Ana Sayfa İpucu Facebook Neden Mavi? Zuckerberg için Ne Anlama Geliyor?

Facebook Neden Mavi? Zuckerberg için Ne Anlama Geliyor?

Bir milyardan fazla kullanıcı olan Facebook'un Mavi renginin arkasındaki sırrı öğrenmek istiyor musunuz? O halde okumaya devam edin....

-

Yeni bir web sitesi tasarlarken renk her zaman önemli bir faktördür. İnsan beyni üzerinde büyük bir psikolojik etki yaratır. Web sitesini kullanıcı dostu ve çekici hale getirmek için, web tasarımcılarının uygun bir renk bulması gerekir. Dolayısıyla, yeni bir web sitesi tasarlamadan önce, genellikle akla gelen bir soru, hangi rengin bir web sitesi için en etkili olacağıdır.

Benzer şekilde, Facebook’u tasarlarken neden kurucu Mark Zuckerberg, sadece Mavi rengi temel aldı? Muhtemelen bazen siz de neden sadece mavi renk olduğunu düşünmüşsünüzdür. Facebook Neden Mavi? Zuckerberg için Ne Anlama Geliyor? Ya da gerçekten işe yaradığı ortaya çıkan tamamen rastgele bir seçim miydi?

Aklınızdaki sorulara bir cevap bulmak adına, sizlere kısa bir rehber oluşturduk. Rehberimizde neden Facebook mavi rengini sürekli olarak sabit tutuyor, bunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Mavi Rengi Ne Anlama Geliyor?

Renklerin, belirli bir markada takılı kalmamıza neden olan psikolojik etkilerini az çok biliyoruz. Peki, Mavi renginin tam olarak temsil ettiği şey ne?

Facebook Sesli Asistan Üzerinde Çalışıyor!

Yeşil rengi gibi, Mavinin de insanlar üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Dahası, Mavi renk aynı zamanda barışı da temsil eder. Bu nedenle bu renk, temel olarak tüm dünyayı birbirine bağlayan global bir platform için en iyi seçeneklerden biridir.

Fakat Mark Zuckerberg’in bu renkle gitmeye karar vermesinin tek nedeni mavi rengin insanlar üzerindeki psikolojik etkisi mi?

Zuckerberg için Mavi Renginin Önemi

Facebook 2004’te piyasaya sürüldü, o zamandan beri birçok özellik ve tasarım değişti. Sadece sabit kalan mavi renk oldu. Adı, “The Facebook”‘tan “Facebook” a dönüştü, fakat renk? Sadece masaüstü web sitesi değil, mobil uygulamada da Facebook’un rengi kısa süre öncesine kadar mavi oldu.

Facebook Neden Mavi? Zuckerberg için Ne Anlama Geliyor?

Mavi rengin arkasındaki asıl sebep, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in kırmızı-yeşil renk körlüğüne sahip olması ve görebildiği en iyi rengin Mavi olmasıdır. Facebook kurucusu New York’ta bir röportajda şunu dile getirdi:

Mavi benim için en zengin renktir. Mavinin tüm tonlarını görebiliyorum.

Yani, bu Facebook’un mavi renginin arkasındaki sırdı. Ya da daha kesin olmak gerekirse, Zuckerberg’in ilk başta Mavi renkle siteyi kurmasındaki asıl nedeni budur. Ayrıca ilk günden beri, insanlar üzerindeki olumlu psikolojik etkisinden dolayı rengini değiştirmediler.