facebook

Kullanıcı sözleşmesini daha önce okumuş muydunuz?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Facebook’a üye olurken kullanıcı sözleşmesini okumuş muydunuz? Büyük bir ihtimalle okumadınız çünkü ülkemiz insanı genelde bu tür ayrıntıları göz önünde bulundurmuyor. Belirtelim, herhangi bir yere üye olurken kullanım sözleşmesini kesinlikle okumalısınız, içerisinde sizi tehlikeye atacak şeyler olabilir.

Facebook‘un kullanım sözleşmesinde ise şu ifadeler yer alıyor; “İsminizi, resminizi, yarattığınız içerikleri ve sitemizde bulunan tüm bilgilerinizi bize verdiğinizi ve bu bilgileri ticari, sponsorlu içeriklerde kullanmamıza izin verdiğinizi kabul edersiniz. Böylece örneğin, ticari bir kurum veya uygulama, sizin isminizi, fotoğrafınızı veya özel bilgilerinizi sizden izin almaksızın kendi ürünleri üzerinde kullanmak için bize ödemede bulunabilir.”

Peki bunun anlamı ne? Bunun anlamı, Facebook istediği zaman sizin profilinizdeki resimleri, isminizi veya profilinizde paylaştıklarınızı, videolarınızı bir uygulamasında, bir dergisinde en kötü ihtimalle profil resminizi bir porno dergisinin kapağında kullanabilmesi yetkisine sahiptir. Ve siz üye olarak tüm bu sözleşmeyi imzalamış olursunuz.

Sadece Facebook değil, bir çok platform kullanıcı söyleşmesini okumayanları hedef alarak kullanıcı gizliliğini hiçe sayıyor. Facebook, kullanım sözleşmesinin bu bölümü için 20 Kasım tarihine kadar aldığı geri bildirimleri değerlendirecek, eğer bu tür bir izinden memnun değilseniz bu kısmı şikayette bulunarak kaldırılması için çaba gösterebilirsiniz. Gelişmeler, yeni haberler için takipte kalınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here