Facebook

Sosyal medya platformları arasında her zaman ön planda olan Facebook’un aleyhinde açıklamalar yapılmaya devam ediliyor. Son olarak Avrupa Komisyonu Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada Facebook’un gizlilik ilkelerini ihlal ettiği ve profil sahiplerinin bilgilerini Amerikan güvenlik kuruluşları ile paylaştığına dikkat çekildi.

Facebook Bilgileri Paylaşıyor mu?

Facebook
Facebook, veri gizliliği şüphesiyle kullanıcıların tepkisine neden olacak girişimlere tanıklık ediyor

Gizlilik konusunda çalışmalar yürüterek, gerekli firmalara dava açma sürecinde bulunan Maximilian Schrems, sosyal medya platformları üzerindeki bu tür sorunları gidermek için çaba gösteriyor. Gösterdiği bu çaba ise bazı kurumların dikkatinden kaçmayarak bambaşka bir boyut kazanacak noktada kendinden söz ettirmeyi başarıyor. Maximilian Schrems’in yaptığı bu son faaliyet de Avrupa Komisyonu’nun ilgisini çekecek bir gelişme olarak değer kazandı.

Avrupa Komisyonu da Facebook konusunda hamle yaparak; kurumun temsilcilik görevini yürüten Bernard Schima tarafından bir açıklama, sosyal medya kullanıcılarına ulaştırıldı. Avrupa Birliği ülkelerinde yaşamlarını sürdüren vatandaşların Facebook hesaplarını kapatmaları gerektiğini, aksi takdirde Amerikan güvenlik kuruluşları tarafından kişisel bilgilerine erişildiğine yönelik bir takım beyanlarda bulunuldu.

Açılan davada da konuşma yapan Schima, veri güvenliğinin ve gizliliğinin maksimum düzeyde seyretmesi gerektiğini vurgulayarak; bu konuda en ufak bir şüphenin oluşması durumunda Facebook hesabınızı kullanmayı bırakmanız gerektiğini belirtti.

Genellikle NSA tarafından yapılan bu dinlemeler, sosyal medyada da kendisini göstereceğinden şüphe edildiği için, ortaya bu tür teoriler atılıyor. Bunun yanında Facebook’un verileri sürekli olarak depolaması da ilgi çekici bir detay olarak gözden kaçmıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.