Ana SayfaTeknoloji HaberleriFm Radyolar Tarihe mi Karışıyor ?

Fm Radyolar Tarihe mi Karışıyor ?

-

Fm Radyolar Tarihe karışıyor…

digitalradio_system

2016 yılı ile birlikte mevcut kullanımda olan Fm analog radyolar tarihe karışacak. Türkiye’de 1057 radyo kanalı var ve 24 bin 750 radyo istasyonunu kullanarak FM analog olarak yayınlar yapılmakta iken 2016 yılından itibaren bu yayınlar tarihe karışacak olup bundan sonra dijital yayın sisteminden yayınlarını gerçekleştirecekler.

Evinizde,iş yerinizde ve aracınızda zaman zaman kesilen radyo yayınları artık olmayacak zira Digital Audio Broadcasting (DAB) sistemine geçilmesiyle birlikte artık daha kaliteli radyo yayınları kesintisiz olarak dinlenebilecek. Tabi ki uyumlu olmayan tüm radyolar için sıkıntı teşkil edecek olan bu geçişin radyo severlere yeni bir masraf çıkaracağı kesin.

YOLLARDA RADYO YAYINLARI KESİLMESİ DEVRİ BİTİYOR

Antalya’da düzenlemiş olan Türksat Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri’nde dijital yayıncılık konusunda bilgi veren Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği (TUYAD) Genel Başkanı Hayrettin Özaydın; Ağrı’dan yola çıkan bir aracın digital sistemle birlikte kesintisiz radyo dinleyebileceğini belirtti. CD ses kalitesinde se alınacağını belirten Özaydın, “Şu an aktif olarak radyolar analog olarak faaliyette. Türkiye’de bin 57 radyo kanalı var. 270’i uydu aracılığıyla kullanılırken diğerlerinin tamamı karasal yayınla hizmet veriyor.

Karasal yayın yapan bu kanallar analog yayın yaptığı zaman biz araçlarda kullanıyoruz. TUİK verilerine göre, 19 buçuk milyon araç var. Bu araçların tamamında radyo var. Bir müddet gittikten sonra yolda yayın kesiliyor. Bu artık yaşanmayacak. İstanbul’da bir yayına başladığınız da Türkiye’nin bütün bölgelerine gitseniz bile yayınlar kesintisiz olarak CD kalitesinde alabileceksiniz” dedi. Digital Audio Broadcasting (DAB) sisteminin Ankara’da TRT tarafından deneme amaçlı yayın yaptığını belirten Özaydın, radyo alıcıları ile vericilerin de değişeceğini sözlerine ekledi.

DİJİTAL RADYO İLE KALİTELİ MÜZİK

Radyo Kanal çokluğunun azalacağını belirten Özaydın, “Kanal kapasitesi de bu analog sistemdeki kadar geniş değil. 100 kadar radyoyu kapsayacak bölgesel bir değişim de RTÜK her bölgede en çok tercih edilen iki yerel radyo kanalını bu yayın içine alacak. Bölgede belediyelerin yaptığı radyo vericileri var. Bölgenin radyo vericisini belediye dijital hale getirirse dağda bize en kutsal görevlerden birini yapan çoban kardeşimiz türkülerini hışırtısız dijital olarak dinleyebilecek” dedi.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here