Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Facebook Sesli Asistan Üzerinde Çalışıyor!

Facebook Sesli Asistan Üzerinde Çalışıyor!

Amazon Alexa, Google Asistan ve Apple'ın Siri'sine bir rakipte, Facebook tarafından geliyor...

-

Amazon Alexa, Google Asistan ve Apple’ın Siri’si dijital dünyadaki en popüler sanal asistanlardan bazıları. Ancak çok geçmeden, teknoloji dünyasında bu yapay zeka temelli asistanlarla rekabet eden başka bir sanal asistan olacak.

Yeni bir raporda, Facebook’un bu dijital asistanları devralacak bir sanal asistan üzerinde çalıştığı öne sürülüyor. CNBC tarafından yayınlanan bir rapora göre, sosyal medya devi 2018 başından beri AI tabanlı sanal asistanı üzerinde çalışıyor ve projeye, Portal ve benzeri donanım ürünlerini çalıştıran şirketin artırılmış gerçeklik ve Oculus VR kulaklık sanal gerçeklik bölümü önderlik ediyor.

Rapor, Facebook’un AI’sının Washington merkezli bir tesis ekibi geliştirdiğini ve şirketin AI asistanı için isim olabilecek AR / VR ve Facebook Asistanı yöneticisi Ira Snyder tarafından yönetildiğini belirtti. Buna rağmen, sosyal medya şirketinin AI asistanını resmen tanıttığı zaman aynı adı kullanıp kullanmayacağı belirsizliğini koruyor.

Facebook'ta Artık 3D Fotoğraf Devri Başlıyor

Rapor, Facebook sözcüsü tarafından The Verge’e yaptığı açıklamada da onaylandı. Facebook sözcüsü yayına yaptığı açıklamada, diğer akıllı asistanlara sakip olacağını belirtti. Özellikle Facebook, sanal asistanlar alanında ilk kez bir girişim sergiledi.

Sosyal medya devi ilk olarak, 2015 yılında Facebook Messenger uygulaması için AI tabanlı sanal asistan M’yi tanıttı. M, Messenger kullanıcılarına tavsiye ve önerilerde yardımcı olması gerekiyordu. Bununla birlikte, büyük ölçüde insan yardımına dayandı ve bu nedenle şirket, iki yıl hizmet verdikten sonra geçen yıl Ocak ayında tasfiye edildi.

Facebook

Neredeyse bir yıl sonra, şirket ses tabanlı bir AI asistanı üzerinde çalışıyor. Facebook Asistanı veya şirket nihayetinde onu aramaya karar verirse verilsin, doğrudan Alexa ve Google Asistan ile rekabet etmesi muhtemel değildir.

KaynakCNBC
25,585BeğenenlerBeğen
56,932TakipçilerTakip Et
987,000AboneAbone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here