facebook tazminat davası
facebook kullanıcılarının özel mesajlarını taradığı iddiası ile mahkemelik oldu

Sosyal medya, internet platformunun en fazla kullanım alanına sahip olan portallarıdır. Yoğun talep altında olan bu siteler; bazen kullanıcılardan şikayetler alabiliyor. Buna bağlı olarak da tazminat ödeme durumuyla karşı karşıya kalabiliyor.

“Facebook Özel Hayatı İhlal Etti” İddiası

1,35 milyar kullanıcısı olan Facebook, yasalara aykırı bir tutum sergilerken; kullanıcılar arasındaki konuşmaları takip ederek özel hayatı ihlal etmiş, sosyal medya sitesinde hangi reklamı kullanacağına bu şekilde karar verdiği ortaya atıldı. Facebook kullanıcısı Matthew Campbell, konuyu mahkemelik bir hale getirerek, Facebook’un tüm sosyal medya kullanıcılarına belli bir miktar tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Facebook’un reklamlardan elde ettiği gelir son iki yıldır sürekli artış gösteriyor. Bu yüzden sosyal medya sitesi profil sahiplerinin özel mesajlarını inceleyerek ilgi alanlarını ortaya çıkaran işlemlerden sonra kişiye özel reklamlar belirleyerek kullanıcıların ilgisini arttırıyor.

Bu incelemenin yapıldığı mahkemeye taşındıktan sonra bir açıklama yapan Amerikan sosyal medya sitesi, Facebook bu hareketiyle uygulamaların dışında hareket etmediğini ve tazminat ödemeye gerek olmadığını açıkladı.

Şikayeti inceleyen Yargıç Phyllis Hamilton, davanın açılmasına karar verdi. Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde görülecek olan dava, Facebook’un aleyhinde bir kararla neticelendiği takdirde sosyal medya platformunun yüklü bir tazminat ödeyeceği konuşuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here