Facebook, Olur Böyle Hatalar Sadece Güleriz

Facebook, milyonlarca kişinin her gün neredeyse girdiği, girmezse boşluk hissettiği bir arkadaşlık sitesi.Öyle ki çoüu ülkede google’de en çok arananlar listesinin en başında bulunmakta. Facebook platformunda bu milyonlarca kişiyi memnun etmek için sayfanızın arkasında yüzlerce kişi harıl harıl çalışmakta lakin zaman zaman da insanı gülümseten hatalar da çıkmıyor değil hani.

facebook

 

Bunlardan biri de Facebook uygulamasında yeni sayılan ‘…..zamandır arkadaşsınız’ uygulaması. Sizin bu uygulamada yapacağınız bir husus yok lakin sayfanızda görüp ‘vay be bu kişide kim, uzun zaman olmuş arkadaşımmış’ diyebileceğiniz görsel bir bildiri. Ve Bildirimli uygulamada ufak bir hata olursa ki oldu zira kullanıcıların Facebook sayfasında “46 yıldır” arkadaşlıkları görselleştirildi. Bazı kullanıcılar doğmadan önce bile arkadaş edinmişler o anda fark ettiler. Evet Facebook yapay zeka işlevleri çalışmaları ile, bazı Facebook kullanıcılarının 46 yıllık arkadaşlığını kutlayarak onları bayağı da şaşırttı.

Unix tabanlı bu hatanın sebebi ise, Facebook geliştiricilerinin iki kişinin arkadaşlık süresini hesaplarken “0” değerinden faydalanmış olmalarından kaynaklandı. Unix’te sık rastlanan bu “hata”, kişileri geçmişe dahi götürdü öyle ki bu hata bazı saatlerin ve takvimlerin 31 Aralık 1969’a geçmelerine de neden oldu. Açıklamalara göre Facebook, “şu kadar zamandır arkadaşsınız” işlevinde başlangıç tarihi olarak gerçek tarih yerine “0” kullanmış. Bu ise uzun süredir arkadaş olduğunuz bazı arkadaşlarınızı uzun yıllar o kadar ki 46 senedir arkadaşmış gibi görünmenize neden oldu.

 yetkilisi Ashley Zandy bir açıklamada bu hatayı onarmak üzere çalıştıklarını ve 2016’da herkesin kendisini tekrar genç hissedebileceğini işin içine espri katarak söyledi. Aslında hatayı hemen düzeltmeseler de her Facebook sayfamıza girdiğimizde eski arkadaşlıklarımızın çok uzun yıllara dayandığını görebilsek. Üstelik fikrimizden dolayı arkadaşlıktan çıkarılmadığımızı görmek bizi mutlu ederdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here