abd-mahkemesinden-apple-karari

FBI ile Apple arasındaki Iphone Telefon şifresinin kırılması konusu hala güncelliğini koruyor ve sürtüşme devam ediyor. şu ana kadar kesin bir hüküm verilebilmiş değil. Öyle ki Apple lehine verilen karar da var! Anlayacağınız en doğrusunu Hukuk bulacak!

Farklı konuda açılan bir dava neticesinde ABD’de bir federal yargıç, iPhone’ların şifresinin kırılması konusunda Amerikalı teknoloji devi Apple’a baskı yapılamayacağına hükmetti.

Apple FBI baskısı 'Telefonun Şifresini Kır'

New York Doğu Bölgesi Mahkemesi Yargıcı James Orenstein, Brooklyn’de devam eden bir uyuşturucu davasında, polis tarafından ele geçirilen bir iPhone’un şifresinin kırılma talebini reddetti. Orenstein, verdiği kararda, “ABD hükümeti, soruşturma kapsamında, Apple’ı rızası dışında bir yükümlülüğe zorlayamaz” ifadesini kullandı.

Verilen bu karar, FBI’ın San Bernardino soruşturmasını etkileyebileceği söyleniyor. FBI, Aralık 2015’te ABD’nin San Bernardino kentinde terör saldırısı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone’un şifresinin kırılmasıyla ilgili Apple’dan yardım talebinde bulunmuştu. Ancak Apple,bu talep karşısında dünya genelindeki milyonlarca iPhone kullanıcılarının gizlilik ve güvenlik haklarına işaret ederek, bu talebi geri çevirmişti.

Apple ile FBI arasında çekişme ülkede ulusal güvenlik ve bireylerin güvenlik hakları arasında tartışmaya yol açarken, Orenstein bu gelişmeler üzerine verdiği kararında bu ikileme de dikkati çekti;

Toplumdaki farklı görüşlerin acilen bir denge bulmasının önemini vurgulayan Orenstein, kararında, “Bu tartışma bugün yapılmalı ve günümüzün teknolojik ve kültürel gerçeklerini değerlendirebilen kanun koyucular tarafından ele alınmalı” dedi.

Apple, FBI ve Adalet Bakanlığının avukatları 22 Mart’ta, “San Bernardino davası“nın duruşmasında karşı karşıya gelecek. Dava sonucunu merakla bekliyoruz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here