FBI, Sony hack olayındasuçluyu buldu
FBI, Sony hakıında açıklamalarda bulundu

Son zamanlarda teknolojik savaşlar daha fazla yaşanmaya başladı. Hacker orduları kurularak, birbirlerine yönelik siber saldırılar daha yoğun bir hal aldı. Bu duruma tanık olmamızın ilk adımı sayılan Sony’nin hacklenmesi olayı gittikçe Kuzey Kore’ye daha fazla baskı oluşturuyor. Fury, The İnterview, Annie, Mr. Turner ve Still Alice gibi filmlerin Sony Pictures’ın sitesinden gizlice alınarak, Torrent portalında paylaşıma açılması, bu noktada iplerin gerilmesine neden olmuştu. Daha sonraki zamanlarda Amerika ile Kuzey Kore arasında yaşanan gerilimler, iplerin kopma noktasına kadar gelmesine sebep olarak gösterilmişti.

İşte Federallerin Açıklamaları

Son olarak Sony Pictures’ın hacklenmesi olayına FBI da el atarak, gerekli açıklamalarda bulundu. Filmleri Torrent’te paylaşan ve firma içi yazışmaları gün yüzüne çıkaran hackleme olayının izini süren FBI, ulaştığı sonuçları kamuoyunda paylaşma gereksinimi hissetti. FBI Direktörü James Comey, hem Amerika’yı hem de Sony Pictures’i milyonlarca dolar zarara uğratan bu siber saldırının izlerini tespit ettiklerini, elde ettikleri IP adresinin Kuzey Kore’de kullanılan bir bilgisayara ait olduğu konusunda kesin söylemlerini ifade etti. CIA Direktörü James Clapper tarafından yapılan açıklama ise ABD’ye yapılan en büyük siber saldırı olarak nitelendirilen Sony’nin hacklenmesi,ileride daha büyük sıkıntılara yol açabilir.

Kuzey Kore’de internet tamamıyla devlet kontrolünde kullanılabiliyor. Böylelikle bu hack olayının devlet kontrolünde yapıldığı sonucuna ulaşmamız mümkün olabiliyor. Bu sebepten dolayı ileriki günlerde daha büyük bir uluslararası kriz patlak verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here