Ana SayfaMobil UygulamalarFlickr Farklı Bir Bakış Açısı

Flickr Farklı Bir Bakış Açısı

-

Flickr, Apple Iphone ile adını son günlerde sıkça duymaya başladığımız bir uygulamadır. Nedir, ne işe yarar ve IOS için mi tasarlandı. Sizler için araştırdık.

İphone kullanıcıları arasında hızla yükseliş trendine giren Flickr uygulaması apple çalışanlarının dikkatini üzerine çekmiş, yakında satın almak için Yahoo’nun kapısına giderlerse hiç şaşırmayın.

flickr nedir

İlk olarak bu uygulama nedir, açıklama yaparak başlayalım. Flickr Dünyanın en büyük portallarından Yahoo’nun fotoğraf paylaşım programıdır. Herhangi bir işletim sistemine bağımlı değildir.

Flickr, Şubat 2004’te Ludicorp tarafından geliştirilmiş ve Mart 2005’te Yahoo tarafından 35 milyon dolara satın alınmıştır. Yahoo şirketi için güncellemeleri halen devam eden bir fotoğraf paylaşım sitesidir.

Ücretsiz kullanıcıların toplam 1 TB boyutunda fotoğraf gönderme sınırı vardır. Başlangıçta aylık 20 MB olan bu sınır, Kasım 2006’da 100 MB’a yükseltilmiştir. Kendi fotoğraflarınızın tanıtımı için rağbet görmüş bir uygulamadır. Öyle ki buradaki fotoğraflar, fotoğrafın sahibinin seçimine göre, tüm hakları fotoğrafın sahibinde kalacak şekilde ya da Creative Commons lisansıyla yayımlanabilir.

Flickr, fotoğraf yanında Nisan 2008’de ek olarak video paylaşımına da izin vermiştir.

Özelliği blogger’ların fotoğraf deposu olarak kullanmasından kaynaklanır. Bu durum popüler olması ve yaygın kullanılmasının nedenlerinden birisidir. Yenilikçi, çevrim içi topluluk araçları fotoğrafları etiketlemeye ve kategorize etmeye yardımcı olur, bu da kullanıcı artışındaki ciddi artışın nedenlerinden biri sayılır. Eylül 2010 verilerinde göre 5 milyardan fazla fotoğrafı barındırdığı açıklanmıştır.

Flickr Üyesi Olmak istiyorsanız yapmanız gerekenler

Mevcut Yahoo, Gmail hesabınızla bu siteden faydalanmanız mümkün. Senelik 50 dolar verirseniz Pro üyelik alıyorsunuz ve sınırsız fotoğraf ve video yükleme hakkı kazanıyorsunuz. Ancak normal üyelik için 300 Mb sınırı mevcut ve en fazla 90 dakikalık 2 video veya 150 mb paylaşım yapabiliyorsunuz. Gruplara fotoğraf yollama hakkınız 10 grupla sınırlı.

Flickr’e fotoğraf eklemek

Flickr’ da bir çok servis’ te bulunan “sürükle bırak” upload özelliğiyle resimlerinizi yükleyebiliyorsunuz. Ama izlenen , izlenme sayısına ulaşan fotoğraflar için biraz uğraşmalısınız. Flickr ile yüklenilen resimlerin farklı boyutlarına, dilerseniz küçük boy, dilerseniz tam boy ulaşabiliyorsunuz. Yani fotoğrafları biraz süslemek , arama motorlarında izlenir hale getirmek gerekir. Yüklediğiniz fotoğrafları kategorize edebilirsiniz.

Bunun için de TAG dediğimiz araçlar var. Her fotoğrafınıza onu mümkün olduğunca tanıtıp TAG eklerseniz çok faydalı olur. Örneğin Eos 40D ile Tamron 17-50 kullanarak çektiğimiz bir Doğa manzarası için ;

-Canon Eos 40D ,
-Tamron 17-50 f2.8
-Landscape
-View
-Sky, gibi taglar eklemek faydalıdır.

Flickr kullanıcılarıyla irtibata da geçebilirsiniz

Flickr sistemini bir süre kullanınca size mailler gelmeye başlar. Herhangi bir kullanıcı sizi arkadaş listesine eklemek isteyebilir. Ne kadar çok arkadaşınız varsa o kadar çok paylaşım anlamına gelir. 

Ayrıca favori listesi oluşturup beğendiğiniz fotoğrafları bu listenize ekleyebilirsiniz.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here