roket

Bir İlk Başarıldı

Bir özel şirket olan ve Nasa’dan bağımsız çalışan uzaya aracı ve roket üreticisi Amerikan SpaceX şirketi uzay yarışında  “Falcon 9” roketinin ABD’nin Florida eyaletinden fırlatıldıktan kısa bir süre sonra başarılı bir şekilde tekrar iniş yaptırmasını başardı. Tekrar kullanılabilir roketler alanında öncü olmak isteyen şirket için bu durum hedefe ulaşmakta bir adım daha atılması anlamına geliyor.

spacex

Dünyada ilk kez insansız bir roketin Florida’daki Cape Canaveral üssüne dikey iniş yaptığını belirten SpaceX  yetkilileri Falcon 9’un üzerinde taşıdığı 11 küçük uyduyu yörüngeye yerleştirdikten sonra Dünya’ya başarıyla döndüğünü belirtti.

Şirketin çılgın fikirlere sahip kurucusu Elon Musk, yaz aylarındaki roket kazasının ardından pes etmemiş ve çalışmalarının sonucu fırlatılan roketin geri dönüşünü  sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan gönderdiği “Tekrar hoş geldin bebek!” mesajıyla kutladı.

Elon Musk, gazetecilere yaptığı açıklamada da “Bu devrim niteliğinde bir an. Şimdiye kadar hiç kimse, bir roketi dikey olarak üsse döndürmeyi başaramamıştı. Gözlerime inanamadım” ifadeleri ile bu başarıyı payşaştı.

Roketin başarılı bir şekilde tekrar geri gelişi ve kaza olmaması ile uzay çağında yeni bir çığır açmış olması dolayısı ile SpaceX’in Hawthorne’daki merkezinde de çalışanlarda da büyük sevinç yarattı.

İlk Deneme Başarısız Olmuştu

Falcon 9, Ocak ayındaki ilk iniş denemesinde başarısız olmuştu. Uzaya gönderilip tekrar geri getirildiği esnada Okyanusa kurulan platforma yumuşak iniş yapamaya çalışan roket sert bir iniş gerçekleştirdiği için zarar görmüştü. Çalışanların moralini altüst eden bu durum yetmezmiş gibi SpaceX’in 28 Haziran’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme taşıması için fırlattığı Falcon 9 roketi ise havada infilak etmişti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay mekiklerinin 2011’de emekliye ayrılmasının ardından UUİ’ye ikmal yollayabilmesi için SpaceX şirketiyle anlaşmıştı. Şimdi bu anlaşma ile SpaceX Şirketi’nin masraflarını çıkarma zamanı gelmiş oluyor.

Roketlerin tekrar geri getirilmesi taşımacılıkta geri dönüşümün sağlanması ile fiyatlarda rekabet ortamı oluşturacak ve uydu maliyetleri en aza indirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here