Firefox-03

Tam anlamıyla “içi dışı bir” akıllı telefon

Japon GSM operatörlerinden bir tanesi olan KDDI, düzenlediği basın toplantısında Firefox OS işletim sistemine sahip şeffaf akıllı telefonunu tanıttı. Tabi ki buradaki şeffaf kelimesinin anlamı, “telefona bakınca yeri de görebilirsiniz” tarzında değil, telefonun kasa kısmı şeffaf ve bakınca içerisindeki donanım gözükebiliyor.

Firefox OS işletim sistemine sahip Fx0 adlı akıllı telefonun tasarımı oldukça ilginç diyebiliriz. Akıllı telefonlardaki dış tasarım, telefonun iç kısmındaki düzensizliği gizlemek içindir fakat Fx0’da şeffaf bir tasarım kullanılarak tüm donanım açığa çıkarılmış gözüküyor. Telefonda yer alan Home tuşunda, altın rengine sahip Firefox logosu yer almakta, bununla beraber şeffaf tasarımının da altın rengi olduğunu belirtelim. Telefonun özelliklerine bakacak olursak, çok da kötü özelliklere sahip değil diyebiliriz.

Firefox-17

 

Cihaz içerisinde yer alan donanım performansını da söyleyelim, cihazda 1.2 Ghz Snapdragon 400 işlemcinin yanı sıra 1.5 GB RAM yer almakta. Cihazın içerisinde 16 GB dahili hafıza bulunurken, cihazın güç kaynağı olan bataryanın 2.370 mAh kapasitesi bulunuyor. Firefox OS işletim sistemli Fx0 akıllı telefon, önümüzdeki yıl 6 Ocak tarihinde Japonya’da satışa sunulacak.

Cihaz için belirlenen fiyat 50 bin yen, bu fiyat yaklaşık 900-1000 TL civarına denk geliyor diyebiliriz. Tasarım bakımından ilginç, özellik açısından orta seviye bir telefon diyebileceğimiz cihaz, operatör üzerinden satışa sunulacak. Diğer türlü, pek satın alınacak bir tasarımsa sahip değil diyebiliriz. Gelişmeler, yeni haberler için takipte kalınız.Firefox-08

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here