarak gerçekleştirdi. Gizli kodun nereye sinyal gönderdiğini takip eden yazılımcılar, sinyalin CIA tarafından kurulan bir yazılım ajansında son bulduğu iddialarını öne sürdü.

Araştırmaları sonucunda elde ettikleri bilgileri blog üzerinde yayınlayan grup, kullanıcıları uyarmış oldu. Eğer bu bulgular kanıtlanırsa, Facebook’un başı 2015 yılında beladan kurtulmayacak gibi gözüküyor, öyle ki böyle bir şey ortaya çıkarsa Facebook binlerce dava ile uğraşmak zorunda kalacak, bunun sonucunda şirket büyük bir zarara uğrayacak. Bakalım bu haberlere ilişkin Facebook, bir açıklama yapıp kullanıcılarını rahatlatabilecek mi…


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here