Ana Sayfa Oyun Far Cry 5 İncelemesi

Far Cry 5 İncelemesi

-

Genellikle insnaların birbirinin aynısı olan oyunların kendini tekrar ettiği bir seri olarak nitelendirdiği Far Cry, tüm bu ithamlara rağmen yine son derece eğlenceli bir oyunla karşımızda. Bu defa hikayenin üzerinde sisli bir hava var.

Far Cry 5 tanıtımı yapıldığında taşlar yerinden oynadı. Günümüze kadar sözde ırkçı Almanları, işgalci Rusları ve terörist Müslümanları neşeyle avlayan beyaz Amerikalılar, bu defa kötü tarafta kendileri görüverince pek mutlu olmadılar. Onlar için son derece sağcı bir tarikatın, Amerika’nın topraklarında terör estiriyor olması kabul görmedi. Oyunun içeriğinin değiştirilmesini talep eden change.org kampanyaları bile düzenlendi ve kampanyada “Kötü karakterler Müslüman olsun”, “Bu grup çok beyaz, arada Meksikalı ve siyahiler olsun”, “Hiç olmuyorsa oyun Kanada’da geçsin” gibi talepler bulundu. Bir kitlenin dalga geçtiği bu kampanya, ilginçtir ki başarıya ulaştı ve yapımcı firma olan Ubisoft tanıtım görsellerine siyahi karakterler de ekledi. Oyunu oynadığınızda ise, tepkilerin ve kampanyanın tahmin edilenden daha başarılı olduğunu görebiliyorsunuz.

Hikaye

Far Cry 5; ABD’nin Montana eyaletindeki bir hayali bölge olan Hope County’de geçiyor. Bu bölge, bir süredir Eden’s Gate adındaki bir kıyamet tarikatı tarafından yönetiliyor. İnsanlığın üzerine kaçılamaz bir yıkılım geleceğinin çığırtkanlığını düzenleyen grup, vaizleri Joseph Seed’in önderliğinde hile ve cebren ile böge insanlarını kendi çatıları altına çekiyor. Bahsi geçen sözde yıkımın önüne geçebilmesi için herkesin günahlarından arınması gerektiğini söyleyen Joseph, kardeşleri John, Faith ve Jacob ile beraber aksini düşünen günahkarları silah zoruyla ortadan kaldırıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bölge içerisinde bu duruma başkaldıranlar da oluyor. Bizler de Joseph’i kürsüden indirmeyi planlayan bir şerif yardımcısı olarak direnişe katılıyoruz. Kısaca oyunun kötü karakter kıyafetlerinin içerisinde hem aşırı sağcı, hem hristiyan, hem de Amerikalı bir kişi konuyor ve bu da tepkiler yaratıyor. Trump sonrası ortaya çıkan Amerika resmi için bir damara basma hikayesi denebilir. Fakat çoğu kişinin gerçeklikten uzak olarak değerlendirdiği hikaye, aslında tarihte defalarca karşımıza çıktı. Jim Jones önderliğindeki aşırı dinci hareket Peoples Temple da, uzayla kayafı bozan dinci hareket Heaven’s Gate de, kendisini son peygamber olarak ilan eden David Koresh’in liderliğindeki Branch Davidians da tüm yaptıkları ve gerçeklikleriyle karşımızda duruyorlar. Durum böyle olunca Far Cry 5’in hikayesinin bir gerçeklik payı olduğu da ortaya çıkıyor. Bizi üzen nokta firmanın kendi öyküsünün arkasında duramamış olması oldu. Çünkü rahat bir şekilde böylesi tarikatların insanlar için ne kadar korkutucu olabileceğini anlatacak olan oyun, tepkilerden dolayı yine bir Amerikan propagandasına dönüştü.

Far Cry 5 İncelemesi

Bu durumu yanlış anlamayın, bunlar oyunun kendisinden keyif almadığımız anlamına gelmiyor. Fakat tepkilerden nasıl bir çekince duydularsa, oyun süresince direniş kanalından biri sürekli “Gerçek Hristiyanlık bu değil” vurgusunu size yansıtıyor ve gözünüze gelebilecek olan her yerde Amerikan bayrağı bulunuyor. Oyunu oynarken ekrandan bir Amerikan bayrağı fırlamadığı kaldı açıkcası. Haller böyle olunca tepki çekmeyelim derken, abartıp diğer tarafı da aşırı milliyetçi hale getirmişler. Bu durum oyundan alacağım zevki etkiliyor mu derseniz? Eh, pek değil. Bizleri üzen firmanın vurucu bir hikaye aktarma şansını iyi değerlendirememiş olması oldu. Çünkü tarikat yönetimindeki Seed kardeşler o kadar iyi dizayn edilmiş ve tasarlanmış ki, kendilerini yıllar sonra Vaas kadar hatırlayabilmeyi isterdik.

Şimdi biraz oyun içeriğinden bahsedelim. Son derece büyük olan harita bir merkeze ve üç bölgeye ayrılmış. Bahsi geçen bölgeler, yönetimin alt kademesini meydana getiren Jacob, Faith ve John’un egemenliği altında. Tüm tarikatın merkezini meydana getiren Joseph’in bölgesini meydana getiren alana ulaşabilmek için, üç bölgedeki egemenlikleri sona erdirmek gerekiyor. Sistemin işleyişi ise şu şekilde; her bölgenin direniş yoğunluğunu belli eden bir derecesi bulunuyor. Tarikata ait mallara zarar verip, yerleşkeleri kontrol altına aldıkça ve adamlarını ortadan kaldırdıkça direnişçiler dağılmaya başlıyorlar. Belirli bir sınırı geçince tarikatın bölge yöneticisini kızdırıyorsunuz ve daha yoğun saldırılar ile karşılaşıyorsunuz. İki tarafın da birbirini yok etmeye çalıştığı bu süreci tamamlayıp bölgeyi kontrol altına alıyorsunuz. Dilerseniz bölgeleri tek tek temizliyor, isterseniz de hepsini aynı anda zayıflatabiliyorsunuz. Yapabileceklerinizle ilgili tam bir açık dünya deneyimi yaşıyorsunuz. Görevler kendini tekrar ediyor olsa da, şunu getir şunu götür tarzı görevlerin çok yoğun olmaması bu durumu tölare ediyor. Özellikle direnişin özel isimleriyle ilgili yan görevlerin neredeyse hepsi farlı ve eğlenceli.

Bahsi geçen oyun Far Cry olduğunda, bir yandan tarikatla ilgilenirken bir yandan da sayısız aksiyona dahil olabiliyorsunuz. İsterseniz her yeri ormanlık olan Hope County’nin vahşi yaşamına karışıp avcılık yapabilir, dilerseniz de wingsuit ile gökyüzünde süzülebilir, günbatımında balık tutabilirsiniz. Oyunun haritası zengin ve çekici bir şekilde dizayn edilmiş. Özellikle oyundaki küçük bulmacalar sonunda erişebilir sığınıkların peşine düşmelsiiniz. Bu sığınakalreın hepsi size üç yetenek puanı katıyor. Oyundaki en hızlı yetenek puanı kazanma yolu olarak bunu gösterebiliriz. Yetenek puanlarını bu şekilde veya bazı hedefleri tamamlayarak kazanıyorsunuz. Okla belirli sayıda adam öldürmenin, kurt derilerini yüzmenin veya yoldaşlarınızın gerçekleştireceği başarıların farklı farklı ödülleri bulunuyor. Oyunun tamamını bir arkadaşınızla co-op olarak oynayabildiğiniz gibi, özel yetenekleri bulunan direnişçileri de yanınızda savaşmaları için alabiliyorsunuz. Bu direnişçilerin arasında gizlenerek düşmanları okla avlayan biri de bulunuyor, önüne geleni yok eden bir ayı da! Gizliliği seven oyuncular Boomer adındaki köpeği yanlarından ayırmayacaklardır.

Far Cry 5 İncelemesi

Yapabileceklerinizi düşündüğünde Far Cry 5 tam bir hazine fakat senaryonun değişmesi hayal kırıklığı yaşatıyor. Tepkilerden çekinmeden, sert bir hikaye anlabilseler di Far Cry 5 son yılların en iyi yapımları arasına girebilirdi. Oyunu bu haliyle Just Cause tarzı bir oyundan fazlası olarak göremiyoruz.

Ayrıntılar

  • Oyunda tarikat her şeyi silah zoruyla yapıyor. Aynı düşünceleri paylaşmayan, günahlarından arınmayı kabul etmeyen her kişi onlar için insanlığa bir kıyamet getiriyor.
  • Koşuşturma ve çatışma sizi yordu mu? Problem değil, çünkü oyunda yapabilecğeiniz başka şeyler de bulunuyor. Nehir kenarında balık tutmak gibi.
  • Araç çeşitleri de oyunda bol tutulmuş. Su, kara ve hava için farklı farklı seçenekler bulunuyor. Bu araçların özel tasarım olanlarını kullanması çok keyifli.
25,610BeğenenlerBeğen
56,956TakipçilerTakip Et
987,000AboneAbone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here