Bir çok suçlunun bilgilerine ulaşabilmek için sürekli Apple ile savaş içerisinde olan FBI, yeni bir iPhone ile karşı karşıya kaldı.

Amerikan Hükümeti ve dünyanın en büyük teknoloji şirketi arasında çok ciddi bir savaş devam edecek gibi duruyor. Bu yıl içerisidne Şubat ayında terörist Rizwan Farook’un iPhone model telefonunun şifresini kırıp terörist organizasyonlarla ilgili bilgileri ele geçirmek isteyen FBI, Apple’dan destek istemiş, fakat kabul edilmeyince de davalık olmuşlardı.

Son zamanlarda özel FBI ajanı Rich Thorton’un yapmış olduğu açıklamada Minnesota AVM’de 10 kişiyi bıçaklayıp ardından polis tarafından öldürülen İşid’li terörist Dahri Adan’ın iPhone’unun ele geçirildiğini belirtirken, şifresinin kırılması için çalışmalara başlanıldığını söyledi.

iPhone modeli hakkında bir bilgi vermeyen ajan, yasal ve teknik yollar ile telefondaki bilgilere ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Telefonun modelinin ne olduğu ne olduğu bilinmezken 2014 yılından sonrası iPhone ve iPad’ler iOS 8 ile birlikte Apple tarafınca da deşifre edilemiyor.

iphone

Apple bile artık deşifre yapamıyor!

Daha önceki kırılması istenen telefon iPhone 5c şifresinin çözülmesi için dava açan FBI, Apple’dan telefonun şifresinin bir çok farklı kombinasyon ile deneyerek çözecek bir yazılım yazmasını talep etmişti. Bu yazılım bilindiği gibi 10 deneme sonrası kilitlenen iPhone’un kilitlenmesini önleyecek ve sonsuz bir şekilde giriş yapılacaktı. Sonraki nesil ile beraber iPhone‘lara eklenmiş olan özel bir donanım güvenlik sağlıyor ve hafızanın üzerine yazılmasını engelliyordu. Bu yöntemi geçersiz kılan donanım ile Apple bile kıramaz oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here