Facebook
Facebooktaki güvenlik sorunlarına dikkat edin

En fazla kullanılan sosyal medya platformlarından olan Facebook’ta vakit geçirirken, zararlı kişilerin kişisel bilgilerinize sahip olmasını sağlayacak bazı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Facebook’ta karşılaşacağınız bu tehditleri sizler için bir araya getirerek; tavsiye niteliğ taşıyan bir yazı oluşturmak istedik.

Clickjacking Tehditleri

Facebook
Facebook’ta güvenlik açığından meydana gelen saldırılar olabiliyor

İlginizi çekecek bir bağlantıya tıkladığınız anda sizi zararlı içeriklerin olduğu bir platforma yönlendirme işlemi uygulanabilir. Genellikle Facebook’un sayfa görünümünü içeren paylaşımlarda bulunarak bu tür zararlı içeriklerin ana sayfalarda yer edinmesini sağlıyorlar.
Bunun önlemini almak için gereksiz videolara tıklamamanız yeterli olup, bu tür içerikleri gördüğünüzde Facebook’a rapor etmeniz olacaktır.

Olta Saldırısı

Fake bir web sayfasını sizlere gösterip, giriş yapmak için Facebook kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyen bir takım zararlı sitelere kanmamak için üreteceğiniz çözümler de son derece basit. Giriş yapmak üzere olduğunuz sitenin URL bağlantısını kontrol edip; http ile bağlandığınızdan emin olun ve kilit simgesini muhakkak arayın.

Sahte Facebook Uygulamaları

Bu uygulamalar çok gerçekçi bir şekilde hazırlandığı için Facebook profil sahipleri çok çabuk bu tuzağa düşebiliyor. Bundan kurtulmanın en iyi yolu ise üçüncü parti uygulamalardan uzak durmanız olacaktır. Eğer bir uygulamayı kullanmaya zorunlu tutulacaksanız, söz konusu uygulama hakkında da detaylı bir araştırma yapmanız gerekebilir. Bu zamana kadar kullandığınız uygulamaları da sürekli olarak kontrol altında tutun.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here