facebooktaki Sahte hesaplar
Facebookta Paylaşılmaması gereken bilgiler

Sosyal medya sitelerinin bünyesinde binlerce sahte hesap bulunuyor. Söz konusu siteler, bu tür profillere karşı çalışma sürdürerek, kapatılması anlamında faaliyetlerini gösteriyorlar. Bu tü profillerden kişisel bilgilerin korunması gerektiğini aksi takdirde bir çok olumsuz sonuçla karşı karşıya kalınabileceğinin biliyoruz. Kişisel bilgilerimizi saklayarak, Sosyal medya sitelerinde paylaşmamız gereken bazı bilgiler bulunuyor.

Sosyal medya devi Facebook tarafından gerekli çalışmalar yapılsa da, sahte profillerin önü kesilemiyor. Bu bağlamda istenilmeye sonuçlarla da karşı karşıya kalabiliyoruz.

Sosyal medya sitesinde profil açarken sizden e-mail ve cep telefonu numarası isteniyor, bu sayede gerçek bir kişi adına profil açtığınız tespit edilebiliyor. Yalnız paylaşmanız gereken bilgileriniz arasında seçici davranarak, b konuda dikkatli olmanız tavsiye ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşmamanız Gerekenler

facebook
facebook, sahte hesaplara savaş açtı

İlk olarak eviniz veya iş yeriniz hakkında bilgi vermeyerek, hırsızların ya da işinizi baltalamak isteyenlere karşı bir harekete girişin. Herkesin bir sosyal medya hesabı olduğunu varsayarak, bu durum ile karşılaşma olasılığınız artış gösterebilir.

İlişki durumunuz hakkında bir paylaşımda bulunmayın. Sizin ilişkinizin önünü kesmek isteyecek olan kişiler olabileceğinden dolayı, olumsuz anlamda etkileneceğiniz olaylar da gelişebilir.

Facebook’ta kimlik doğrulamak için gerekli olan telefon numaranızı gizleyerek, başka kullanıcıların erişmesine izin vermeyin. Aksi takdirde spam reklamlara maruz kalabilme durumu ortaya çıkacaktır.

E-mail ve ödeme bilgilerinizi paylaşmanız, oluşacak olan en sıkıntılı durum ile karşı karşıya gelmenize nenden olacaktır. Facebook’ta yer alan bazı uygulamalarda kullanacağınız kredi kartı bilgilerinizi kullanmaktan da kaçınarak söz konusu bilgilerin çalınma ihtimaline karşı tedbir alın.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here