verizon-Samsung-Galaxy-S5-large

Dünya teknoloji devlerinden birisi olan Güney Koreli firma Samsung’un üretmiş olduğu akıllı telefon modeli Galaxy S5’te bulunan parmak izi sensörü özelliğinde açık bulundu. Kişisel güvenliği sağlayan teknolojik gelişmelerde yeni bir özellik sayılabilecek bu özellikten önce şifre ve model girme gibi çeşitli güvenlik önlemleri bulunmaktaydı ancak bunlarla zaman kaybetmeyi önlemek için firmaların geliştirmiş olduğu parmak izi okuyucu akıllı telefonlarda kullanılmaya başlandı. Galaxy S5‘te bu sensörün kullanıldığı cihazlardan bir tanesi idi.

Dünya üzerinde yapılan güvenlik seminerlerinin en büyüğü olan RSA konferansında güvenlik firması olan EyeFire’ın araştırmacılarının yaptığı incelemeler doğrultusunda Samsung’un akıllı telefon modeli Galaxy S5‘te ki parmak izi sensöründe bir açık bulunduğunu ve bu açık sebebi ile hackerların kullanıcıların parmak izi biyometriğini ele geçirebileceğini ileri sürmesi büyük yankı uyandırdı.

EyeFire, bu sorunun Android 5.0 Lollipop işletim sistemi sürümüne kadar olan cihazlarda olduğunu ve sorunu Samsung’a bildirildiğini açıkladı. Hemen ardındab Samsung yaptığı açıklamada, bu iddianın eğer ki doğru olması durumunda ortaya çok vahim sonuçlar çıkacağını; bu sebeple iddia üzerinde detaylıca bir araştırma yapacaklarını açıklaması kullanıcıları iyice tedirgin etti. Bu sebeple Galaxy S5 kullanıcılarının hemen Android 5.0 Lollipop sürümüne cihazlarını güncellemesi tavsiye edilirken, Samsung’un araştırma sonuçlarının doğru çıkması firmaya olan güveni oldukça zedeleyecek gibi göründüğünü de söylemeliyiz. Bakalım Samsung araştırma sonucunda ne elde edecek ve kullanıcılarına ne gibi öneride bulunacak göreceğiz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.