Ana Sayfa Oyun Fallout 76 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fallout 76 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-

Fallout yapımları arasında ilk çevrimiçi özelliklere sahip olacak olan Fallout 76 hakkında bilmeniz gereken tüm detayları tek yazıda topladık.

20 senedir piyasadaki yerini koruyan Fallout serisinin yeni yapımı ilk defa tek kişilik bir yapım olmayacak. Fallout 76, çevrimiçi bir sistem üzerine kuruluyor. Oyuncuların çeşitli zorluklarla mücadele ederek hayata tutunacakları, kendi aralarında iş birliği kuracakları ve zaman zaman mücadele edecekleri yeni oyun, bu yaz düzenlenen E3 fuarındaki tanıtımı sonrasında önyargılardan kurtuldu. Fallout 5’in serinin standart mantığına sahip olacağı da açıklandı, yani Fallout 76 seriye taze bir kan olarak giriş yapacak.

Fallout 76 – Hikaye

Fallout 76 Hikaye

İlk defa 1997 senesinde oyuncuların karşısına çıkan Fallout, bugüne kadar piyasaya çıkan tüm yapımlarında bir senaryoyu takip eden ve tek kişilik bir oyundu. Fallout 76 ise Batı Virginia hikayesinde geçecek ve bahsettiğimiz gibi çevrimiçi bir yapıya sahip olacak. Çoğu çevrimiçi oyunun temelinde hikaye olsa da PvP ve PvE hikaye kısmını arkaya atar. Bu endişeleri taşıyanlar için açıklama yapma gereği duyan Bethesda, oyunun bir senaryosu olacağını ve senaryonun tek kişi olarak takip edilebileceğini söyledi.

Fallout 76 Hangi Tür Bir Oyun?

Fallout 76 Hangi Tür Bir Oyun?

Fallout serisinin ilk çevrimiçi oyunu olacak Fallout 76’nın MMO kategorisinde olmayacağını rahatlıkla söyleyelim. Resmi tanıtım öncesinde Rust ve DayZ gibi bir yapısı olacağı tahminleri doğru çıktı. Bethesda ekibinden Pete Hines oyunun türüyle ilgili şu kelimeleri kullandı “bu oyun bir battle royale veya MMO değil.”

Oyunun bulunacağı sunuculardaki nüfus yüzlerce değil, onlu rakamlarda olacak ve haritanın büyüklüğü Fallout 4’ün haritasının neredeyse dört katı olacak. Bu bilgi farklı oyuncularla ne kadar az karşılaşacağınız hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Fallout 76 – Oynanış

Fallout 76 - Oynanış

Peki, Fallout 76 dünyasında neler yapabilirsiniz? İlk olarak çevrimiçi hayatta kalma oyunlarındaki temel mantık burada da aynı; hayatta kalmak! Bunu başarmak için hem diğer oyuncular, hem de dünyanın içerisindeki yaratıklar bizler için bir tehdit olacaklar. Oyunda tek kişi mücadele vermek veya farklı oyuncularla/arkadaşlarınızla dört kişilik ekipler halinde beraber çalışmanız da mümkün kılınacak fakat bu süreç içerisinde hep saldırgan olmak değil, gerektiğinde savunma yapmanız elzem olacak.

Fallout 4 oynamış olanların alıştığı üs inşa etme mekaniğinin benzeri Fallout 76’da da yer alacak çünkü hayatta kalma oyunlarında bir üs kurma macerası olmazsa olmazdır. Bu üssü zaman içerisinde daha sağlam kılmak ve geliştirmenin haricinde güvenliği artıracak olan savunma sistemleri kuracak ve üssünüzü çok daha dayanıklı bir hale getireceksiniz. Yine Bethesda ekibinden Toss Howard’ın yaptığı açıklamaya göre kurduğunuz üssü farklı yerlere taşıyabileceksiniz, fakat bunun nasıl yapılacağı ile alakalı detaylar bilinmiyor.

Fallout 76 - Oynanış

Fallout 76 evreninde dolaşırken önümüze çeşitli yaratıklar çıkacak, bu yaratıkların bazılarına karşı bireysel olarak direnç gösterebiliyorken, daha büyük yaratıkları ancak takım mücadelesiyle geçebileceğiz. Yaratıkların kimileri yalnızca Batı Virginia’ya özgü olan hikayelerden yola çıkılarak tasarlanmış. Bunların en iyi örneği Wendigo ve Mothman da oyunda yer alıyor. E3 etkinliğinde paylaşılan videoda farklı boylardan yaratıklar gösterildi fakat çıkış tarihi yaklaştıkça yeni yaratıkların da ortaya çıkması oldukça muhtemel gözüküyor.

Fallout serisinin vazgeçilmezi olan atom bombası da oyunda bulunuyor. Haritanın farklı bölgelerinde fırlatılmak için bekleyen bombalar aktif edilip, diğer oyunculara karşı silah olarak kullanılabilecek. bunun için oyuncuları ortadan kaldırmanız ve gerekli kodları toplamanız gerekecek. Yine Fallout serisine özgü mekaniklerden biri olan Vault-Tec Assisted Targeting System adındaki nişan alma destek sistemi bu defa zamanı yavaşlatmayacak ve gerçe zamanlı olarak oyunda bulunacak.

Fallout 76 – Çıkış Tarihi

Fallout serisinin alışılan çizgisinin dışına çıkıp farklı bir yapıda sunulması kimi oyuncuların tepkisini çekmiş olsa da Fallout 76’yı merakla bekleyen büyük bir kitle bulunuyor. PC’a ek olarak Xbox One ve PlayStation 4 için de geliştirilen yapım 14 Kasım 2018 tarihinde oynanabilir olacak.

25,610BeğenenlerBeğen
56,956TakipçilerTakip Et
987,000AboneAbone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here