Facebook ve Twitter Giriş Engeli Neden Diyorsanız

Son iki gündür Türkiye genelinde Facebook ve Twitter’a erişim konusunda kullanıcılar sorun yaşıyor. İstanbul İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen ve 5 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısının ardından Twitter ve Facebook’un erişiminde yavaşlamanın olması, arada bir bağlantı var mı sorusunu akıllara getirdi.

Sosyal medya devleri Facebook ve Twitter konusunda kullanıcılar erişim sorunu yaşanıyorlar. Dün sabah İstanbul İstiklal Caddesi’ nde gerçekleşen hain terör saldırısının ardından Facebook ve Twitter’a erişim engeli yaşanmaya başlandı.

teror_terorulanetliyoruz

Twitter ve Facebook’ta meydana gelen aşırı kasmalardan dolayı birçok kullanıcı zaman zaman sayfalar ve hesaplar arası geçiş rahat sağlayamıyor yada hiç giremiyor. İnternet sağlayıcılarının durumuna göre sayfalarda donmalar veya bağlanıyor şeklinde bildirimler ile sayfalara giriş yapamıyorsunuz. Bu konuda  Twitter ve Facebook yetkililerinden açıklama yapılmazken Türk Makanlarından da henüz konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Dün İstiklal’deki olay sonrası yayın RTÜK tarafından yayın yasağı getirilmişken sonrasından savcılık tarafından bu yasak kaldırılmıştı. Özellikle ve sosyal medya aracılığı ile Türkiye geneli büyük iller ile alışveriş ve halkın yoğun olduğu bölgelerde terör eylemlerinin olacağı yönünde haberlerin yayılması  kısıtlamanın olmasında etken rol oynadığı düşünülüyor. Öyle ki en son Twitter’da Nişantaşı ve Bayrampaşa gibi bölgelerde de patlama olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı. Ancak İstanbul Valilisi Vasip Şahin, oluşan bilgi kirliliği sonrası iddiaların asılsız olduğunu açıklamıştı.

Twitter ve Facebook erişiminin yavaşlamasından dolayı pek çok sosyal medya kullanıcısının Twitter ve Facebook’a arka kapı olarak adlandırılan proğramlar sayesinde yurtdışı DNS adreslerine girerek kullandıkları biliniyor. sanırım “Facebook ve Twitter neden açılamıyor?” sorusuna yanıt bulabilmişsinizdir.

İşin özü asparagas haberler ile halkı korku ve paniğe sevk etmek olarak özetleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here